Aranżacja salonu – Dorota Szelągowska i jej metamorfoza

W ramach metamorfozy Dorota Szelągowska przegoniła ducha PRL-u z domu Asi i Pawła. Ciężka meblościanka oraz babcine fotele już tam nie straszą. Salon rodem z lat 80. zmienił się w przytulną strefę, dopasowaną do gustu bohaterów. Masz podobny problem? Przeczytaj, jak odmienić swój salon.

Salon do zmiany

Asia i Paweł, wraz ze swoimi córeczkami, zgłosili się do programu Doroty z prośbą o zmianę wyglądu salonu. To duże, wysokie i przedzielone pomieszczenie w domu jednorodzinnym z niewykorzystanym potencjałem. Mimo że rodzina często spędza w nim wspólnie czas, rozstawienie mebli w pierwszej części salonu (jadalni) jest dla nich bardzo uciążliwe. Zasłonięty telewizor czy niepraktyczny stół, przy którym ledwo mieszczą się wszyscy domownicy, sprawiają, że trudno nazwać im tę część domu funkcjonalną.

Codzienne użytkowanie salonu utrudniają też drzwi, dzielące pomieszczenie na dwie części. By je zamknąć lub otworzyć, domownicy muszą podnosić dywan i przymykać odpowiednie skrzydła. Mimo że robią to codziennie, kolejność ruchów nie jest dla nich zawsze taka oczywista.

A co z drugą częścią salonu Asi i Pawła? Również nie prezentuje się zbyt optymistycznie. To duże, puste pomieszczenie, w którym stoi wyłącznie PRL-owska meblościanka, niepasujące do niczego babcine fotele z motywami gruzińskimi, wiekowa ława oraz duża nowoczesna lampa (prezent ślubny). Wspomniany regał stwarza bohaterom sporo problemów i są gotowi pozbyć się go na zawsze. Mimo że wydaje się pojemny, tak naprawdę mieści się w nim niewiele rzeczy.

salon przed remontemsalon przed remontemsalon przed remontemsalon przed remontem

Salon jest częścią domu rodzinnego Pawła. To on wybierał aktualne kolory ścian, które Asia z chęcią by zmieniła. Meble pozostały po dziadkach. Tak naprawdę rodzina dysponuje dużą przestrzenią, ale praktycznie nieurządzoną. Nie posiada miejsca, w którym mogłaby spędzać wspólnie czas. Dorota postanowiła to zmienić. Jak będzie wyglądała metamorfoza salonu spod jej ręki?

Mimo że zasadą programu jest zmiana jednego pomieszczenia, Dorota wraz ze swoją ekipą odmieni i salon, i jadalnię. Tak, by oba pomieszczenia tworzyły spójną całość. Aranżacja salonu wraz z jadalnią, będzie zarówno elegancka, jak i klasyczna. Co się zmieni?

  • Pomieszczenia zostaną utrzymane w kolorystyce bieli i szarości.
  • Drzwi zostaną odrestaurowane.
  • W salonie pojawi się sztukateria, lampy i kinkiety.
  • Jadalnię rozświetli światło z pięknych żyrandoli. Przestrzeń wypełni duży stół, krzesła w sukienkach i przeszklony kredens wykonany przez Darka Stolarza.
  • W salonie pojawi się niska zabudowa pod telewizor, kanapy i miękki dywan, stolik kawowy, konsolki oraz lustra.
metamorfoza salonumetamorfoza salonumetamorfoza salonumetamorfoza salonu

Przygotowanie pomieszczenia do metamorfozy

Czas zacząć zmianę w domu Asi i Pawła. Na urządzanie salonu Dorota poświęci trzy dni. Zanim przestrzeń wypełnią stylowe meble, konieczne jest odpowiednie przygotowanie obu pomieszczeń – to pierwszy etap każdej metamorfozy. Salon oraz jadalnia muszą zostać oczyszczone i dobrze zabezpieczone przed dalszymi pracami.

przejście z jadalni do salonuprzejście z jadalni do salonuprzejście z jadalni do salonuprzejście z jadalni do salonu

Sztukateria to główny element, który odmieni salon bohaterów. Nada ona pomieszczeniu styl i stworzy w nim wrażenie luksusu i elegancji. Jak urządzić salon z elementami sztukaterii według pomysłu Doroty Szelągowskiej? Potrzebujesz zarówno listwy ze styropianu, jak i listwy ozdobnej. W projekcie Doroty sztukateryjne prostokąty nie zostaną puste. Część z nich wypełni winylowa tapeta Arabesca. Pojawi się także oświetlenie, by dokładnie podkreślić warstwy i tapetę.

