Produkty

Parawany we wnętrzach

Parawany we wnętrzach

Parawany były używane już wiele setek lat temu w Chinach. Od tej pory stanowią popularny element wyposażenia wnętrz nie tylko na Wschodzie, ale i na całym świecie. Nic dziwnego, bo parawany spełniają nie tylko funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne.


parawan ozdobnyCzym jest parawan?

To w zasadzie nic innego jak rodzaj ruchomej, niewielkiej ścianki działowej, która składa się z kilku skrzydeł połączonych ze sobą zawiasami. W związku z powyższym, parawanu możemy używać jako prostej przegrody lub ustawiając poszczególne jego części pod odpowiednim kątem. Najprostsze przedmioty tego typu składają się z trzech ścian, jednak znajdziemy również takie, które zbudowane są z pięciu czy sześciu skrzydeł.

Zalety parawanów

Do niewątpliwych zalet parawanów należy ich mobilność. Dzięki temu o miejscu ich ustawienia decydować mogą nasze bieżące potrzeby – ściankę taką w każdej chwili możemy przenieść do innego pomieszczenia. Wynika to również z jej lekkości i konstrukcji – parawanu nie przymocowujemy w żaden sposób do podłoża czy ścian wytyczających pokój, to konstrukcje w pełni samodzielne.

Jak je wykorzystać

Parawany zdają się być idealnym rozwiązaniem w przypadku symbolicznego podziału przestrzeni nowoczesnych wnętrz. Dominuje w nich bowiem otwarta przestrzeń, gdzie kosztem przestronności rezygnujemy z wydzielania poszczególnych stref użytkowych. Tymczasem podział taki często okazuje się bardzo potrzebny.

Lekkim parawanem możemy wyznaczyć granicę pomiędzy dużym salonem, a wydzielonym z jego części kątem do pracy. W ten sam sposób warto zaznaczyć przejście pomiędzy strefą kuchenno-jadalnianą, a wypoczynkową przestrzenią salonu.

Nie zapominajmy także, że parawan wielu z nas kojarzy się z prowizoryczną garderobą, a takie zastosowanie wciąż jest popularne. Ustawiając parawan w sypialni czy nawet w większej łazience, jesteśmy w stanie wydzielić intymne miejsce, gdzie będziemy mogli komfortowo zmienić odzież.

W niewielkich kawalerkach, gdzie brakuje metrów kwadratowych na osobny pokój, który przeznaczylibyśmy na sypialnię, rozwiązaniem także będzie parawan. Możemy nim zasłonić ustawione w kącie salonu łóżko. Zabezpieczymy je przed wzrokiem gości, a jednocześnie uzyskamy bardziej intymne i prywatne miejsce wypoczynku, estetycznie oddzielone od sfery dziennej kawalerki.

Aspekt estetycznyparawan ogrodowy castorama

Decydując się na wykorzystanie w swoim wnętrzu parawanu, warto przyjrzeć się wcześniej ofercie producentów, która zaskakuje bogactwem i różnorodnością. Nasz wybór powinniśmy uwarunkować potrzebami –w jednym wypadku przyda nam się parawan większych rozmiarów, w innym wystarczy mniejszy model.

Następną decyzją powinna być ta dotycząca aspektu estetycznego. Tutaj możemy napotkać wiele dylematów, gdyż rozmaitość form, wzorów i wykorzystanych materiałów przyprawia o zawrót głowy. Do wyboru mamy parawany oparte na metalowym lub drewnianym stelażu. Różnią się stylem wykończenia, jak i zastosowanymi materiałami tworzącymi wypełnienia. Wśród nich znajdziemy zarówno te szklane, jak i polipropylenowe, flizelinowe, wiklinowe, bambusowe czy płócienne.  Dodatkowo charakteryzują się różnymi barwami, naniesionymi wzorami, a także różną przepuszczalnością światła. Warto wspomnieć także o konstrukcjach ażurowych, przez które dostrzec można, co znajduje się po ich drugiej stronie – te szczególnie nadają się do symbolicznego wydzielania poszczególnych stref w mieszkaniu.

Nie ma wątpliwości, że bogactwo dostępnych wzorów i projektów parawanów – od modeli klasycznych, przez orientalne po nowoczesne – sprawia,  że większość z nas z pewnością odnajdzie produkt spełniający jego oczekiwania. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem –może zastąpić większy remont, o którym decyzję podjęliśmy zbyt szybko, a także w każdej chwili będziemy mogli na powrót z niego zrezygnować, co nie będzie wiązało się z żadnymi konsekwencjami.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż parawanu nawannowego krok po kroku

Montaż parawanu nawannowego krok po kroku
Parawan nawannowy to często spotykany element wyposażenia łazienki. Prawidłowo zamocowany umożliwia korzystanie z wanny niczym z prysznica, bez ryzyka...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak zamontować parawan nawannowy

Instrukcja wideo - jak zamontować parawan nawannowy
Parawan nawannowy to świetny sposób na połączeniu zalet prysznica i wanny. Dzięki niemu w szybki sposób przeobrazimy wannę w kabinę prysznicową. Monta...
Czytaj więcej

Wanna z prysznicem - wady i zalety

Wanna z prysznicem - wady i zalety
Wiele możemy przeczytać na temat tego, kiedy zdecydować się na wannę, a kiedy na prysznic. Tymczasem wcale nie musimy rezygnować z jednego czy drugieg...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Parawany we wnętrzach