Produkty

Pomysły na dekorację ramy lustra

Pomysły na dekorację ramy lustra

Lustro do łazienki, przedpokoju czy sypialni może być wsadzone w ramę. W zależności od tego, jak się ona prezentuje, dodamy jej uroku za pomocą rozmaitych dekoracji. W ten sposób możemy odświeżyć starą ramę czy przyozdobić nową. Zobaczmy jak.

dekoracja ramy lustraWykończenie ramy lustra – jakie ma znaczenie?

Gdy chcemy odmienić wygląd powierzchni obramowania tafli lustrzanej, musimy zwrócić uwagę na to, z czego jest ona wykonana. Może być pokryta śliskimi laminatami, do których niektóre dekoracje trzeba przyklejać za pomocą odpowiednich produktów.

Również w kwestiach renowacyjnych to, z czego rama została wykonana, jest istotną informacją. Drewniane listwy możemy bowiem łatwo odnowić, a także na rozmaite sposoby przyozdabiać. Plastikowe czy aluminiowe ramy będą inaczej się zachowywać i nie poddamy ich np. szlifowaniu. Również farbę zastosujemy zupełnie inną.

Czy wiesz, że…?

Nawet, jeśli sama rama została wykonana z drewna bądź materiałów drewnopodobnych, często wierzchnia warstwa jest powłoką z tworzywa sztucznego. Może to być laminat lub okleina. Taka powierzchnia ma jednocześnie dekorować i chronić ramę przed zniszczeniem, a szczególnie przed wilgocią. Najczęściej do wykonania ramy lustra wykorzystuje się polistyren – jest lekki, a jednocześnie dość wytrzymały.

LUSTRO PROSTOKĄTNE MIRANO VENA 75 X 60 CM W RAMIE SZAREDekoracja ramy lustra wykonanej z tworzyw sztucznych

Dekorowanie powierzchni z tworzyw sztucznych bywa kłopotliwe ze względu na gładką fakturę materiału. Do takich podłoży należy wykorzystać odpowiedni klej, a także zastosować jedynie określone rodzaje zdobienia. Oto niektóre pomysły:

- malowanie – może być wykonane zarówno w sposób zupełnie artystyczny, a także za pomocą szablonów czy kawałka tektury, którą będziemy zasłaniać określone partie powierzchni, pozostawiając na ramie motyw geometryczny. Najlepszą farbą do takich dekoracji będzie aerozol (przeznaczony do tworzyw sztucznych i metali). W zależności od tego, jaką kolorystykę preferujemy, możemy ozdobić ramę różnobarwnie lub postawić na monochromatyczność. Doskonale będzie prezentować się obramowane lustro pomalowane na bazowy kolor i zdobione pasami, kropkami czy trójkątami w kontrastowym kolorze;

- ozdoby przyklejane – mogą to być rozmaite naklejki, a także własnoręcznie wykonane dekoracje (z filcu, papieru, wełny i innych materiałów) przyklejane do ramy. Wybierzmy klej, który będzie transparentny i trwale zespoli oba materiały. Doskonale mogą prezentować się na białej ramie suszone rośliny;

- stemple – wykonane z ziemniaków czy przy użyciu liści i innych wypukłych fragmentów o charakterystycznym wzorze mogą być pokryte pędzlem wybraną farbą do tworzywa sztucznego i przyciskane do ramy. Za pomocą takich stempli wykonamy oryginalną dekorację lustra. Możemy także wykorzystać literki, aby na ramie powstał inspirujący napis.

rama lustraRama z drewna

Lustro, które zostało obramowane prawdziwym drewnem to niemały skarb. Jeśli powierzchnia jest zniszczona i wyblakła, możemy szybko odnowić ją za pomocą szlifierki, papieru ściernego czy opalarki. Powierzchnię drewna wystarczy pobielić czy zrobić dekoracyjną przecierkę, aby otrzymać ozdobny efekt. Drewnianą ramę możemy jednak także udekorować za pomocą farb, malując ją w określony sposób. W odróżnieniu od powierzchni z tworzywa sztucznego, drewno można również rzeźbić. Wyryte czy wydrążone w ramie wzorki mogą ją skutecznie zdobić, szczególnie jeśli pomalujemy je w kontrastowym kolorze.

Sposobów na udekorowanie ramy lustra jest wiele. Dopasujmy go do łazienki czy innego pomieszczenia, w którym je wykorzystamy.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać b...
Czytaj więcej

Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy luster?

Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy luster?
Nie jest żadną tajemnicą, że lustra są w stanie optycznie powiększyć wnętrze. Skorygować jego kształt, nadać mu głębi i sprawić, że pomieszczenie będz...
Czytaj więcej

Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?

Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?
Strefa umywalkowa jest jedną z najważniejszych części łazienki – to właśnie w niej wykonujemy wszelkie czynności pielęgnacyjne wymagające precyz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pomysły na dekorację ramy lustra