Czy linoleum to trwałe wykończenie podłogi?

Linoleum, czyli produkt na wzór elastycznej wykładziny, to materiał wybierany najczęściej do wykończenia korytarza, kuchni oraz innych miejsc w naszym domu, które są dosyć mocno eksploatowane. Bardzo dobrze świadczy to o tym, że materiał ten uznawany jest za jeden z mocniejszych. A jakimi właściwościami się charakteryzuje?

linoluem w korytarzu Linoleum w dzisiejszej formie jest przede wszystkim materiałem łatwo dostępnym − za niewielką, znacznie niższą niż inne materiały pokryciowe, cenę. Jest także łatwe i szybkie w ułożeniu. Zwykle otrzymujemy je w rolce, a montaż polega jedynie na wyłożeniu nim równej posadzki. Do wykończenia podłogi linoleum potrzebujemy tylko listewek, którymi estetycznie połączymy kanty na linii podłoga-ściana. Ważne jest jednak, aby podkład znajdujący się pod linoleum był gładki, bez wybrzuszeń oraz wypukłości.

Garść informacji o linoleum

Materiał tego rodzaju nie bez powodu jest najczęściej wybieranym do kuchni oraz innych ciągów komunikacyjnych. Jego największą zaletą jest odporność na wgniecenia oraz ścieranie. Nawet jeśli na powierzchni linoleum pojawią się drobne rysy, po jakimś czasie znikają, ponieważ utleniają się.

Mylne jest jednak stwierdzenie, że linoleum jest odporne na wodę. Owszem, nie przepuszcza jej, ale długotrwały i intensywny kontakt z wilgocią może poważnie je uszkodzić.

Ważna wskazówka – linoleum dopiero po kilku godzinach od rozłożenia otrzymuje swój właściwy kolor. To dlatego podczas zakupu tego materiału powinniśmy rozglądać się za próbnikami zamiast kierować się kolorem linoleum widocznym po rozwinięciu rolki. Może się on nieco różnić od tego, który chcieliśmy uzyskać na podłodze.

Kilka informacji praktycznychwykładzina pcv linoleum

Aby położenie linoleum było łatwe, a efekt końcowy zadowalający, wybierajmy szerokość rolki maksymalnie dopasowaną do pomieszczenia. Wszelkie próby sztukowania i dorabiania poszczególnych kawałków nie będą wyglądać estetycznie.

A z czego wykonane jest linoleum? Materiał jest mieszanką mączki drzewnej, oleju lnianego, żywic, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty naturalnej. To właśnie dlatego linoleum uznaje się za materiał zdrowy oraz higieniczny. Jest ono również dość ciepłe oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Aby podłoga wyściełana tym materiałem była czysta, wystarczy systematycznie ją przemywać – najlepiej wodą z dodatkiem detergentu.

Spośród wszystkich dostępnych wzorów, największą uwagą cieszą się te imitujące wygląd naturalnych materiałów – drewna i kamienia. W pomieszczeniach użytkowych, np. tych znajdujących się w przedszkolach lub szkołach, znajdziemy także wykładziny w bardziej intensywnych kolorach.

 

Data publikacji: 14.04.2016