Lustra łazienkowe i pokojowe – jak wybrać?

Lustro to ważny, wielofunkcyjny element wyposażenia mieszkania. Znajduje zastosowanie niemal w każdym z domowych pomieszczeń - z jednej strony pozwala na przeglądanie się w nim, z drugiej natomiast pełni funkcję dekoracyjną. Jaki model zastosować w którym wnętrzu i - co równie ważne - jak go trwale i bezpiecznie przymocować?

Przejdź do następnych akapitów:
Funkcje luster
Rodzaje luster
Lustra łazienkowe
Lustra pokojowe
Jakie lustro do jakiego pomieszczenia?
Montaż lustra – sprawdzone sposoby

Funkcje luster

Gładka, odbijająca światło lustrzana tafla znajduje wiele zastosowań. Wykorzystywana jest w wielu branżach, a większość z nas korzysta z niej również na co dzień we własnym domu. Głównym zadaniem lustra jest ukazywanie nam naszego odbicia - dzięki temu może precyzyjnie wykonywać czynności pielęgnacyjne i kosmetyczne oraz kontrolować swój wygląd przed wyjściem z domu. Nie można jednak zapomnieć, że zwierciadła - nawet te o prostej, niewyszukanej formie - stanowią w naszych wnętrzach także akcenty ozdobne, które potrafią diametralnie odmienić charakter pomieszczeń. Zawieszone na ścianie lub ustawione na podłodze nie tylko zapełniają pustą, nieciekawą przestrzeń, ale także rozświetlają ją, odbijając światło wpadające do pomieszczeń. Sprawia to, że umieszczone w odpowiednim miejscu lustro rozjaśni nasze pomieszczenie, a także pozytywnie wpłynie na jego optyczny odbiór - uczyni je wizualnie bardziej przestronnym.

Lustra łazienkowe

W wielu wypadkach integralnym elementem szklanej tafli jest rama, w której została ona osadzona. Interesujące obramowanie stanowi dodatkową dekorację - często to właśnie ono najbardziej zachwyca swoją oryginalnością czy elegancją. Warto też wspomnieć, że lustra możemy umieszczać w wielu różnych miejscach, tak by spełniały rolę nowatorskich obrazów - będzie tak w przypadku, gdy w ich tafli będzie odbijał się krajobraz za oknem, wazon z kwiatami umieszczony na stoliku albo konsoli lub też elegancko zaaranżowana przeciwległa ściana.

Czy wiesz, że…

Tafla lustra odbija światło, co wpływa na to, że pomieszczenie jest jaśniejsze. W konsekwencji niewielkie wnętrza wydają się być większe. 
Należy jednak pamiętać, iż aby osiągnąć taki efekt, należy umieścić lustro w odpowiednim miejscu - jeśli powiesimy je w zacienionym kącie, nie uzyskamy pożądanego rezultatu.

Rodzaje luster

Lustra znajdujące swoje zastosowanie we wnętrzach występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Od całkiem małych modeli przeznaczonych do umieszczenia na stoliku czy półce, po dużych rozmiarów zwierciadła, które możemy ustawić na podłodze i oprzeć o ścianę. Podobna różnorodność dotyczy także form – wśród luster znajdziemy modele kwadratowe, owalne, okrągłe, prostokątne, trójkątne, asymetryczne czy zupełnie nieregularne. Wszystkie lustra możemy podzielić również na dwie duże grupy, które wskazują na miejsce zastosowania poszczególnych modeli. Są to lustra łazienkowe i pokojowe.

