Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Do czego służy akryl malarski

Spośród materiałów wykończeniowych, których używamy w czasie prac remontowych, dużą popularnością cieszą się preparaty w kartuszach, takie jak kleje montażowe i silikony sanitarne. Ciekawą propozycją jest akryl malarski, którego aplikacja rozwiąże nam problem poprawienia stanu pęknięć na ścianie przed rozpoczęciem malowania lub pokrywania jej tapetą i kafelkami.

Do czego służy akryl malarski

Wyciskacz do kartuszy znalazł stałe miejsce wśród przygotowanych do kolejnego remontu przyborów i narzędzi. Zwykle jest używany do higienicznego uszczelniania różnych akcesoriów w naszej łazience lub do aplikowania kleju montażowego na łączone powierzchnie. Jednak na tym nie kończy się szereg jego zastosowań, bo można wykorzystać go także do renowacji ścian.

Przeczytaj także: Sufity podwieszane – z płyty wiórowej lub OSB

Z tej racji, że akryl malarski charakteryzuje się dużą sprężystością, jak żaden inny preparat nadaje się do pokrywania spękań, które w miarę użytkowania pojawiają się na naszych ścianach. Nawet gdyby w przyszłości szczelina miała się nieznacznie powiększać, pokryta silikonem nie będzie widoczna dla naszych oczu. Co więcej – akryl malarski jest wyposażony w składnik, który uniemożliwi substancji przebijanie przez warstwę farby, przez co nasza ingerencja w stan sufitu czy pionowej połaci ścian będzie niezauważalna. Podobnie na obecność akrylu nie zareaguje farba – nie wybarwi się w miejscu, które naprawialiśmy.

Akryl stosować możemy nie tylko na zarysowanej czy pękniętej powierzchni ściany. Jeśli konieczne jest uzupełnienie ubytków po wstawieniu okien czy drzwi, materiał ten jest do tego rodzaju czynności odpowiedni, podobnie jak przy montowaniu podwieszanych sufitów, szaf wnękowych, zabudowy wnęk czy spoinowaniu listew i progów. Wygodny sposób nanoszenia masy akrylowej za pomocą wyciskacza i końcówki z tworzywa sztucznego nakładanej na kartusz powoduje, że łatwo jest dotrzeć z akrylem do miejsc trudno dostępnych, na przykład do łączeń ścian i sufitów z płyt kartonowo-gipsowych. Akryl charakteryzuje się ponadto przyczepnością do wszystkich materiałów budowlanych, co znacznie ułatwia pracę z tymi, które po wykończeniu są gładkie i uniemożliwiają aplikację niektórych z klejów czy zapraw.

Do czego służy akryl malarski

Po wyschnięciu warstwa nałożonego akrylu z wyglądu przypomina gładź szpachlową i podobnie jak ona poddaje się szlifowaniu i ścieraniu. Na równi z gładzią chłonie farbę, nie prześwituje spod niej, stanowi też tak samo odpowiednią powierzchnię do tapetowania, jak reszta ściany.

Zobacz też: Jak wygładzić ścianę - 5 sposobów na gładką ścianę!

Wygoda użytkowania tej substancji jest podobna do innych materiałów reparacyjnych, a niektórymi właściwościami akryl malarski nawet je przewyższa. Może być stosowany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz i co za tym idzie – jest odporny na działanie niskich temperatur. Jego aplikowanie z użyciem wyciskacza do kartuszy sprawia, że półpłynna-półstała konsystencja uniemożliwia ściekanie, przez co akryl nakłada się wygodnie również na sufitach, gdzie maskujemy pęknięcia, szczeliny czy rysy. Jego skład sprawia, że nie powoduje korozji metalowych elementów, z którymi sąsiaduje, jest produktem ekologicznym i chemicznie neutralnym.