icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zaplanować wymarzony ogród?

Być może twój ogród jest zarośnięty i dziki; nagi i nieinspirujący lub zaprojektowany do innego celu niż chciałbyś go wykorzystać. Może to Twój pierwszy ogród lub nie wiesz od czego zacząć. Niezależnie od aktualnego stanu ogrodu, przy odrobinie inwencji, przemyślenia i planowania, można go przekształcić w idealną przestrzeń zewnętrzną. Pomyśl o swoim ogrodzie lub jakiejkolwiek przestrzeni zewnętrznej jako przedłużeniu domu.

Przeprowadzimy Cię przez wszystko, o czym musisz pomyśleć - od inspiracji po wybór nowego wyglądu; od poznania ogrodu po rozpoczęcie planowania. Mamy dla Ciebie wiele pomysłów i rozwiązań, więc przejdźmy do metamorfozy w ogrodzie.

Jaką przestrzeń zewnętrzną potrzebujesz?

Czy w ogrodzie będą się bawić dzieci? Może potrzebujesz miejsce na spożywanie posiłków i spotkania z przyjaciółmi? A może chcesz uprawiać rośliny, warzywa i owoce?

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, co chcesz robić w ogrodzie. Pomoże Ci to odpowiednio podzielić miejsce. W małym ogrodzie nie warto tworzyć dużej przestrzeni do relaksu, jeśli dzieci będą potrzebować miejsca, w którym można się bawić. Nie oznacza to że musisz się ograniczyć tylko do jednej funkcji dla swojego ogrodu – jest to miejsce dla całej rodziny. Chodzi o podzielenie go tak, aby dokładnie dopasować do potrzeb każdego członka rodziny.

Jak zaplanować wymarzony ogród?

Zainspiruj się

Po podjęciu decyzji o ogrodzie, czas poszukać inspiracji. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje niezliczona ilość sposobów, aby to zrobić. Może się okazać, że podoba Ci się tylko jedna metoda lub połączenie wielu. Nie ma dobrego ani złego sposobu na rozpoczęcie zbierania pomysłów na ogród.
Wypróbuj:

  • magazyny i katalogi - mogą to być magazyny ogrodnicze lub artykuły przedstawiające ogród ulubionej gwiazdy; katalogi lub gazety

  • zwiedzanie ogrodów i parków - rozejrzyj się i określ, co ci się podoba, zrób zdjęcia (jeśli to możliwe) i utwórz krótką listę, te pomysły mogą nie być możliwe do odtworzenia w twoim ogrodzie, ale na tym wczesnym etapie każdy pomysł jest dobry

  • internet - skorzystaj z wyszukiwania online i mediów społecznościowych, takich jak Instagram i Pinterest, aby znaleźć zdjęcia ogrodów które Ci się podobają

Zbierz razem wszystkie pomysły, zdjęcia i listy. Może to być zbiór wycinków z czasopism lub zdjęć; lub wirtualna tablica na Pinterest

Wybierz styl ogordu

Korzystając z listy pomysłów i zdjęć wybierz wygląd ogrodu, który Ci się podoba. Być może w zebranych materiałach przeważa konkretny kolor lub styl. Na tej podstawie możesz określić czego szukasz i zobaczyć co może do tego pasować. W zależności od wielkości ogrodu możesz się zdecydować nawet na kilka różnych stylów.

Wygląd ogrodu może być albo formalny (geometryczny z uporządkowanymi prostymi liniami) lub nieformalny (dziki, ze swobodnie i nieregularnie posadzonymi roślinami). Co ciekawe, czyste linie symetrycznego, formalnego ogrodu mogą być spokojne dla oka, ponieważ mózg nie musi ciężko pracować, aby przeanalizować obraz. Jednak formalne projekty zwykle podkreślają granice, więc jeśli chcesz, aby Twój ogród wyglądał na większy, rozważ projekt asymetryczny.

Zebraliśmy kilka naszych ulubionych stylizacji ogrodowych, aby zaoferować więcej pomocy w osiągnięciu wymarzonego projektu:

Ogród łatwy w pielęgnacji
Ogród zapewniający prywatność
Mały ogród

Zrób plan ogrodu

Weź kawałek papieru (najlepiej papier milimetrowy) i narysuj plan swojego ogrodu. Za pomocą taśmy mierniczej dokonaj dokładnych pomiarów wszystkich podstawowych wymiarów i elementów ogrodu, w tym wszelkich stałych konstrukcji lub punktów.

Nie zapomnij zaznaczyć lokalizacji wszystkich rur lub kabli - będziesz chciał ich uniknąć podczas kształtowania krajobrazu, ale będziesz musiał wiedzieć, gdzie są, aby zapewnić do nich dostęp. Możesz również wykorzystać poziomicę laserową, aby zmierzyć spadek ogrodu.

Uwzględnij wszystko, co należy wziąć pod uwagę i nie spiesz się - dokładność teraz pomoże uniknąć późniejszych błędów.

Przeczytaj także: Kamienie i galanteria betonowa w ogrodzie – przykłady zastosowań

Jak zaplanować wymarzony ogród?

Poznaj swój ogród

Oczywiście, wymiary ogrodu to nie wszystko. Istotne jest, aby uwzględnić również inne czynniki na tym wczesnym etapie planowania.

