Jak zrobić świecące kamienie na ścieżki ogrodowe?

Ścieżki ogrodowe dzielą naszą działkę na strefy. Pozwalają na bezpieczne poruszanie się po zmroku, ale tylko wtedy, gdy zadbamy o prawidłowe oświetlenie terenu. Najczęściej sięgamy w tym celu po lampki ogrodowe – a gdyby tak zamiast typowego oświetlenia pokusić się o wykonanie świecących kamieni?

świecące kamienie

Ścieżki znajdują się w każdym ogrodzie – to naturalne korytarze ułatwiające przemieszczanie się do różnych miejsc ogrodu. Do ich wykonania stosujemy rozmaite materiały, czasem jest to mocno udeptana ziemia, czasem kostka brukowa. Tym razem zaproponujemy nieco inne rozwiązanie – motywem przewodnim naszych ścieżek będą kamienie, które świecą w ciemnościach.

Co będzie nam potrzebne:

Część z potrzebnych przedmiotów mamy w swoim ogrodowym wyposażeniu. Będą to: łopata z płaskim ostrzem, taczka, motyka, mieszanka betonowa, kielnia, puder fosforyzujący lub farba świecąca w ciemności, pędzel i farba olejna.

Zabieramy się do pracy.

Krok 1

Wykopujemy dziurę w ziemi, powinna mieć ona minimalną głębokość mniej więcej 5 cm oraz proste, pionowe ścianki. Kształt takiej dziury będzie odpowiadał wielkości kamienia, może być zatem taki, jaki tylko chcemy. Ciekawie będzie się prezentował np. kształt stopy – będzie w naturalny sposób zachęcał do odwiedzenia ścieżki w myśl hasła, że tutaj możesz postawić swoją stopę.

Krok 2

Łączymy w taczce wodę i gotową mieszankę betonową za pomocą łopaty lub motyki. Przygotowanym betonem zalewamy wykopane dziury. Następnie dokładnie rozprowadzamy beton, tak by wypełnić każdą szczelinę.

Aby betonowa warstwa prezentowała się dobrze, konieczne jest wyrównanie jej powierzchni kielnią lub deseczką sięgającą na szerokość dziury. Po przeschnięciu nasza dróżka będzie usłana betonowymi kamieniami.

świecące kamienie

Krok 3

Czekamy, aż warstwa betonu przeschnie. Kiedy upewnimy się, że jest ona twarda i całkowicie sucha, możemy ją malować. W tym celu sięgamy po farbę świecącą w ciemności lub fosforyzujący puder.

Krok 4

Malujemy przygotowaną farbą w konsystencji i proporcjach takich, jak wskazuje nam producent, możemy przemalować całą płytkę betonu, a możemy tylko jakiś wybrany wzór. To zależy już od naszej inwencji twórczej. Aby wzór był mocno naświetlony, warto przemalować go przynajmniej trzema warstwami farby. Ozdoba jest gotowa. Farba będzie pięknie oświetlała ogród wieczorem.

Święcące kamienie dają możliwość udekorowania otoczenia znajdującego się wokół nas. W egzotycznym, niepowtarzalnym stylu zmieni nasz ogródek, dom i taras w cudo. Użycie fluorescencyjnej farby jest znakomitym pomysłem dla osób, którym tradycyjne lampy ogrodowe już się znudziły.