Pokój w roli garderoby

Garderoba jest marzeniem wielu z nas – zwłaszcza tych, którzy na co dzień muszą radzić sobie z niewielką ilością mebli i miejsca do przechowywania. Tym bardziej warto pamiętać o wydzieleniu miejsca na garderobę, jeśli mamy przed sobą wizję budowania własnego domu. Czemu nie przeznaczyć na nią całego pokoju?

Budowa domu a garderoba

Budowa własnego domu jednorodzinnego wiąże się z tym, że w dużej mierze możemy zadecydować, jak ma wyglądać jego rozkład i rozmiar poszczególnych pomieszczeń. Wiele gotowych projektów uwzględnia budowę garderoby, jednak zwykle są to niewielkie pomieszczenia, które pozwolą co prawda na pomieszczenie większości ubrań, jednak tak naprawdę pełnią rolę bardzo dużej szafy. Dlatego dla naszego komfortu i wygody warto zastanowić się nad przeznaczeniem na garderobę całego pokoju. Już pomieszczenie wielkości 8-10 m² pozwoli nie tylko na umieszczenie w nim wszystkich ubrań całej rodziny, ale także umożliwi swobodne poruszanie się w nim, przebieranie i tworzenie kompletnych stylizacji.

Jak urządzić pokój-garderobę

Podstawową rolą garderoby jest funkcja przechowywania ubrań. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednia ilość pojemnych mebli, w których z łatwością umieścimy wszelkie elementy odzieży. Możemy zdecydować się na tradycyjne szafy i wyposażyć je w drążkiwieszaki czy kosze, które pozwolą na segregację odzieży i utrzymanie porządku. Rolę szafy spełni po części wieszak na kółkach - podobny do tego, na którym odwieszamy niepasujące ubrania, gdy wychodzimy ze sklepowej przymierzalni. Warto go mieć, ponieważ przyda się chociażby do odwieszania ubrań, w których już chodziliśmy, a które nie wymagają jeszcze prania.

Funkcjonalna garderoba to także mniejsze szafki - np. na akcesoria, dodatki czy bieliznę. Tu również możemy wykorzystać pojemniki i kosze, by w każdej chwili łatwo znaleźć to, czego szukamy.

półka na buty i wieszak Atomiapółka na buty i wieszak Atomiapółka na buty i wieszak Atomiapółka na buty i wieszak Atomia

Nie zapomnijmy także, że w pokoju-garderobie zmieści się również mebel, który wykorzystamy do ułożenia wszystkich par butów. Możemy ukryć je za zasuwanymi drzwiami bądź zostawić na widoku.

Dużą garderobę możemy urządzić na wzór przymierzalni, jakie znajdują się w luksusowych butikach. Poza meblami służącymi do przechowywania, możemy wykorzystać tu także stojące wieszaki i haczyki przymocowane w różnych miejscach.

Niezbędne będzie duże lustro odbijające całą naszą sylwetkę. Możemy też ustawić przed nim niewielki podest, by poczuć się zupełnie jak w profesjonalnym salonie odzieżowym.

Bez wątpienia niezbędnym elementem takiej garderoby będzie wygodne krzesło lub fotel. Jeśli dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią, możemy pokusić się także o niewielką sofę i stolik.

Pamiętajmy też, że warto mieć na wyposażeniu żelazko i deskę do prasownia. Wszelkie ubrania, które będą tego wymagały, będziemy mogli doprowadzić do porządku na miejscu.

Aby garderoba była miejscem jeszcze bardziej funkcjonalnym, warto ustawić w niej także toaletkę - dzięki niej wykonamy niektóre z czynności, które do tej pory możliwe były jedynie w łazience. W tak urządzonej garderobie nie tylko dobierzemy odpowiednią kreację, ale także wykonamy makijaż i fryzurę.

Nie zapomnijmy także o odpowiednim oświetleniu. Przyda się światło centralne, rozświetlające całe pomieszczenie, ale także oświetlenie punktowe, np. przy toaletce czy lustrze.

garderoba Atomiagarderoba Atomiagarderoba Atomiagarderoba Atomia

Jak wykończyć pokój przeznaczony na garderobę

Tutaj nie obowiązują szczególne zasady. Wystarczy wykończenie najprostsze: farba na ścianach i np. panele na podłodze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by udekorować ściany lamperią, boazerią czy dekoracyjną tapetą. Na podłodze możemy dodatkowo ułożyć dywan lub wykładzinę, która zniweluje dyskomfort chodzenia boso po zimnej posadzce.

Data publikacji: 20.11.2014