Lustra łazienkowe

Lustra łazienkowe przybierają najczęściej kształt prostokątów, kół czy owali o rozmiarach umożliwiających wygodne korzystanie z nich każdego dnia. Lustrzane tafle stanowią tu przeważnie niepodzieloną na mniejsze części całość, co także przekłada się na wygodę korzystania z nich i możliwość uzyskania dokładnego i pozbawionego zniekształceń odbicia. Wybierając lustro łazienkowe, należy zdecydować się na model odpowiednio duży, który zmieści się w wybranym przez nas miejscu. Nie bez znaczenia będzie także forma takiego lustra oraz dodatkowe udogodnienia, w które zostało ono wyposażone. W tym wypadku wybór jest bardzo duży i obejmuje:

lustra cięte w postaci szklanych tafli, pozbawione ram - takie lustra występują w wielu rozmiarach i często wykorzystywane są do aranżacji większych fragmentów ścian, np. nad umywalką,

lustra oprawione w ramy - charakter takiego lustra zależy w głównej mierze od stylu, w jakim utrzymana jest sama rama. Znajdziemy tu zarówno modele minimalistyczne, otoczone prostymi, gładkimi ramkami, jak i stylizowane i bogato zdobione,

lustra z oświetleniem - to lustra, do których nie musimy dokupować dodatkowego oświetlenia. Jedne z nich posiadają podświetlenie diodami LED, które umieszcza się zwykle na całym obwodzie zwierciadła. Inne lustra wyposażone są np. w kinkiety ulokowane po bokach bądź belki oświetleniowe umieszczone ponad lustrem,

Lustra

Porada eksperta:

Jeżeli chcemy, by nasze łazienkowe lustro nie pokrywało się parą podczas brania kąpieli czy prysznica, warto wyposażyć je w ogrzewanie. 
W tym celu stosuje się specjalne maty lub folie, które umieszcza się z tyłu lustra i podłącza do instalacji elektrycznej. Najlepiej podłączyć je do tego samego obwodu, do którego podłączone jest oświetlenie zwierciadła – wtedy ogrzewanie będzie uruchamiało się wraz z nim. Jeśli jednak chcemy załączać podgrzewanie niezależnie, z powodzeniem możemy wyposażyć je w osobny włącznik.

lustra wysuwane - modele takie umieszczone są na specjalnych prowadnicach, które pozwalają na łatwe przysunięcie ich do siebie. Dzięki temu nie musimy przybierać niewygodnej pozycji i nachylać się do lustra, gdy chcemy skorygować np. makijaż. Rozwiązanie takie będzie szczególnie przydatne w sytuacji, w której od lustra dzieli nas głęboki blat łazienkowy, np. z wpuszczoną w niego umywalką,

lustra z półką - niektóre modele luster fabrycznie wyposażone są także w umieszczoną u dołu półkę, która pozwala na przechowywanie na niej najczęściej używanych przyborów,

szafki lustrzane - osobną kategorię łazienkowych luster stanowią te, które spełniają rolę frontów w wiszących szafkach łazienkowych. To praktyczne rozwiązanie, które przydaje się np. w małych łazienkach, w których wygospodarowanie osobnego miejsca na szafkę i lustro może okazać się trudne. Szafki lustrzane występują w różnych rozmiarach i mogą być jedno-, dwu- czy nawet trzydrzwiowe.

Czy wiesz, że…

Lustra łazienkowe, poza ozdobnymi ramami, mogą posiadać również inne dekoracyjne detale umieszczone na ich tafli. Jeśli chcemy zaopatrzyć się
w taki model, upewnijmy się, że będzie się on dobrze komponował z wystrojem i wyposażeniem łazienki.

Warto pamiętać, że z łatwością zaopatrzymy się także w lustra wyposażone np. i w oświetlenie, i w półkę bądź podświetlone i wysuwane jednocześnie. Większość luster łazienkowych przeznaczona jest do powieszenia, co stanowi najbardziej funkcjonalne rozwiązanie.

Lustra łazienkowe

Lustra pokojowe

Szeroka gamę luster znajdziemy także w przypadku modeli przeznaczonych do innych niż łazienka pomieszczeń. Oferta tego typu modeli jest znacznie bardziej urozmaicona, jeśli chodzi o kształt, sposób mocowania, kolorystykę i stylistykę. Znajdziemy tutaj zarówno lustra wiszące, jak i stojące - przeznaczone do ustawienia na stole czy innych meblach oraz podłodze. Ponieważ pełnią one w dużej mierze funkcję dekoracyjną, zachwycają nietuzinkowymi formami, konstrukcją złożoną np. z kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu drobniejszych elementów, a także bogactwem różnorodnych obramowań. Modele takie sprawdzają się jako dekoracje, ale wykorzystywane są także do kształtowania przestrzeni. To jakie lustro wykorzystamy w jakim wnętrzu i w którym jego miejscu, niewątpliwie wpłynie na jego wizerunek.

