icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Palma hawajska

Do rodzaju przynależą 2 gatunki: Brighamia Insignis i Brighamia Rockii, które porastają skaliste klify. Oba gatunki różnią się od siebie nieznacznie, dlatego dopiero w okresie kwitnienia można je rozróżnić. Palma hawajska w naturalnych warunkach dorasta do 2-3 m, jednak uprawiana w doniczce może osiągnąć do 1 m. Roślina posiada mięsisty pień, który jest zakończony pióropuszem z liści tworzących rozetę. Łopatkowate liście umieszczone na grubym ogonku wyróżnia intensywne, zielone zabarwienie oraz błyszcząca powierzchnia. W naturalnym siedlisku kwiaty pojawiają się w okresie września i znikają pod koniec października. Kwiaty przypominają wąskie rurki zakończone koroną złożoną z 5 płatków w kolorze białym lub śmietankowym.

Jak uprawiać palmę hawajską? Egzotyczna roślina w wersji doniczkowej jest bardzo popularna. Domową uprawę trzeba rozpocząć od wybrania słonecznego stanowiska, takie warunki są bowiem najbardziej zbliżone do naturalnych. Warto jednak pamiętać, że po przyniesieniu rośliny z kwiaciarni, która jest zacienionym miejscem, lepiej usadowić ją na balkonie czy tarasie i dopiero po jakimś czasie przenieść do jasnego pomieszczenia. Dzięki temu roślina nie zrzuci liści. Uprawiając ją w pomieszczeniu, warto wystrzegać się przeciągów, które również są zgubne dla palmy. Roślina lubi wysokie temperatury, dlatego w pomieszczeniu powinno być ciepło, a temperatura powinna być wyższa niż 8°C.

W czasie zimy zaleca się dodatkowe doświetlanie rośliny. Jaką ziemię zastosować do uprawy? Palma hawajska najlepiej czuje się w luźnym, przepuszczalnym podłożu – warto wybrać ziemię do kaktusów. Należy uważać z podlewaniem, ponieważ pień palmy magazynuje wodę. Zbyt obfite nawadnianie spowoduje gnicie rośliny, jednak nie można także dopuścić do jej przesuszenia. Umiarkowane podlewanie będzie najlepszym rozwiązaniem. W zimie nawadnianie warto zastąpić zraszaniem liści. Dla lepszego kwitnienia powinno się stosować nawóz ogólny raz na 2 tygodnie.

Jak rozmnażać palmę hawajską? Aby pojawiły się owoce wypełnione nasionami trzeba zapylić roślinę. Niezbędny będzie pędzelek do przenoszenia pyłku z pylnika na znamię dojrzałego słupka. Założenie na owoc małej torebki z pewnością ułatwi zbiór nasion. Wysiew można wykonać od razu lub przechować nasiona w lodówce do 3 lat.