icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Panele drewniane, laminowane czy winylowe – co wybrać?

Wybór odpowiedniego wykończenia dla naszej podłogi jest obecnie duży i nie ogranicza się do drewna i glazury. Oprócz paneli drewnianych i drewnopochodnych producenci oferują również inne materiały, takie jak korek lub panele winylowe – jakie są zalety wynikające z zastosowania każdego z nich?

Urządzanie i wykończenie nowo zbudowanego domu lub remontowanego mieszkania należą obecnie do czynności dających dużą satysfakcję. Składają się na to między innymi:

 • powszechny dostęp do różnorodnych materiałów budowlanych i wykończeniowych
 • możliwość uzyskania podobnego efektu za pomocą różnych materiałów
 • szeroka oferta produktów, które dopasować możemy do różnorodnych aranżacji wnętrz
 • możliwość samodzielnego montażu
 • łatwe sposoby dbania o czystość i trwałość wykończenia
Panele podłogowe Colours Rockhampton AC4 2,47 m2Panele podłogowe Colours Rockhampton AC4 2,47 m2Panele podłogowe Colours Rockhampton AC4 2,47 m2Panele podłogowe Colours Rockhampton AC4 2,47 m2

Przykładem tego niech będą podłogi – jeśli nie zdecydujemy się na użycie naturalnego surowca, możemy uzyskać podobny efekt, mocując panele. Nawet jeśli zostały one wykonane z materiałów wykorzystujących udział typowego drewna w niewielkiej części lub niewykorzystujących go wcale, wciąż możemy cieszyć się wyglądem nieodbiegającym od wyglądu dębowych desek. Posadzki wyłożone panelami są trwałe, łatwe w zachowaniu w czystości, dekoracyjne i łatwe w montażu oraz demontażu, które z powodzeniem wykonamy samodzielnie. Panele drewniane, laminowane i winylowe różnią się znacznie swoimi właściwościami, dlatego pokrótce przyjrzymy się wszystkim z nich.

Panele laminowane

Cieszą się dużą popularnością z powodu korzystnej ceny i różnorodnego wyglądu. Aby ten jak najwierniej oddawał charakterystyczną fakturę i rysunek słojów, ich powierzchnia – którą stanowi specjalnie laminowany papier – jest tłoczona. W celu zabezpieczenia wierzchu paneli, zostały one pokryte specjalnymi substancjami żywicznymi nadającymi kolor i połysk i chroniącymi przed rozwojem mikroorganizmów. Stabilny spód paneli laminowanych wykończony melaminą chroni przed wpływem wilgoci, a ich rdzeń wykonany jest z płyty wiórowej, MDF lub HDF. Tego typu wykończenie posadzki imitować może nie tylko drewno, ale również inne materiały używane do aranżacji – często bardzo specyficznej – wnętrz mieszkalnych, takich jak różne rodzaje glazury, powierzchnie kamienne czy nawet wykonane z metalu. Panele laminowane mają też dużą wadę – jest nią słabe wygłuszanie dźwięków poruszających się po ich powierzchni ludzi i domowych zwierząt.

Panele podłogowe Colours Bunbury AC4 2,47 m2Panele podłogowe Colours Bunbury AC4 2,47 m2Panele podłogowe Colours Bunbury AC4 2,47 m2Panele podłogowe Colours Bunbury AC4 2,47 m2

Czy wiesz, że…?

Niezwykle skutecznym narzędziem służącym do codziennej dbałości o czystość podłogi drewnianej, parkietu czy glazury jest mop parowy. Ponieważ jednak jego użycie na wysłużonych panelach laminowanych z zużytą warstwą ochronną zabezpieczającą powierzchnię może skutkować odkształceniami, zamiast wysokiej temperatury mopa parowego korzystniej będzie użyć jego „analogowego” odpowiednika.

Panele drewniane

Najbardziej przypominają podłogi wyłożone naturalnym drewnem, a główny wpływ na to ma powierzchnia paneli, jaką stanowi naturalna warstwa drewna. Jeśli jest ona grubsza niż 4 mm, możemy ją – tak jak podłogowe deski – poddać cyklinowaniu i pomalować lakierem w dowolnej barwie, czym panele te górują nad pozostałymi materiałami. Są stabilne i trwałe, a cechy te nadają pozostałe dwie warstwy każdego z elementów:

 • warstwa wewnętrzna, wykonana z cienkich listewek ukierunkowanych poprzecznie do kierunku słojów warstwy wierzchniej,
 • drewniana (z gatunków gorszej jakości) lub drewnopochodna warstwa spodnia.
Deska podłogowa lita GoodHome Skanor 15 x 82,6 x 578,2 mm 0,86 m2Deska podłogowa lita GoodHome Skanor 15 x 82,6 x 578,2 mm 0,86 m2Deska podłogowa lita GoodHome Skanor 15 x 82,6 x 578,2 mm 0,86 m2Deska podłogowa lita GoodHome Skanor 15 x 82,6 x 578,2 mm 0,86 m2

W porównaniu z ich odpowiednikami laminowanymi, panele drewniane w bardziej efektywny sposób tłumią dźwięki, jednak ich wygląd ogranicza się do wyglądu różnych rodzajów drewna użytych na zewnętrznej warstwie każdego z paneli.

Czy wiesz, że…?

