Jak wybrać i nanosić kit do parkietu?

Kit do parkietu to produkt, który możemy wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – wszędzie tam, gdzie posiadamy podłogę z drewnianych elementów. To wyrób szczególnie przydatny podczas drobnych napraw i całościowej renowacji warstwy wykończeniowej, dzięki któremu skutecznie pozbędziemy się nieestetycznych szczelin i szpar. A jak dokładnie tego dokonać? Oto podpowiedź.

Im dłużej użytkujemy parkiet czy panele drewniane, tym częściej mogą się na ich powierzchni pojawiać różnego rodzaju szczeliny. Nawet naturalne połączenia poszczególnych elementów rozszerzają się znacznie pod wpływem zmian wilgotności. W miejscach tych zbiera się kurz i inne zabrudzenia, które niekorzystnie wpływają na funkcjonalność i Nanoszenie kituestetykę podłogi. Niezbędne jest więc zastosowanie elastycznego utwardzacza w postaci kitu. Pojawia się pytanie – jakiego?

Ważne parametry podczas wyboru

Wybierając kit do parkietu, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry użytkowe konkretnego wyrobu, które podaje nam jego producent. Na etykiecie znajdziemy informacje odnoszące się chociażby do odporności termicznej po utwardzeniu – zakres ten może być bardzo szeroki, obejmując np. od -20 st. C do +80 st. C. Bardzo istotna jest również szerokość spoiny, jaką jesteśmy w stanie osiągnąć, a także tzw. kożuszenie, czyli czas tworzenia się elastycznego naskórka – w zależności od modelu kitu może to być 5,10 czy 20 minut. Jeśli o czasie mowa, to ważny jest też ten całkowitego utwardzenia, który może wynosić nawet 2 tygodnie. Nie możemy zapominać również o właściwym dobraniu koloru, tak, by kit skomponował się ze stylem podłogi.

Przygotowanie podłoża

kit do parkietuKiedy mamy już w rękach odpowiedni kit, możemy dokonać jego aplikacji. Zanim jednak to nastąpi, krokiem poprzedzającym tę czynność powinno być właściwe przygotowanie podłoża. Miejsca, w których zamierzamy umieścić kit, należy dokładnie oczyścić z kurzu oraz pozostałych zanieczyszczeń, a także dogłębnie je odtłuścić. Szczeliny muszą być czyste i suche, dopiero wtedy możemy je wypełnić.

Aplikacja

Kit zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku może być aplikowany tylko w dopuszczalnym zakresie temperatur, który również znajdziemy na etykiecie konkretnego modelu. Masa jest gotowa do użycia i należy ją wypełnić szczeliny przy użyciu pistoletu ręcznego lub pneumatycznego. Aplikując, warto pamiętać o tym, aby pozostawiać na powierzchni delikatny nadmiar kitu, który następnie należy zebrać przy pomocy szpachelki lub lekko zwilżonego palca. Wypełnione szczeliny należy pozostawić do wyschnięcia. Dopiero po 24 godzinach możemy przystąpić do malowania czy lakierowania podłogi.

Data publikacji: 21.01.2016