Projektujemy oczko wodne

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się na jego budowę, musimy najpierw dokładnie zaplanować wszelkie aspekty takiego przedsięwzięcia. Powinniśmy poznać wszystkie niezbędne elementy oczka wodnego, znaleźć dla niego odpowiednie miejsce czy roślinność. To wszytko, w połączeniu z późniejszą pielęgnacją, pozwoli nam cieszyć się z wyjątkowo przyjemnego relaksu w obecności mniejszego bądź większego zbiornika, który będzie wprawiał nas w dobry nastrój.

Niezbędne elementy oczka wodnego

Aby dobrze zaprojektować tego rodzaju zbiornik, powinniśmy wiedzieć, z jakich elementów należy go stworzyć. Od ich wyboru będzie zależeć budowa oczka wodnego: wykonanie właściwego wykopu i osadzenie zbiornika, jak również jego ostateczny wygląd czy funkcjonalność. Oto, co będzie nam potrzebne:

Folia – stanowi skuteczną izolację, nie dopuszczając do przesiąkania wody znajdującej się w zbiorniku do gleby. Folia do oczek wodnych jest wyjątkowo elastyczna, dzięki czemu możemy łatwo sobie poradzić z jej układaniem. Cechuje ją też wysoka odporność na działanie promieni słonecznych, względem których się nie wypacza. Kluczowy w wyborze przegrody wodoszczelnej w postaci folii jest jej rozmiar. Powinien być możliwie najlepiej dopasowany do powierzchni oczka wodnego, tak aby liczba jej łączeń była jak najmniejsza. Należy w tym przypadku uwzględnić jednocześnie fakt konieczności wykończenia folią brzegów oczka, co determinuje zakup tego materiału z odpowiednim zapasem.

Folia Ergis - Eurofilms do oczek wodnych 6 x 25 m
Folia Ergis — Eurofilms do oczek wodnych 6 × 25 m

Porada eksperta:

Aby dobrać odpowiednią długość folii, należy zsumować ze sobą maksymalną długość zbiornika i podwójną maksymalną głębokość, dodając do tego 15 cm zapasu niezbędnego do wykonania zakładki. W ten sam sposób obliczamy potrzebną nam szerokość hydroizolacji.

Forma do oczek wodnych PE 150 l
Forma do oczek wodnych PE 150 l

Forma – stanowi alternatywę dla wykładania podłoża folią do oczek wodnych. To gotowy produkt, dzięki któremu możemy stworzyć wymarzony zbiornik w znacznie szybszym czasie, oszczędzając go na planowanie i wykonywanie kolejnych ważnych kroków. Formę należy bowiem jedynie wkopać do ziemi, po czym możliwe jest jej zalanie wodą. Podobnie jak folia jest odporna na działanie promieni UV.

Dodatkowym atutem takiego produktu jest fakt, iż posiada on gotowe perforacje do umieszczenia w nich roślin. Forma do oczka wodnego dostępna jest ponadto w wielu wariantach, co sprawia, że nie musi nas ograniczać jeden rozmiar czy kształt. Jej montaż jest przy tym bardzo prosty i umożliwia dopasowanie formy do nierówności terenu, które w przypadku folii muszą być zniwelowane.

Pompa do oczka wodnego Performance Power 75 W
Pompa do oczka wodnego Performance Power

Pompa – to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie oczka wodnego. Pompa wyposażona w filtr napowietrza i oczyszcza wodę, przywracając jej pożądaną równowagę biologiczną (wsparciem dla pompy jest też specjalny napowietrzacz, który nie tylko odpowiednio natlenia, ale zapobiega również zamarzaniu wody zimą).

Dzięki temu nie musimy się przejmować rozwojem glonów i zarazków chorobotwórczych, a także różnego rodzaju zanieczyszczeń, które zaburzają życie roślin i przejrzystość strumienia. Co więcej, pompa do oczka wodnego może też pełnić funkcję fontanny, dodatkowo uatrakcyjniając wygląd naszego zbiornika. Tego rodzaju funkcja może być swobodnie dostosowywana do pożądanych warunków przez regulator wydajności.

Porada eksperta:

Wybór odpowiedniej pompy powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości naszego oczka wodnego. Im jego powierzchnia jest większa, tym większe powinny być parametry użytkowe pompy, a szczególnie jej wydajność. Sprawę ułatwiają nam w dużym stopniu producenci, którzy podają zalecaną objętość oczka dla danej pompy oraz maksymalne zanurzenie, na jakim może ona pracować. W trakcie użytkowania zbiornika nie możemy z kolei zapominać o regularnym wymienianiu wkładów filtracyjnych – to dzięki nim woda jest przejrzysta i nadaje się do hodowania rybek.

Środek Pokon do oczek wodnych 1 kg
Środek Pokon do oczek wodnych 1 kg
Wąż żebrowany Gardena do oczek wodnych 38 mm 1 1/2"
Wąż żebrowany Gardena do oczek wodnych

Chemia – zastosowanie pompy i filtrów to oczywiście nie wszystko. Aby skutecznie walczyć z glonami oraz stale regulować równowagę biologiczną w naszych oczkach wodnych, konieczne jest wsparcie się środkami chemicznymi. Specjalne preparaty pomogą nam zatrzymać rozwój niechcianych elementów oraz osiągnąć właściwy poziom pH wody, który jest gwarantem zdrowego życia roślin. Jeśli planujemy w naszym oczku wodnym hodować rybki, powinnyśmy zawsze wybierać wyłącznie produkty bezpieczne dla tych pływających stworzeń.

