Panele tapicerowane Stegu – wybór, aranżacja, montaż

Panele tapicerowane to wyjątkowy i elegancki element dekoracyjny. Doskonale sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecięcym czy salonie. Dodają pomieszczeniom przytulności, jednocześnie gwarantując spektakularny i designerski efekt 3D. Co więcej, zapewniają ogromne możliwości aranżacyjne, mnogość i dowolność konfiguracji, a ich montaż jest prosty i szybki!

Panele dekoracyjne na ścianę – wybór i aranżacja

Tajemnica pięknych wizualnie wnętrz polega na spójności – stylu, mebli, dodatków i kolorów. Wszystko powinno ze sobą współgrać, tworząc jednolitą całość. Warto więc zastanowić się, jaka jest obecna lub planowana kolorystyka pomieszczenia i na tej podstawie dobrać panele dekoracyjne w odpowiednim odcieniu.

panele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollis

Konieczne będzie również wyznaczenie miejsca, w którym zostaną zamontowane panele. Jeśli, dla przykładu, decydujemy się na aplikację w sypialni, zastanówmy się, czy elementy tapicerowane będą pełnić tylko rolę zagłówka (wówczas ich obszar powinien być zbliżony do szerokości ramy łóżka), czy chcemy nimi wyłożyć większy fragment ściany, a nawet jej całość. Pamiętajmy także, że panele same w sobie są spektakularnym, maksymalistycznym dodatkiem. Najlepiej będą wyglądać w zestawieniach monochromatycznych, minimalistycznych oraz kontrastowych. Na wygląd pomieszczenia będzie wpływał również wygląd samych paneli dekoracyjnych. Panele tapicerowane Mollis są wykonane z wysokogatunkowych komponentów, pochodzących wyłącznie od renomowanych dostawców i wykończone z dbałością o każdy detal.

Przed zakupem, oprócz koloru, warto wybrać interesujące nas kształty i zaplanować ich układ na ścianie. Panele tapicerowane Mollis są dostępne w kilku rozmiarach i kształtach (prostokąty, kwadraty, trójkąty i równoległoboki) oraz kilkunastu kolorach. Paleta kolorystyczna obejmuje zarówno klasyczne, stonowane kolory jak szary i lawendowy oraz odważne odcienie musztardowej żółci czy turkusu.

Elementy są sprzedawane pojedynczo (z wyjątkiem trójkątów dostępnych w parach), dzięki czemu możemy kupić dokładnie takie panele dekoracyjne, jakich potrzebujemy, w wybranych kolorach i ilości. W ten sposób możemy także dowolnie skonfigurować układ, kolorystykę (np. mieszając ze sobą panele w 2-3 odcieniach) oraz rozmieszczenie paneli. Ogranicza nas jedynie przestrzeń oraz wyobraźnia. Aby zapewnić jak najlepszy efekt wizualny, zaleca się zestawianie ze sobą elementów z jednej kolekcji Mollis.

panele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollis

Nie musimy jednak samodzielnie podejmować się aranżacji paneli, jeśli uważamy, że nie mamy na to siły, czasu lub umiejętności. Możemy skorzystać z jednego z proponowanych przez producenta układów. W sprzedaży dostępne są również komplety paneli, które zostały skomponowane przez projektantów i zawierają wszystkie niezbędne elementy do ułożenia konkretnego wzoru.

Gdzie zamontować panele tapicerowane?

Oczywistym wyborem wydają się pomieszczenia służące odpoczynkowi, czyli sypialnia, salon i pokój dziecięcy. Miękkie panele świetnie sprawdzą się jako wezgłowie za łóżkiem, aranżacja na dużej ścianie w salonie czy dekoracja w kąciku zabaw. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na montaż na rzepy, panele jednocześnie staną się zabawką sensoryczną dla naszych pociech. Panele dekoracyjne Mollis zostały wykonane z materiałów bezpiecznych zarówno dla dzieci, jak i czworonożnych domowników. Dodatkowo pokryto je powłoką hydrofobową, dzięki której elementy są bardziej odporne na zabrudzenia. Ewentualne plamy można z łatwością usunąć „na mokro” za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki, opcjonalnie z dodatkiem zwykłego szarego mydła.

Badania przeprowadzone przez Instytut Techniki Budowlanej potwierdziły izolacyjność akustyczną paneli Mollis na poziomie 70%. Panele „wyciszą” dźwięki zabaw i harców z pokoju dziecięcego, a także zminimalizują hałas dochodzący z ruchliwej ulicy. Elementy posiadają również właściwości docieplające, dlatego idealnie sprawdzą się na zimnych ścianach nośnych.

panele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollis

Panele tapicerowane znajdą również swoje zastosowanie w przedpokoju, jadalni, kąciku do czytania czy domowym biurze.

Jak zamontować panele dekoracyjne?

Do montażu nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu ani pomocy fachowca. Wystarczy kilka godzin, podstawowe narzędzia, wybrane panele i klej montażowy lub taśmy rzepowe – w zależności od wybranej przez nas metody montażu. Jedno popołudnie i salon czy sypialnia zmienią się nie do poznania!

Jak krok po kroku wygląda montaż paneli tapicerowanych? Ściana, na której będziemy montować panele powinna być czysta, dlatego należy przetrzeć ją wilgotną ścierką lub gąbką z dodatkiem detergentu i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Bezwzględnie należy dokładnie usunąć wszelkie poważne zabrudzenia, tłuste plamy, pozostałości kleju itp. Należy również uzupełnić wszelkie głębokie uszkodzenia tynku – mógłby się zebrać w nich klej, zmniejszając przyczepność panelu.

Zanim przystąpimy do montażu, warto ułożyć na podłodze panele w takim układzie, w jakim mają się znaleźć na ścianie. W ten sposób unikniemy ewentualnych błędów w aplikacji, szczególnie, jeśli wykorzystujemy elementy prawe i lewe. To także moment, aby zobaczyć, jak układ będzie się prezentował „na żywo” i w razie potrzeby wprowadzić ostatnie zmiany. Przed rozpoczęciem aplikacji za pomocą poziomicy i ołówka warto również zaznaczyć na ścianie obszar, w którym znajdą się panele.

panele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollispanele tapicerowane Mollis

Jeśli decydujemy się na montaż paneli tapicerowanych na całej ścianie, pracę powinniśmy rozpocząć od lewego, górnego rogu. Jeśli natomiast wykładana jest tylko część ściany (lub panele nie będą stykać się z sufitem), należy rozpocząć montaż od dołu, od lewej strony.

W przypadku montażu za pomocą kleju, należy nałożyć klej bezpośrednio na tylną część panelu, co najmniej w pięciu miejscach (na czterech rogach oraz na środku), a następnie przyłożyć go do ściany i chwilę przytrzymać. Warto zachować wyjątkową ostrożność, aby uniknąć zabrudzenia paneli klejem, a w razie potrzeby skorzystać z rękawiczek ochronnych.

W przypadku zastosowania rzepów, naklejamy kawałki taśmy bezpośrednio na panel (w 4-5 miejscach), a następnie odrywamy naklejkę zabezpieczającą i przyklejamy do ściany. Dzięki montażowi na rzepy, możemy również w każdej chwili dowolnie zmienić układ paneli.

Wszystkie panele dekoracyjne na ścianie? Gotowe! Ciesz się swoim niepowtarzalnym, wyjątkowym wnętrzem!

Data publikacji: 15.04.2020