Produkty

Garderoba marzeń – o czym warto pamiętać?

Garderoba marzeń – o czym warto pamiętać?

Garderoba to pomieszczenie, o którym marzy wiele kobiet. Jej wykonanie budzi pytania i wątpliwości, które na szczęście łatwo rozwiać. Z czym wiąże się zabudowa garderoby i jak się do tego przygotować? Niniejszy poradnik powinien pomóc.

Czy szafę urządzoną we wnęce można nazywać garderobą?

Wygodna i przestronna garderobaOczywiście, jeśli mamy ochotę nazywać szafę wnękową garderobą, nikt nam nie zabroni. Obie są przestronne i pozwalają na przetrzymywanie wielu rzeczy: ubrań, butów, dodatków czy biżuterii. W rzeczywistości jednak różnią je wielkość i sposób korzystania. Do prawdziwej garderoby się wchodzi, ponieważ jest to osobne pomieszczenie. „Miniaturowa garderoba” – w rzeczywistości szafa w zabudowanej wnęce – jest mniejsza i otwiera się ją, jak każdą inną szafę.

Ile potrzeba miejsca, by urządzić garderobę?

Do wykonania prawdziwej garderoby dla pojedynczej osoby potrzebna jest powierzchnia licząca minimum 4 m kwadratowe. Zabudowana garderoba we wnęce ma wielkość uzależnioną od wnęki.

Czy można zbudować garderobę przy skośnej ścianie?

Skośne ściany sprawiają, że w garderobie – prawdziwej bądź zabudowanej – będzie mniej miejsca. Nie ma jednak reguły, która zakazywałaby budowanie garderoby w nietypowym czy trudnym miejscu. Wręcz przeciwnie: stworzenie garderoby to bardzo dobry pomysł na zagospodarowanie przestrzeni, która, w przeciwnym wypadku, zmarnowałaby się.

Jakie drzwi są najlepsze do garderoby?

Szuflady w garderobie na drobiazgi i butyBez względu na rodzaj garderoby, najkorzystniejszy jest wybór drzwi przesuwnych – możemy oczywiście wybrać także inne drzwi do garderoby. To właśnie ten model ułatwia dostawanie się do wnętrza, nie zabierając dodatkowej przestrzeni pokoju. Dzięki drzwiom przesuwnym tuż obok garderoby możemy postawić kwiaty bądź meble.

Czym wyłożyć garderobę?

W dodatkowym pokoju przeznaczonym do trzymania rzeczy raczej nie będzie się dało otworzyć okna, by przewietrzyć, dlatego szczególnie ważne jest utrzymanie go w czystości. Dbanie o wnętrze garderoby zapewni ubraniom i butom odpowiednie warunki. Takie warunki uzyskamy dzięki zagospodarowaniu przestrzeni płytkami, np. wielkoformatowymi. Na podłodze mogą też występować jednolita wykładzina lub parkiet. Im mniej zakamarków do sprzątania, tym lepiej.

Porada eksperta

W garderobie warto także zadbać o właściwe oświetlenie. Sprawdzi się to montowane w szafkach i oświetlające poszczególne półki oraz postawione na nich rzeczy. Głównym oświetleniem może być lampa z mocnym światłem – LED bądź halogenowym – koniecznie na regulowanym kablu.

Szuflady czy półki – co jest lepsze w garderobie?

Drzwi do zabudowy CastoramaNie warto ograniczać się do jednego tylko sposobu zagospodarowania przestrzeni w garderobie. Na półkach świetnie prezentują się buty oraz przedmioty, które powinny stać. Półki można także dobrać w każdej chwili, np. kiedy zorientujemy się, że między tymi zamontowanymi jest za dużo wolnej przestrzeni. Szafki z szufladami posłużą nam do trzymania produktów delikatnych lub o nieregularnych kształtach. Tam również wstawimy koszyczki i organizery z biżuterią. W kompletnej garderobie nie powinno też zabraknąć drążków na ubrania wiszące, koszyków na bieliznę i akcesoria czy pojedynczych wieszaków.

Garderoba we wnęce: stała czy demontowalna?

I na koniec słowo o systemach garderoby we wnęce. Garderobę możemy dobrać do kompletu posiadanych w sypialni mebli – wówczas jest meblem stałym – ale też możemy zdecydować się na rozwiązanie tańsze i prostsze: garderobę łatwo demontowalną. Ta druga wykonana jest na stelażu szynowym lub rurowym.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Garderoba w sypialni – jakie drzwi do szafy wybrać?

Garderoba w sypialni – jakie drzwi do szafy wybrać?
Garderoba w sypialni cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale też umożliwia łatwy dostęp do ubrań, bez koni...
Czytaj więcej

Szafa przesuwna – wybieramy drzwi i korpusy do systemów garderoby

Szafa przesuwna – wybieramy drzwi i korpusy do systemów garderoby
Szafa przesuwna pozwala dobrze zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu. Umożliwia funkcjonalne wykorzystanie każdego centymetra miejsca do przechowy...
Czytaj więcej

Wyposażenie garderoby: 5 sposobów na utrzymanie porządku

Wyposażenie garderoby: 5 sposobów na utrzymanie porządku
Duża, przestrzenna garderoba stanowi wygodne rozwiązanie w każdym domu. By wszystkie rzeczy znalazły swoje miejsce, potrzeba jednak odpowiednio zaplan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Garderoba marzeń – o czym warto pamiętać?