Garderoba marzeń – o czym warto pamiętać?

Garderoba jest niebywale przydatnym pomieszczeniem, a dlatego marzy o niej wielu właścicieli domów. Jej wykonanie budzi jednak pytania i wątpliwości, które na szczęście łatwo rozwiać. Z czym wiąże się zabudowa garderoby i jak się do tego przygotować? Niniejszy poradnik powinien pomóc.

Czy potrzeba dużo miejsca by urządzić garderobę?
Wygodna i przestronna garderoba

Doświadczeni projektanci przyjmują, że do stworzenia garderoby dla jednej osoby wymagane jest około 4 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni. Jeśli mamy taką powierzchnię do zagospodarowania, to nic nie stoi nam na przeszkodzie, by w tym miejscu powstała nasza własna garderoba marzeń.

 

Co jeśli jednak nie mamy tyle wolnego miejsca? Na szczęście z pomocą przychodzą nam rozwiązania alternatywne, dzięki którym każdy będzie mógł pozwolić sobie na odrobinę komfortu i swobody. Takimi rozwiązaniami są przykładowo systemy modułowe. Pozwalają one na stworzenie garderoby, nawet gdy nie dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni. Inna opcja to stworzenie garderoby przy skośnej ścianie. Takie rozwiązanie wprawdzie powoduje, że pomieszczenie będzie zajmować mniej miejsca, ale za to pozwala na zagospodarowanie przestrzeni, która inaczej by się zmarnowała.

 

Świetnym rozwiązaniem jest też wykorzystywanie wnęki w naszych mieszkaniach. Wielkość garderoby jest wtedy uzależniona od wielkości wnęki, ale rozwiązanie to jest świetne, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Dzięki systemom zabudowy nawet taka garderoba może być zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. 

Jak wybrać drzwi do garderoby?
Szuflady w garderobie na drobiazgi i buty

Wybór, na który się zdecydujemy zależny jest od przynajmniej kilku czynników: wystroju pomieszczenia, stylu wykończeniowego, własnych preferencji czy możliwości budowlanych. Z zasady jednak najkorzystniejszym wyborem są drzwi przesuwane. To rozwiązanie nie tylko jest bardzo funkcjonalne, ułatwia w końcu w sposób bezproblemowy dostanie się do wnętrza garderoby, ale także niebywale ekonomiczne. Pozwala ono na dużą oszczędność wolnej przestrzeni, gdyż taki rodzaj drzwi nie zabiera niepotrzebnie dodatkowego miejsca. 

 

Oczywiście wybór zależy od naszych preferencji, więc nie musimy się ograniczać tylko do drzwi przesuwanych, ale to właśnie dzięki nim będziemy w stanie zaoszczędzone miejsce wykorzystać na pomysłowe dekoracje przestrzeni przed garderobą. Przykładowo postawić możemy tam dekoracyjne drzewka lub inne rośliny w ozdobnych doniczkach. Innym pomysłem może być ustawienie schodków lub stołka, który może przydać się później w naszej garderobie. 

Jak utrzymać z łatwością czystość w naszej garderobie?

W dodatkowym pokoju przeznaczonym do trzymania rzeczy raczej nie będzie się dało otworzyć okna, by przewietrzyć, dlatego szczególnie ważne jest utrzymanie go w czystości. Dbanie o wnętrze garderoby zapewni ubraniom i butom odpowiednie warunki. Takie warunki uzyskamy dzięki zagospodarowaniu przestrzeni płytkami, np. wielkoformatowymi. Na podłodze mogą też występować jednolita wykładzina lub parkiet. Im mniej zakamarków do sprzątania, tym lepiej.

Jak zaprojektować garderobę i jak ją wyposażyć?

Projektując naszą garderobę powinniśmy uwzględnić to jak chcemy ją wykorzystywać i ile miejsca mamy do zagospodarowania. Nie warto jednak ograniczać się do jednego tylko sposobu zagospodarowania przestrzeni w garderobie. Najlepiej wykorzystać różne elementy: półki,szuflady, drążki, wysuwane kosze itp.

 

- Półki są świetnym rozwiązaniem, ponieważ zapewniają łatwość w demontażu czy zainstalowaniu kolejnych. Dzięki nim świetnie prezentują się nasze buty oraz inne przedmioty i ubrania, które muszą stać w trakcie składowania, ale dzięki ich uniwersalności wykorzystywać możemy je jak mamy na to ochotę.

 

- Szafki z szufladami służyć nam mogą z kolei do składowania przedmiotów delikatnych oraz tych o nieregularnych kształtach. Przykładowo może to być biżuteria, ale dzięki dużemu zróżnicowaniu wielkości szafek to jak je wykorzystamy, zależy tylko od naszej wizji.

 

- Wiszące drążki, dzięki nim możemy składować nasze kurtki, koszule czy marynarki w wygodny dla nas sposób, na klasycznych wieszakach na ubrania

 

Projektują naszą garderobę warto pomyśleć też o takich akcesoriach jak kosze na ubrania czy pojedyncze mocowane wieszaki

 

Jak zaaranżować garderobę we wnęce? - Modułowy system do garderoby!

 

Drzwi do zabudowy Castorama

Ponieważ nie wszyscy mają odpowiednią ilość miejsca na stworzenie garderoby w postaci osobnego pomieszczenia to na ratunek przychodzą pomysłowe alternatywy. Dzięki modułowym systemom do garderoby jesteśmy w stanie zagospodarować w skuteczny sposób nawet małe przestrzenie. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli nam na wykorzystanie nieużywanej dotąd części naszego mieszkania. Garderoba we wnęce pozwala na równie funkcjonalny sposób składowania naszych ubrań. 

 

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje modułowych systemów do garderoby. Pierwszy to system szynowy, drugi z kolei to system drążkowy. Oba te systemy można łączyć ze sobą, zapewniają sobie maksymalny komfort składowania naszych ciuchów. 

 

Decydując się na system modułowy mamy wiele możliwości. Możemy wybrać mebel stały, dopasowany charakterem do innych mebli i urządzeń w naszym pomieszczeniu bądź też demontowany, wtedy za pomocą półek i drążków sami tworzymy wymarzoną zabudowę.