Prawidłowo zaprojektowana kuchnia – ustalamy miejsce dla zlewu

Kuchnia jest miejscem do pracy, a jej właściwe urządzenie powinno tę pracę ułatwić. Jak ustawić kuchenne sprzęty, by móc z nich wygodnie i przyjemnie korzystać? W którym miejscu postawić zlewozmywak?

Zasady urządzania kuchni

Główna zasada jest prosta: sprzęty ustawiamy według kolejności, w której będziemy z nich korzystać podczas gotowania. Produkty najpierw wyciągamy z lodówki, później myjemy je lub obieramy, a następnie gotujemy, smażymy lub pieczemy. Trzema głównymi sprzętami są więc tu lodówka, zlewozmywak i kuchenka.

Czy wiesz, że

Zasada funkcjonalnego i ergonomicznego urządzanie kuchni – lodówka, zlewozmywak, kuchenka – nazywana jest trójkątem roboczym.

zlew kuchennyzlew kuchennyzlew kuchennyzlew kuchenny

Gdzie postawić zlewozmywak

Zlew najlepiej umieścić w pobliżu lodówki i zmywarki. W przypadku posiadania zmywarki sam zlew może być jednokomorowy. Jednak dla wielbicieli tradycyjnych rozwiązań lub w przypadku dużych kuchni standardowy zlew dwukomorowy będzie jak najbardziej na miejscu. Pamiętajmy, by nie stawiać go w pobliżu kuchenki gazowej. W ten sposób unikniemy zalania palników. Zlew musi być zamontowany blisko przyłączy. Odpowiednia odległość od pionu kanalizacyjnego nie powinna przekraczać 300 cm. Zadbajmy też o odrobinę wolnej przestrzeni wokół zlewozmywaka. Możemy go umieścić na głównej ścianie zabudowy, w narożniku, pod oknem lub jako wyspę pośrodku kuchni. Istnieje wiele rodzajów zlewów. Sprawdźmy, jak wybrać właściwy?

Zlewozmywak na głównej ścianie zabudowy kuchennej

To zdecydowanie najczęstsze rozwiązanie. W tym wypadku zlew musi być w samym środku zabudowy – między lodówką a kuchenką. Dobrze, jeśli od obydwu sprzętów dzielą go blaty. To rozwiązanie doskonałe w przypadku kuchni bez okien i wyspy.

Zlewozmywak w narożniku


W tym wypadku zlew wciąż znajduje się w ciągu roboczym, ale dodatkowo maksymalnie wykorzystuje przestrzeń kuchenną. To świetne rozwiązanie szczególnie w małych kuchniach, w których trudno zaplanować większy blat. Obok typowych modeli narożnych niektóre zlewozmywaki pasują do szafek narożnych i szeregowych, a to jeszcze ułatwia zagospodarowanie uciążliwej przestrzeni. Szafki możemy wykorzystać jako miejsce do przechowywania środków chemicznych.

zlew castoramazlew castoramazlew castoramazlew castorama

Zlewozmywak pod oknem

To rozwiązanie daje nam stały dostęp do światła dziennego i pozwala cieszyć się widokiem za oknem. Jest dobre dla wzroku i oszczędne dla kieszeni. Możemy myć naczynia, pilnując przy tym bawiących się na dworze dzieci. Wybierając to rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, by dobrać odpowiednią wylewkę baterii, która nie będzie zbytnio wystawać w oknie i nie będzie kolidowała z jego otwieraniem. Dobrą opcją będzie tu też połączenie blatu z parapetem i stworzenie jednej płaszczyzny. A jedynym minusem tego rozwiązania jest przymus częstszego mycia okien.

Zlewozmywak na wyspie kuchennej

Zlewozmywak na wyspie kuchennej to idealne rozwiązanie dla otwartych pomieszczeń i przestronnych kuchni. Wymaga od nas jednak dobrej organizacji – nie możemy pozwolić sobie na piętrzącą się w zlewie stertę naczyń. Ograniczmy też do minimum ilość gąbek, ściereczek i płynów – trzymajmy je w szafce pod blatem. W tym wypadku postawmy przede wszystkim na minimalizm.

Data publikacji: 29.03.2018