Czas wcielić projekt w życie, czyli jak powstała nowa aranżacja salonu

Po przygotowaniu salonu do metamorfozy ekipa Doroty Szelągowskiej pokryła ściany podkładem. Na tak przygotowanej powierzchni pojawiła się sztukateria – główny element metamorfozy. Jak ją przymocować i sprawić, by zwykłe pomieszczenie nabrało eleganckiego wyglądu?

By ozdobić wnętrze sztukaterią, w pierwszej kolejności naszkicuj na ścianie układ listewek. Następnie dotnij je na odpowiednią długość i przyklej w wyznaczonych miejscach.  Pamiętaj o wypełnieniu styków i szczelin (na przykład akrylem). Na koniec pomaluj listewki wybraną farbą.

Kluczowe podczas tworzenia ozdobnej sztukaterii, jest cięcie listewek. By ułatwić sobie pracę, użyj popularnej skrzynki. Posiada ona specjalne rowki, w które włożysz piłę lub brzeszczot i przetniesz listwę pod odpowiednim kątem. Jeśli sztukateria ma się łączyć i tworzyć kąt prosty, przetnij ją pod kątem 45 stopni (odpowiednie oznaczenie znajdziesz na skrzynce).

Projekt zakłada wypełnienie niektórych prostokątów tapetą. Dlatego w kolejnym etapie metamorfozy, po pomalowaniu ściany oraz listew, trzy ekrany wypełniła winylowa tapeta w jasnym kolorze i o pięknym, eleganckim wzorze.

jadalniajadalniajadalniajadalnia

Gdy ekipa remontowa kontynuowała w salonie Asi i Pawła pracę nad pozostałymi elementami ze sztukaterii, Dorota wybrała się do stolarni, by sprawdzić postęp przy renowacji drzwi oraz by stworzyć dwie niewielkie, ozdobne konsolki do salonu. Zapadła decyzja, by stworzyć je od podstaw, choć do zrobienia konsoli nada się także stary stół przecięty na pół.

By z kilku drewnianych elementów powstał elegancki mebel potrzeba:

  • dwóch tralek,
  • czterech desek w różnych rozmiarach – do stworzenia konstrukcji,
  • pilastrów i  ozdobników, dzięki którym nadasz meblowi styl – zarówno staremu, jak i nowemu.

Praca konstruktorska to nic trudnego. Elementy łączone są wkrętami, a ozdoby przy użyciu gwoździarki. Jeśli pojawią się większe lub mniejsze dziury, wystarczy użyć szpachli stolarskiej. Po pomalowaniu mebla konsola jest gotowa. Według projektu konsolki staną w salonie, pod ścianą z drzwiami (po obu ich stronach). Nad nimi zawisną lustra w ramkach ze sztukaterii.

Metamorfoza salonuMetamorfoza salonuMetamorfoza salonuMetamorfoza salonu

Gdy metamorfoza salonu nabrała rozpędu, przyszła pora wybrać oświetlenie. Dorota zadbała o to, by w projekcie, w stworzonych ze sztukaterii prostokątach, znajdowały się lampy. W ten sposób zostaną pięknie podkreślone kształty listew i tapeta. Dzięki temu pomieszczenie będzie prezentowało się elegancko i stylowo. By uniknąć efektu dworkowego wnętrza, projektantka z wyborem lamp i kinkietów poczekała aż do ukończenia ozdób na ścianie. Ostatecznie wybór padł na kinkiet Begamo, z abażurami o delikatnym szarym odcieniu.

