Wyciek płynu hamulcowego – objawy, przyczyny i zagrożenia

Płyn hamulcowy jest jednym z najważniejszych samochodowych płynów eksploatacyjnych, który bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Jego wyciek może więc stanowić poważne zagrożenie – warto więc jak najszybciej go wykryć i naprawić. Zobaczmy, co warto o tym wiedzieć!

płyn hamulcowy

Spis treści:

Po czym rozpoznać, że płyn hamulcowy wycieka?

To, czy poziom płynu hamulcowego jest prawidłowy, możemy bardzo łatwo sprawdzić, zaglądając do zbiornika – jeśli utrzymuje się pomiędzy minimalnym a maksymalnym poziomem, nie mamy powodu do obaw. Eksploatacja samochodu i zużywanie się klocków hamulcowych będzie jednak powodować, że zacznie go powoli ubywać. Jeśli jednak niedawno uzupełniliśmy go do optymalnego poziomu, a już jest go zbyt mało, najpewniej mamy do czynienia z wyciekiem.

O zbyt niskim poziomie płynu hamulcowego i jego ewentualnym wycieku świadczy również wyczuwalny spadek skuteczności hamowania – pedał hamulca drży i wibruje, a samochód podskakuje w czasie hamowania. Podobnym objawem będzie także pojawienie się śladów płynu na kołach lub na oponach – a dokładniej na krawędzi pomiędzy bieżnikiem a ścianą boczną.

Uwaga!

Niektóre samochody mają również automatyczny system wykrywania wycieku – informacja o tym pojawi się na desce rozdzielczej.

Wyciek płynu hamulcowego

Przyczyny awarii – co może spowodować wyciek?

Co może spowodować wyciek płynu hamulcowego? Do najczęściej występujących przyczyn tej awarii można zaliczyć:

rozszczelnienie przewodów hamulcowych – stare, elastyczne przewody mogą się po prostu zużyć i przetrzeć – wtedy płyn będzie przez nie przeciekać. W przypadku przewodów sztywnych musimy liczyć się z tym, że są podatne na korozję. Jeśli zauważymy na nich ślady rdzy, powinniśmy je jak najszybciej wymienić by zapobiec wyciekowi;

awaria zacisków hamulcowych w układzie tarczowym – jeśli będą rozszczelnione, płyn może przeciekać. Podobnie wygląda sytuacja z cylindrami w układzie bębnowym;

uszkodzenie pompy hamulcowej – może to również dotyczyć samego zaworka odpowietrzającego przy pompie.

Wszystkie te awarie można łatwo wykryć w czasie serwisowania samochodu. Jeśli więc oddajemy samochód do naprawy – niezależnie z jakiego powodu – poprośmy od razu o skontrolowanie układu hamulcowego. Wcześnie wykryty problem można najczęściej łatwo usunąć – im później, tym droższa będzie jego naprawa.

Przyczyny wycieku płynu hamulcowego

Niski poziom płynu hamulcowego – czym może skutkować?

Wyciek płynu hamulcowego i jego niski poziom w zbiorniku to awaria, która może znacząco wpłynąć na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dlaczego? Może się bowiem okazać, że pedał hamulca przestanie reagować lub będzie działać z opóźnieniem – w kryzysowej sytuacji wymagającej szybkiej reakcji możemy po prostu nie zdążyć na czas.

Takie sytuacje mogą stworzyć zagrożenie nie tylko dla nas, lecz również dla innych uczestników ruchu – powinniśmy więc jak najszybciej znaleźć miejsce przecieku i je załatać, a następnie uzupełnić poziom cieczy. Jak to zrobić? Więcej informacji na temat wymiany płynu hamulcowego znajdziemy w tym artykule.

Koniecznie sprawdźmy też, jakie rodzaje płynów hamulcowych wyróżniamy i czym się cechują – przeczytamy o tym tutaj.

Data publikacji: 02.08.2018

Data aktualizacji: 13.07.2024