Poprawa trwałości ścieżek ogrodowych przy użyciu geowłókniny

Woda deszczowa oraz silne obciążenia sprawiają, że warstwy gruntu mieszają się ze sobą oraz gruntem rodzimym. Podbudowa jest wypłukiwana, a nawierzchnia ścieżek ogrodowych, przydomowych, jak również podjazdów garażowych, jest znacznie mniej stabilna. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę ich trwałości jest zastosowanie geowłókniny.

geowłóknina

Geowłóknina jest materiałem wykonanym ze specjalnych włókien. Możemy spotkać geowłókninę wykonaną z włókien naturalnych lub nieco bardziej popularną i powszechnie stosowaną, która jest stworzona z materiału syntetycznego, a konkretnie z polipropylenu. Charakteryzuje go doskonała odporność na działanie wilgoci i mrozu. Jego niezwykle ważnymi cechami są również wytrzymałość na rozciąganie oraz świetne właściwości filtracyjne.

Działanie geowłókniny

Materiał, jakim jest geowłóknina, skutecznie zabezpiecza przed mieszaniem się poszczególnych warstw gruntu, oraz – co bardzo ważne w przypadku poprawienia trwałości nawierzchni ścieżek ogrodowych – daje możliwość osiągnięcia większej stabilności stawianych konstrukcji ziemnych. Co więcej, nawet pod dużym obciążeniem zapewnia optymalny poziom wodoprzepuszczalności. Pozwala przesiąkać wodzie, zatrzymuje wilgoć w gruncie i jednocześnie zapobiega wyrastaniu chwastów. Należy również podkreślić, że geowłóknina wyróżnia się wysoką trwałością – jest materiałem wytrzymałym i znakomicie filtrującym przez bardzo długi okres użytkowania.

geowłóknina

Szerokie zastosowanie

Ze względu na posiadane właściwości, geowłóknina świetnie nadaje się do poprawy oraz stabilizacji stanu nawierzchni ścieżek ogrodowych, przydomowych czy też podjazdów garażowych. Co najważniejsze, możemy ją zastosować w wielu rodzajach nawierzchni: kamiennych, betonowych, klinkierowych, drewnianych (bruk drewniany) i żwirowych. Stosowanie geowłókniny ułatwia nam również różnorodność form, w jakiej występuje. To gotowa warstwa, które może składać się z cienkich nitek, pasków folii, przeplatanych wiązek, włókien ciętych czy przędzy o okrągłym przekroju. Nie możemy zapominać również o tym, że geowłóknina jest polecana także do konstrukcji dachów zielonych, zbrojenia skarp, ochrony brzegów oczek wodnych czy zabezpieczania systemów drenarskich.

Wybór

Geowłókninę możemy zakupić w rolkach o szerokości w przedziale od 0,5 do 2,5 m oraz długości od 12,5 do 50 m. Wybierając właściwego produkt, powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem gruntu, w jakim materiał ma zostać umieszczony. Tutaj kluczową rolę odgrywa wybór pomiędzy geowłókniną z włókien naturalnych, która polecana jest przede wszystkim do gruntów gliniastych, a wykonaną z włókien syntetycznych, stosowaną głównie w gruntach piaszczystych.