Zrozum klimat i lokalną geografię

Najzdrowsze i najłatwiejsze w pielęgnacji ogrody to takie, w których rosną rośliny, które naturalnie by się tam rozwijały. I nawet jeśli mieszkasz w szczególnie niekorzystnym miejscu (czy to wietrznym, czy narażonym na słone bryzy), jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić ogród bardziej przyjaznym dla różnorodnych roślin. Zrozumienie tych lokalnych czynników może być szczególnie trudne, jeśli nie znasz się na danym obszarze. Porozmawiaj więc z sąsiadami, aby dowiedzieć się więcej o swojej ziemi.

Sprawdź glebę

Dobra gleba ma kluczowe znaczenie dla zdrowego, pięknego ogrodu. Istnieje wiele różnych rodzajów ziemi — kredowa, gliniasta, piaskowa, torfowa i iłowa. Znajomość rodzaju gleby pomoże Ci zdecydować, które rośliny możesz uprawiać, a także jak dobrze będą rosły po posadzeniu. Rodzaj podłoża może być również ważny w projektach krajobrazowych, ponieważ niektóre z nich są trudniejsze do pracy niż inne.

Zalecamy również przetestowanie gleby w celu ustalenia jej pH (kwasowości). Niektóre rośliny preferują gleby kwaśne, podczas, gdy inne wolą wapienne (alkaliczne). Przetestuj glebę w różnych częściach ogrodu, ponieważ jej pH może się różnić.

Kup płyn Helliga do badania kwasowości gleby

Zwróć uwagę na stopień nasłonecznienia ogrodu

W którą stronę jest skierowany twój ogród? Północ, południe, wschód czy zachód? Niezależnie od tego, możemy pomóc Ci wybrać, jak go zagospodarować. Nie ma sensu umieszczać tarasu do cieszenia się słońcem w najciemniejszym zakątku ogrodu. Naszkicuj łuk słoneczny na swoim planie, aby zobaczyć, gdzie spadną cienie. Uważaj na mikroklimaty. Wszystkie ogrody zawierają serię mikroklimatów, które są częściowo określone przez kierunek, w który każdy obszar jest skierowany. Oferują one różne poziomy światła, ciepła i wilgoć

Dowiedz się: Z czego zbudować hotel dla owadów?

Jak zaplanować wymarzony ogród?

Zaplanuj zmiany

Jeśli wprowadzasz wiele zmian, rozważ rozbicie projektu na etapy a prace rozłóż w czasie (dzięki temu koszty również będą rozłożone w czasie). Priorytetowe zadania należy wykonać najpierw, aby uczynić ogród użyteczną przestrzenią.

Nie oszczędzaj na przygotowaniu gleby, zwłaszcza podczas tworzenia nowych rabatek lub gdy tworzysz ogród od podstaw. Zainwestuj w najlepszy grys, polepszacze gleby, glebę, mulcz i wszelkie inne ulepszające produkty, jakie możesz – dzięki nim rośliny będą pięknie rosły.

Nawet jeśli planujesz zrobić jak najwięcej samodzielnie, pamiętaj, że niektóre prace powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Zadania takie jak instalowanie lub przenoszenie rur gazowych, elektrycznych lub wodnych pozostaw fachowcom.

Jak zaplanować wymarzony ogród?

Zacznij szkicować nowy projekt ogrodu

Czas zacząć szkicować nowy układ ogrodu. Zalecamy układanie kalki kreślarskiej nad oryginalnym planem i dodawanie nowych elementów - zmieniając kształty i rozmiary, aby zobaczyć, co działa.

Zacznij od dowolnych budynków ogrodowych, konstrukcji i dużych obszarów (takich jak obiekty wodne). Pomoże ci to zobaczyć, ile miejsca pozostało i jak wpłyną na resztę ogrodu.

Potem jest czas na architekturę krajobrazu. Może to być „twarde” zagospodarowanie terenu (takie jak bruk lub taras) lub „miękkie” (jak trawa - prawdziwa lub sztuczna). Może masz miejsce na kombinację obu opcji lub wybierz tylko jedną z nich. A potem jest czas na pozostałe elementy - rabaty i obrzeża oraz place zabaw dla dzieci.

Aby osiągnąć równowagę zwracaj jednakową uwagę na wszystkie obszary, aby jedna część nie była zajęta, podczas gdy inne wyglądały na puste. Wybieraj elementy, które pasują do dostępnej przestrzeni. Gigantyczna konstrukcja lub drzewo zdominowałoby mały ogród, podczas gdy większe przestrzenie mogą potrzebować czegoś wielkiego i imponującego, zamiast drobnych detali, które mogłyby zgubić się na dużym obszarze.

Sprawdź przepisy i porozmawiaj z sąsiadami

Przepisy dotyczące planowania różnią się w zależności od obszaru, ale zwykle istnieją bardzo ścisłe ograniczenia dotyczące tego, co można zrobić z budynkami lub nieruchomościami na obszarach chronionych, w tym z ich ogrodami. Nawet nowe domy podlegają pewnym przepisom, dlatego zawsze warto sprawdzić czy masz odpowiednie pozwolenia.

Nawet jeśli nie wykonujesz żadnych poważnych prac, warto usiąść z sąsiadami, aby omówić je i wszystkie związane z nimi implikacje. W większości przypadków rozmowy na ten pomogą zapobiec wszelkim nieporozumieniom lub problemom w przyszłości.