Akcesoria – poza podstawowymi elementami każdego oczka wodnego powinniśmy mieć na względzie również to, co uatrakcyjnia go pod względem wizualnym, a co za tym idzie – dodatkowo uprzyjemnia nam czas spędzony nieopodal takiego zbiornika. Warto tutaj zwrócić uwagę m.in. na sztuczne lilie wodne, które do złudzenia przypominają te prawdziwe – stanowią świetną imitację, nie wymagają pielęgnacji i służą przez długi czas.

Przydatne mogą być również zestawy dysz, które pozwalają dowolnie ukształtować rozbryzg wody w naszej przydomowej fontannie, np. w formie grzybka czy tulipana. Nie mniej ważne jest również to, jak oświetlimy nasze oczko wodne – oświetlenie, odbijając się na tafli wieczorną porą, nadaje wyjątkowego charakteru całości.

Oświetlenie oczka wodnego CQD-120B
Oświetlenie oczka wodnego CQD-120B

Porada eksperta:

Planując wykonanie oczka wodnego w przydomowej czy ogrodowej przestrzeni, nie możemy zapominać też o zakupie kamieni, które posłużą nam do udekorowania brzegów, podnosząc tym samym rangę naszego zbiornika.

Wielkość i kształt

Wielkość naszego oczka wodnego powinna być uzależniona przede wszystkim od wielkości posesji, na jakiej chcemy je stworzyć. Im większa jest powierzchnia naszego terenu, tym większy może być zbiornik. Pamiętajmy jednak o tym, że zbyt duże oczko na niewielkiej posesji może przytłoczyć znajdujący się wokół obszar, a zbyt małe na dużym terenie będzie zbyt niedostrzegalne, by stanowić wyróżniający się element architektury. Planując wykonanie oczka wodnego, należy mieć na względzie nie tylko jego długość i szerokość, ale także głębokość, szczególnie jeśli chcemy, aby w naszym zbiorniku pływały ryby – wówczas optymalne jest wykonanie oczka o głębokości ok. 1 metra. Jeśli zaś o kształt – decydując się na gotowe formy – wybieramy też gotowy kształt (nie mamy możliwości modyfikacji), z kolei gdy wybierzemy oczko stworzone z folii, możemy je formować dowolnie – im jednak nasza wizja będzie bardziej skomplikowana, tym trudniejsza sama realizacja.

Wybór odpowiedniego miejsca

W tym przypadku pod uwagę należy wziąć sześć aspektów. Pierwszym z nich, jest położenie oczka wodnego w niedalekiej odległości od źródła prądu. Drugim – usytuowanie go w pobliżu naszej strefy relaksu, czyli altany ogrodowej czy kącika grillowego – tam, gdzie najczęściej zażywamy odpoczynku, oczko wodne będzie nam dodatkowo uprzyjemniać relaks. Należy tutaj mieć jednak na względzie trzeci aspekt, a więc położenie drzew. Tego rodzaju zbiornik wodny nie powinien znajdować się blisko z nich ze względu na spadające liście i igły, a także korzenie, które mogą doprowadzać od pękania warstwy hydroizolacyjnej oraz deformowania się całej konstrukcji oczka. Po czwarte – w okolicach zbiornika nie powinno przebiegać okablowanie – jeśli takie występuje, należy być wyjątkowo czujnym podczas tworzenia wykopu. Po piąte – liczą się warunki podłoża – powinno być ono przede wszystkim nośne i pozbawione ostrych krawędzi. Ostatnim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest nasłonecznienie miejsca – oczko wodne należy umieścić tam, gdzie słońce występuje jedynie przez kilka godzin – w przeciwnym razie narażamy się na szybszy rozwój glonów i odparowywanie wody.

Rośliny

Na etapie projektowania oczka wodnego warto zastanowić się, jakie rośliny wodne będziemy chcieli umieścić w jego wnętrzu. Trzeba tutaj pamiętać bowiem o odpowiedniej głębokości, na jakiej umieścimy daną roślinę w wodzie – zanurzenie powinno być w tym przypadku właściwie dostosowane do gatunku rośliny. Stąd też poszczególne okazy powinniśmy umieszczać na specjalnie wykonanych półkach – bardzo ważne jest to, aby wykonać je podczas tworzenia wykopu, unikając późniejszego podsypywania ziemi. Pierwsza z półek powinna znaleźć się na głębokości około 15-20 cm, druga zaś na głębokości ok. 30-40 cm. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że półki powinny być odpowiednio szerokie i nieco zadarte do góry, tak aby umieszczone na nich rośliny nie spadały ze swoich stanowisk. Rośliny można umieszczać na półkach w specjalnych koszykach z tworzywa, które można dodatkowo wyłożyć wyściółką zapobiegającą wypłukiwaniu ziemi i składników pokarmowych.

Czy wiesz, że...?

Rośliny umieszczone w oczku wodnym pomagają zachować równowagę biologiczną, dzięki temu, że natleniają wodę i dają cień, chroniąc jednocześnie strumień oraz żyjące w nim ryby przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Data publikacji: 09.08.2016