lampalampalampalampa

Kinkiety to nie jedyne punkty świetlne. Dodatkowo w obu pomieszczeniach pojawiły się  żyrandole z serii Begamo, opatrzone jasnoszarymi abażurami. Jako uzupełnienie oświetlenia w salonie Dorota wybrała lampy stojące na metalowej nodze. Z kolei do jadalni wstawiła lampę podłogową Echo. Pamiętaj, że jeśli w pomieszczeniu pojawią się różne punkty światła, lampy powinny być podobne, ale niekoniecznie z tej samej serii. Jak uniknąć przepychu? Najpierw wybierz jedno oświetlenie, które będzie punktem wyjścia, a następnie dobieraj kolejne elementy. Warto wiedzieć, że świetnym rozwiązaniem do wnętrz są żyrandole – ich klosze dobrze rozpraszają światło.

Po wybraniu wszystkich dodatków i przeprowadzeniu prac remontowych metamorfoza jest na ostatniej prostej. Pozostaje wnieść do pomieszczenia meble oraz akcesoria. Ostatnim etapem pracy jest dekorowanie salonu i jadalni.

Dorota inspiruje do wspólnej pracy

Podczas swoich metamorfoz, Dorota Szelągowska angażuje bohaterów do własnoręcznego zrobienia unikalnych dekoracji, pasujących do nowych wnętrz. Wraz z Asią i Pawłem stworzyła tacę inspirowaną dawną epoką, jeszcze tak niedawno królującą w ich salonie. Swoim wyglądem nawiązuje do stołu ze szklanym blatem, pokrytym obrusem. Jak możesz stworzyć taką ozdobę w zaledwie kilku krokach?

Krok 1 – przygotowanie materiałów

Do stworzenia tacy, inspirowanej czasami PRL-u, wykorzystaj starą ramkę wraz z szybą, kawałek płyty i lustro. Przydadzą Ci się także uchwyty do trzymania, ażurowa cerata oraz narzędzia.

Krok 2 – konstrukcja

W pierwszej kolejności złóż i połącz ze sobą wszystkie elementy ramki. Następnie wykonaj dno tacy z kawałka płyty i przyczep uchwyty. Mała porada – by ułatwić sobie pracę związaną z wyznaczeniem miejsca do wiercenia otworów na śrubki, pomaluj uchwyty flamastrem i odbij ich kształt na wybranym boku.

Krok 3 – wykończenie tacy

Wewnątrz ramki umieść lustro. Do przymocowania go użyj sporej ilości kleju. Na wyczyszczoną taflę nałóż ażurową ceratę oraz szybę z ramki. Pokryj ją akrylem i już – gotowe.

salonsalonsalonsalon

Jak urządzić salon z gustem – wspaniały efekt metamorfozy

Wystarczyły trzy dni, by salon pamiętający czasy PRL-u, zmienił się nie do poznania. Za sprawą Doroty Szelągowskiej nudna i praktycznie nieurządzona przestrzeń stała się jasna i elegancka.

salon przed i posalon przed i posalon przed i posalon przed i po

W salonie pojawiły się duże i piękne kanapy. Ich biel przełamały poduszki z serii GoodHome w kolorze morskim, jeans, szarym oraz kremowym. Te ostatnie w dwóch rozmiarach –  dużym i małym. Pod kanapami pojawił się miękki dywan Avanti Nana (taki sam zastosowano w jadalni). Ustawienie siedzisk jest nieprzypadkowe. Kanapy stanęły naprzeciwko siebie, by rodzina mogła przebywać razem, ale jednocześnie zachowała odrobinę przestrzeni osobistej.

poduszkipoduszkipoduszkipoduszki

Ściany salonu ozdobiła sztukateria. Niektóre ekrany wypełniła tapeta. Jej wzór idealnie skomponował się z tym na dywanie. W czasie remontu tego mieszkania sporo czasu i pracy poświęcono ścianom, jednak były to przyjemne czynności – ekipa nie wyrównywała powierzchni, a tylko ją zdobiła. Wysiłek był wart efektu – połączenie tak prostych elementów, jak sztukateria i tapeta, wraz z gustownymi kinkietami, nadało wnętrzu elegancji.