Jakość wykonania i sztywność tego rodzaju wykończenia podłogi pozwalają na uzyskanie znacznie większych elementów, które osiągać mogą nawet ponad 2 m – wpływa to na estetykę pomieszczeń i szybkość montażu podłogi, zwłaszcza w przestronnych pomieszczeniach.

Chociaż kojarzą się nam z charakterystycznym wyglądem okładzin ściennych i podłogowych, jaki nadaje nieco chropowata, nieregularna faktura korkowa, także te elementy mogą być pokryte powłoką przywodzącą na myśl wysokogatunkowe drewno rodzime (dąb, sosna, świerk) lub egzotyczne. Jeśli okładzina korkowa nie jest grubsza niż 5 mm, możemy pod nią zainstalować ogrzewanie podłogowe. W przypadku grubszej warstwy właściwości termoizolacyjne uniemożliwią nam efektywne i ekonomiczne wykorzystanie podłogówki. Posadzka korkowa jest również antyelektrostatyczna, co czyni ją przyjazną dla osób z predyspozycjami do alergii wywoływanej przez kurz.

Panele korkowe

Panele, wykonane w części rdzeniowej ze sprasowanych drobin korkowych, zwłaszcza jeżeli na spodzie wyposażone zostały w matę wygłuszającą, mają najlepsze z dotąd wymienionych materiałów właściwości wyciszające. Montuje się je metodą pływającą na klik, jednak dostępny jest też parkiet z korka, który przeznaczony jest do przyklejenia do powierzchni posadzki. Panele korkowe, podobnie jak elementy parkietu, są bardzo odporne na ścieranie, ponieważ na ich powierzchni znajduje się trwały i wytrzymały fornir pokryty warstwą lakieru, jak w przypadku paneli drewnianych, lub powłoka winylowa, czym przypominają ostatni w tym zestawieniu materiał na przywodzącą na myśl drewno posadzkę.

Porada eksperta:

Jeśli powierzchnia korkowej okładziny wykończona jest lakierem, ważne jest jego sukcesywne uzupełnianie w miarę użytkowania. W tym wypadku niekorzystne będzie doprowadzenie do sytuacji, w której lakier całkowicie zetrze się z powierzchni parkietu lub panelu, ponieważ odkryta warstwa naturalnego materiału może zacząć się kruszyć, co będzie wymagało uzupełnień i starannego oczyszczenia. Dlatego dobrze jest samodzielnie usunąć pozostałą warstwę lakieru, a następnie nanieść nowe jego powłoki.

Panele winylowe

Są materiałem, który stosunkowo od niedawna jest z powodzeniem stosowany we wnętrzach. Spośród wszystkich wymienionych wyżej sposobów na wykończenie podłogi, nie ma sobie równych w różnorodności wzorów. Oprócz drewna, przypominać może tak samo wiernie:

 • kamień
 • glazurę
 • beton
 • łupek
 • metal
 • marmur
 • zastosowane mogą być również dekoracyjne wzory 3D
Panele podłogowe winylowe GoodHome 18 x 122 cm natural hungarianPanele podłogowe winylowe GoodHome 18 x 122 cm natural hungarianPanele podłogowe winylowe GoodHome 18 x 122 cm natural hungarianPanele podłogowe winylowe GoodHome 18 x 122 cm natural hungarian

Warstwa wewnętrzna każdego z paneli jest równie sztywna, co pozostałych, a główny wpływ na to ma użycie aglomeratu korkowego lub włókien szklanych wzmacniających tworzywa sztuczne.

Czy wiesz, że…?

Jedną z niewielu wad stosowania paneli winylowych jest konieczność perfekcyjnego wygładzenia powierzchni, na której będą stosowane. Wynika to z niewielkiej grubości, nawet 2-milimetrowej każdego z elementów. Z kolei ich zastosowanie z udziałem kleju nie wymaga uwzględnienia szczeliny dylatacyjnej, co jest szczególnie korzystne dekoracyjnie na rozległej przestrzeni, obejmującej nawet 400 m².

 

Ponieważ struktura paneli winylowych jest niewrażliwa na wilgoć, mogą być one zastosowane również w takich pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka, a nawet we wnętrzach stale zawilgoconych, typu sauny, salony SPA czy obrzeża basenów. Wodoodporność idzie w parze z przewodnictwem cieplnym, dzięki któremu stopy w bezpośrednim kontakcie z panelami winylowymi nie czują chłodu, a materiał ten można stosować na ogrzewaniu podłogowym, co w przypadku większości paneli laminowanych jest niewskazane z powodu złego przewodnictwa termicznego. Podłogi pokryte materiałem winylowym nie elektryzują się, a co za tym idzie – nie przyciągają kurzu, który w połączeniu z wilgocią szybko spowodowałby trwałe, trudne do usunięcia zabrudzenia.

Do czyszczenia paneli winylowych klejonych do podłoża można używać wszelkich dostępnych urządzeń, łącznie z myjką parową i specjalistycznymi maszynami przemysłowymi, których zastosowanie w przypadku podłogi układanej pływająco jest niewskazane. Wynika stąd kolejna zaleta stosowania paneli winylowych – mogą być one użyte w miejscach szczególnie mocno eksploatowanych, w których umiejscowienie na przykład paneli laminowanych skutkowałoby ich zużyciem, a co za tym idzie – koniecznością wymiany na nowe. W przeciwieństwie do nich panele winylowe można poddać renowacji i na ich powierzchni zastosować odpowiedni i wskazany przez producenta specyfik polimerowo-akrylowy lub poliuretanowy.

Data publikacji: 18.01.2016