Pianomat i jego rola w wykańczaniu podłóg

Kiedy wybieramy podłogę, największą uwagę zwracamy na jej walory estetyczne i trwałość, zapominamy natomiast o właściwym podkładzie, który w dużym stopniu wpływa na komfort użytkowania powierzchni. Jednym z najlepszych rodzajów wykończenia jest pianomat – poznajmy jego zalety.

pianomatpianomatpianomatpianomat

Wyciszanie podłogi

Podłoga jest najbardziej eksploatowaną powierzchnią w naszym mieszkaniu. Nawet najtrwalsze i najlepszej jakości wykończenia mogą zatem potrzebować dodatkowego wsparcia. Zastosowanie pianomatu niesie ze sobą szereg korzyści, które w całości docenimy po kilku latach intensywnego użytkowania podłogi. Przede wszystkim skutecznie wycisza pomieszczenie i tłumi hałas. Jest to ważne szczególnie przy panelach podłogowych – ich użytkowaniu często towarzyszy charakterystyczny, głuchy dźwięk. Pianomat jest niezwykle elastyczny, zatem skutecznie niweluje punktowe nierówności podłoża. Dzięki temu nie powstają tzw. mostki akustyczne, których skutkiem są wydobywające się od podłogi dźwięki.

Zalety pianomatu

Zastosowanie podkładu wpływa korzystnie także na właściwości izolacji cieplnej powierzchni. W przypadku pianomatu współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,041 W/mK. Tego typu podkłady zdecydowanie zwiększają komfort korzystania z podłogi. Zyskuje ona dodatkową ochronę, która powoduje tzw. efekt „miękkiego podłoża” – znacznie poprawia się amortyzacja posadzki, co odczuwają nasze stopy. Na korzyść pianomatu przemawia także fakt, iż ogranicza on wydobywanie się kurzu spod podłogi, a maty tworzą środowisko, które jest nieprzyjazne dla tworzenia się i rozwoju grzybów. Materiał ten przez długie lata zachowuje swoje parametry, podkłady nie kurczą się i nie pęcznieją, nie ulega zmianie także ich objętość.

podkład pod panelepodkład pod panelepodkład pod panelepodkład pod panele

Zastosowanie

Dostępne na rynku maty z pianomatu możemy stosować zarówno pod panele, deski jak i wykładziny dywanowe, sprawdzają się także pod podłogami sportowymi. Bez obaw można stosować je również na ogrzewanie podłogowe. Wybierając powłokę, należy zwrócić uwagę na jej grubość – najcieńsze maty (3 i 4 mm) przeznaczone są do paneli i drewna oraz posadzek układanych na ogrzewanym podłożu. Podłoże 5- i 10-milimetrowe wykorzystuje się natomiast pod wykładzinami dywanowymi. Pianomat można z łatwością dostosowywać do powierzchni, możliwe jest nawet formowanie po łuku. Jego montaż jest szybki i prosty, zatem jesteśmy w stanie zamocować go na powierzchni samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że pianomat powinniśmy nakładać na powierzchnie gładkie i wypoziomowane, które zostały wcześniej dokładnie wyczyszczone i wysuszone.

Data publikacji: 25.01.2016