Jakie lustro do jakiego pomieszczenia?

W salonie sprawdzają się duże oprawione w ramy lustra powieszone nad kanapami, narożnikami czy sofami - podobnie postąpić można w sypialni, wieszając zwierciadło ponad wezgłowiem łóżka.

Lustra do łazienki

W sypialniach dużym powodzeniem cieszą się także lustra zastępujące tradycyjne fronty szaf z drzwiami przesuwnymi. Mniejszych rozmiarów modele stojące, np. lusterka kosmetyczne czy lustra-tryptyki stanowią ważną część kobiecych toaletek. W sypialni oraz w salonie możemy także zawiesić lustro na ścianie pomiędzy dwoma oknami. Konkretne modele dobierajmy odpowiednio do stylu, w jakim utrzymane są poszczególne wnętrza - w salonie glamour sprawdzi się lustro z połyskującą, złotą lub srebrną ramą, a w romantycznej lub retro sypialni modele z metalowymi, fantazyjnie uformowanymi obramowaniami lub osadzone w drewnianej, bielonej ramie. Pamiętajmy, że lustra możemy wprawić w dowolne ramy - w tym celu możemy wykorzystać deski, stare ramy okienne, drzwiowe czy tworzywa sztuczne. Ciekawy efekt uzyskamy również, łącząc ze sobą wiele małych ciętych luster i układając je we wcześniej obmyślony wzór.

Lustra pokojowe

Lustra do przedpokoju to z zwykle modele dekoracyjne, otoczone obramowaniem. Mogą posiadać potrzebne w tym pomieszczeniu oświetlenie, a także niezbyt głęboką półkę na drobiazgi. Jeżeli dysponujemy większym holem, możemy umieścić w nim lustro stojące, w którym dojrzymy całą swoją sylwetkę. Podobnie jak w sypialni, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie w szafie drzwi lustrzanych.

Porada eksperta:

Pamiętajmy, by nie umieszczać lustra dokładnie naprzeciwko naszego kącika wypoczynkowego, ponieważ widoczne w nim odbicie będzie działało dekoncentrująco i zakłóci nasz relaks. Zadbajmy także, by odbijane przez zwierciadło światło nie padało w formie refleksów na ekran telewizora
czy monitor komputera.

Montaż lustra – sprawdzone sposoby

Jak już wspomnieliśmy, lustra dostępne są w dwóch podstawowych formach: stojącej i wiszącej. Modele stojące nie wymagają specjalnego montażu - są mobilne, więc możemy w każdej chwili przestawić je w dowolne miejsce. Inaczej jest w przypadku luster wiszących, które musimy solidnie i stabilnie przytwierdzić do ściany. W jaki sposób możemy to zrobić?

powiesić na haczykach - lustra wyposażone w haczyki montuje się na kołki rozporowe,

powiesić na specjalnych uchwytach - takie uchwyty przechodzą na wylot tafli lustra. Na wierzchniej stronie są przykryte specjalnymi, często ozdobnymi, zaślepkami. Ten sposób pozwala na stabilne i trwałe zamocowanie nawet sporych rozmiarów lustra,

przykleić taśmą samoprzylepną - w tym celu stosuje się specjalne taśmy dwustronne, przeznaczone do luster. Taśma zapewnia stabilne mocowanie luster do wielu różnych powierzchni,

przykleić na klej - do przyklejania lustra do ściany służą specjalne kleje. Nakłada się je pasami, co sprawia, że lustro będzie dobrze przytwierdzone i nie osunie się. Klej możemy wykorzystać również na powierzchni wykończonej płytkami.

Data publikacji: 09.03.2016