Co jeszcze się zmieniło? Miejsce starej meblościanki zastąpiła niska zabudowa zrobiona przez Darka Stolarza. To bardzo praktyczny mebel – pozwala na schowanie wielu przedmiotów, przy czym zajmuje niewiele miejsca i nie przytłacza wnętrza. Nad niską szafką zawisł telewizor, a na ścianie po przeciwnej stronie, pojawiły się ozdobne konsolki, które Dorota zrobiła samodzielnie i lustra w ramach ze sztukaterii. Między kanapami stanął stolik kawowy. W oknach pojawiły się drewniane  żaluzje oraz  zasłony.

Dotychczasowe drzwi zostały odmienione. Po renowacji są odmalowane i mają przeźroczyste szyby. Dzięki temu salon stał się jeszcze bardziej nowoczesny.

Metamorfozę przeszła także jadalnia. Stanął w niej duży drewniany stół wraz z krzesłami w sukienkach. Teraz rodzina ma gdzie wygodnie spożywać posiłki, ale także grać w gry planszowe czy odrabiać lekcje. W pomieszczeniu pojawił się też kredens z białym blatem i witrynkami, autorstwa Darka Stolarza – idealny do przechowywania.

jadalnia metamorfozajadalnia metamorfozajadalnia metamorfozajadalnia metamorfoza

Jak na nową aranżację salonu i jadalni zareagowała rodzina? Byli zachwyceni, a w oczach Asi i Pawła pojawiły się łzy wzruszenia. Dziewczynki również bardzo ucieszyły się z nowych wnętrz. Zadowoleni domownicy nie spodziewali się, że w zaledwie kilka dni, w ich salonie i jadalni, można wprowadzić aż takie zmiany.

Podsumowanie

Jak z pomieszczenia pamiętającego dawno minione lata, stworzyć gustowny salon? Jak urządzić przestronny pokój, by był przytulny, ale nie sprawiał wrażenia pustego? Metamorfoza Doroty w domu u Asi i Pawła jest doskonałym przykładem na to, że do atrakcyjnej aranżacji salonu nie potrzeba ani gruntownego i długotrwałego remontu, ani drogich dodatków. Liczy się za to kreatywność.

Praca nad stworzeniem na ścianie eleganckiej ozdoby ze sztukaterii, połączonej z tapetą, zajęła Dorocie i jej ekipie około 1,5 godziny. Ten najważniejszy element wystroju wnętrza powstał z niedrogich materiałów, a podkreślił styl jasnego, klasycznego pomieszczenia. Dzięki sztukaterii salon wygląda na elegancki i luksusowy. Sam z pewnością bez trudu wykonasz taką dekorację równie sprawnie!

Oczywiście nie tylko dekoracja ścian ma wpływ na zmianę wyglądu wnętrza. Po ułożeniu sztukaterii umieść w remontowanym salonie wygodne miejsce do siedzenia oraz stolik kawowy. Nie dosuwaj ich do ścian, niech stoją w centralnym punkcie pokoju. Rozłóż dywan, który doda pomieszczeniu przytulności oraz dołóż kilka kolorowych akcentów. By wnętrze stało się jeszcze bardziej eleganckie, połóż także listwy przysufitowe – będą idealnie współgrały z klasycznym, ale też nieco nowoczesnym wnętrzem.

Samodzielnie wykonaj proste, eleganckie dekoracje, jak mała konsola, oryginalna taca, czy świeczniki z przezroczystych wazonów i zielonych gałęzi – to naprawdę łatwe zadanie. Dzięki nim nowe wnętrze stanie się przytulne, jednocześnie nie tracąc swojego nowoczesnego stylu. Wpływ na taki odbiór pomieszczenia ma również odpowiednie oświetlenie – wybierz je według wskazówek Doroty.

Data publikacji: 08.08.2019