Produkty

Jak zrobić świecące kamienie na ścieżki ogrodowe?

Jak zrobić świecące kamienie na ścieżki ogrodowe?

Ścieżki ogrodowe dzielą naszą działkę na strefy. Pozwalają na bezpieczne poruszanie się po zmroku, ale tylko wtedy, gdy zadbamy o prawidłowe oświetlenie terenu. Najczęściej sięgamy w tym celu po lampki ogrodowe – a gdyby tak zamiast typowego oświetlenia pokusić się o wykonanie świecących kamieni?

kamień fluorescencyjnyŚcieżki znajdują się w każdym ogrodzie – to naturalne korytarze ułatwiające przemieszczanie się do różnych miejsc ogrodu. Do ich wykonania stosujemy rozmaite materiały, czasem jest to mocno udeptana ziemia, czasem kostka brukowa. Tym razem zaproponujemy nieco inne rozwiązanie – motywem przewodnim naszych ścieżek będą kamienie, które świecą w ciemnościach.

Co będzie nam potrzebne:

Część z potrzebnych przedmiotów mamy w swoim ogrodowym wyposażeniu. Będą to: łopata z płaskim ostrzem, taczka, motyka, mieszanka betonowa, kielnia, puder fosforyzujący lub farba świecąca w ciemności, pędzel i farba olejna.

Zabieramy się do pracy.

Krok 1

Wykopujemy dziurę w ziemi, powinna mieć ona minimalną głębokość mniej więcej 5 cm oraz proste, pionowe ścianki. Kształt takiej dziury będzie odpowiadał wielkości kamienia, może być zatem taki, jaki tylko chcemy. Ciekawie będzie się np. prezentował kształt stopy – będzie w naturalny sposób zachęcał do odwiedzenia ścieżki w myśl hasła, że tutaj możesz postawić swoją stopę.

Krok 2

Łączymy w taczce wodę i gotową mieszankę betonową za pomocą łopaty lub motyki. Przygotowanym betonem zalewamy wykopane dziury. Następnie dokładnie rozprowadzamy beton, tak by wypełnić każdą szczelinę.

Aby betonowa warstwa prezentowała się dobrze, konieczne jest wyrównanie jej powierzchni kielnią lub deseczką sięgającą na szerokość dziury. Po przeschnięciu nasza dróżka będzie usłana betonowymi kamieniami.

Krok 3

Czekamy, aż warstwa betonu przeschnie. Kiedy upewnimy się, że jest ona twarda i całkowicie sucha, możemy ją malować. W tym celu sięgamy po farbę świecącą w lampa solarna w kształcie kamieniaciemności lub fosforyzujący puder.

Krok 4

Malujemy przygotowaną farbą w konsystencji i proporcjach takich, jak wskazuje nam producent, możemy przemalować całą płytkę betonu, a możemy tylko jakiś wybrany wzór. To zależy już od naszej inwencji twórczej. Aby wzór był mocno naświetlony, warto przemalować go przynajmniej trzema warstwami farby. Ozdoba jest gotowa.

Farba będzie pięknie oświetlała ogród wieczorem.

Święcące kamienie dają możliwość udekorowania otoczenia znajdującego się wokół nas. W egzotycznym, niepowtarzalnym stylu zmieni nasz ogródek, dom i taras w cudo. Użycie fluorescencyjnej farby jest znakomitym pomysłem dla osób, którym tradycyjne lampy już się znudziły.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady
Kamień to materiał, który cieszy się niegasnącą popularnością – jest naturalny, trwały, estetyczny, ekologiczny, a także uniwersalny. Ma on szerokie z...
Czytaj więcej

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
10.07.2015
Bardzo fajny pomysł! Musi się świetnie sprawdzać na garden party. Tylko czy deszcz i wilgoć nie zmyje tej świecącej farby?

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić świecące kamienie na ścieżki ogrodowe?