Produkty

Jak stworzyć pływającą wysepkę w oczku wodnym?

Jak stworzyć pływającą wysepkę w oczku wodnym?

Są wyjątkowo atrakcyjne pod względem estetycznym, przez wielu uznawane za prawdziwe dzieła sztuki ogrodniczej. Z drugiej strony mają wiele zalet dla środowiska naturalnego – redukują nadmiar substancji pokarmowych w wodzie, ograniczają rozwój glonów i stwarzają lepsze warunki do życia dla ryb. Stworzenie pływającej wysepki na szczęście nie musi być wielkim problemem. Podpowiadamy, jak przygotować ją w 4 krokach.

Krok 1

Pierwszym krokiem powinno być dokładne zaplanowanie tego, jaką wysepkę chcemy stworzyć. Należy pamiętać o tym, że może się ona stać dla nas początkiem zachwycającej pasji, ponieważ uprawianie takich wysepek bywa pozytywnie uzależniające. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego kształtu i rozmiarów – najbardziej Oczko wodneefektownie prezentują się duże i okrągłe wysepki, ale na początek poleca się stworzenie wysepki w kwadracie nieprzekraczającym 60 cm szerokości. Możemy też na tym etapie zastanowić się nad kwestią roślin, których użyjemy do obsadzenia wysepki (o tych przeczytać można w tym artykule).

Krok 2

Do wykonania pierwszej wysepki najlepiej użyć mocnych drewnianych listew, które dobrze będą współpracować z wodą. Każdy z narożników łączymy za pomocą blaszanych kształtowników. Zarówno spód, jak i górę ramki należy obłożyć membraną, w której w ostatnim etapie umieścimy rośliny – do tego celu możemy użyć cieniówki, tkaniny workowej czy siatki z oczkami. Membranę należy zaszyć, czego możemy dokonać np. za pomocą zszywacza budowlanego. Uwaga! Nie zaszywamy jej do końca.

Krok 3

Lilia do wodyMembrany nie należy zaszywać do samego końca, ponieważ pomiędzy dolną, a górną jej częścią umieszczamy substancję wypełniającą, która stanowi oparcie dla roślin oraz jest elementem, dzięki któremu wysepka znacznie lepiej będzie w stanie poruszać się po wodzie. Wypełniaczem może być keramzyt, grubo zmielona kora czy nawet drobno pokruszony styropian budowlany.

Krok 4

Rośliny, które wybraliśmy, należy przed umieszczeniem w wysepce oczyścić z nadmiaru korzeni i liści, a także z podkładu, w którym dotychczas się rozwijały. W górnej membranie robimy nacięcia i wsuwamy w nie pojedynczo rośliny. Wszystkie korzenie umieszczamy pomiędzy membranami – przerosną one przez dolną jej część i będą swobodnie unosić się na wodzie. Pamiętajmy o tym, aby nie próbować postawić ich do pionu, ponieważ po czasie same osiągną odpowiedni stan. Z początku nasza wysepka może wyglądać mało estetycznie, ale jeśli będziemy o nią dbać, efekty bardzo szybko nas zachwycą.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć pływającą wysepkę w oczku wodnym?