Produkty

Czy linoleum to trwałe wykończenie podłogi?

Czy linoleum to trwałe wykończenie podłogi?

Linoleum, czyli produkt na wzór elastycznej wykładziny, to materiał wybierany najczęściej do wykończenia korytarza, kuchni oraz innych miejsc w naszym domu, które są dosyć mocno eksploatowane. Bardzo dobrze świadczy to o tym, że materiał ten uznawany jest za jeden z mocniejszych. A jakimi właściwościami się charakteryzuje?

linoluem w korytarzu Linoleum w dzisiejszej formie jest przede wszystkim materiałem łatwo dostępnym − za niewielką, znacznie niższą niż inne materiały pokryciowe, cenę. Jest także łatwe i szybkie w ułożeniu. Zwykle otrzymujemy je w rolce, a montaż polega jedynie na wyłożeniu nim równej posadzki. Do wykończenia podłogi linoleum potrzebujemy tylko listewek, którymi estetycznie połączymy kanty na linii podłoga-ściana. Ważne jest jednak, aby podkład znajdujący się pod linoleum był gładki, bez wybrzuszeń oraz wypukłości.

Garść informacji o linoleum

Materiał tego rodzaju nie bez powodu jest najczęściej wybieranym do kuchni oraz innych ciągów komunikacyjnych. Jego największą zaletą jest odporność na wgniecenia oraz ścieranie. Nawet jeśli na powierzchni linoleum pojawią się drobne rysy, po jakimś czasie znikają, ponieważ utleniają się.

Mylne jest jednak stwierdzenie, że linoleum jest odporne na wodę. Owszem, nie przepuszcza jej, ale długotrwały i intensywny kontakt z wilgocią może poważnie je uszkodzić.

Ważna wskazówka – linoleum dopiero po kilku godzinach od rozłożenia otrzymuje swój właściwy kolor. To dlatego podczas zakupu tego materiału powinniśmy rozglądać się za próbnikami zamiast kierować się kolorem linoleum widocznym po rozwinięciu rolki. Może się on nieco różnić od tego, który chcieliśmy uzyskać na podłodze.

Kilka informacji praktycznychwykładzina pcv linoleum

Aby położenie linoleum było łatwe, a efekt końcowy zadowalający, wybierajmy szerokość rolki maksymalnie dopasowaną do pomieszczenia. Wszelkie próby sztukowania i dorabiania poszczególnych kawałków nie będą wyglądać estetycznie.

A z czego wykonane jest linoleum? Materiał jest mieszanką mączki drzewnej, oleju lnianego, żywic, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty naturalnej. To właśnie dlatego linoleum uznaje się za materiał zdrowy oraz higieniczny. Jest ono również dość ciepłe oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Aby podłoga wyściełana tym materiałem była czysta, wystarczy systematycznie ją przemywać – najlepiej wodą z dodatkiem detergentu.

Spośród wszystkich dostępnych wzorów, największą uwagą cieszą się te imitujące wygląd naturalnych materiałów – drewna i kamienia. W pomieszczeniach użytkowych, np. tych znajdujących się w przedszkolach lub szkołach, znajdziemy także wykładziny w bardziej intensywnych kolorach.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?
Zarówno płytki ceramiczne, jak i wykładziny są dobrym materiałem na praktyczne i estetyczne wykończenie posadzki w wielu pomieszczeniach domowych, biu...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni

10 pomysłów na oryginalną podłogę w kuchni
Podłoga w kuchni jest najczęściej wykańczana tradycyjnymi, prostokątnymi płytkami o gładkiej lub chropowatej fakturze. Już zastosowanie w niej paneli ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
03.10.2018
Mam nowo wybudowany dom na samym dole same kafle a u góry w sypialniach na korytarzu gumoleum...kazdy ze znajomych mowia...ale piekne Panele haaa nikt sie nie kapnal ze to nie deska...jestem zadowolona szybko sie myje bez jakich kolwiek specjalnych środków czystości wystarczy czysta woda mop i lśniąca podłoga
25.11.2016
ja w zasadzie nie jestem zwolennikiem, ale z braku laku daje rade. przy braku hajsu czy innych niedogodnościach można się zdecydować, ale nikt mnie nie przekona, że to jest ładne :)
15.04.2016
Dla mnie to jest na razie jedyne słuszne pokrycie podłogi, szczególnie jak się ma zwierzaka. Tanie i łatwe w zmywaniu a poza tym linoleum jest w stanie podrobić wszystko więc potrafi też ładnie wyglądać.

Ocena i komentarz dla:

Czy linoleum to trwałe wykończenie podłogi?