Puste butelki – idealny sposób na ozdobienie wnętrza domowym sposobem

Osoby z bogatą wyobraźnią i zdolnościami manualnymi są w stanie wyczarować z przedmiotów codziennego użytku elementy wyposażenia, które można nazwać małymi dziełami sztuki. Rzecz jasna nie każdy z nas ma talent do tego typu prac, niemniej jest jeden surowiec wyjątkowo wdzięczny nawet dla początkujących. Jest nim szklana butelka.

puste butelki

Rzecz jasna bardzo dużo zależy tutaj od samego materiału – z butelki o nietypowym kształcie wyjdzie zdecydowanie atrakcyjniejszy element dekoracyjny niż z tradycyjnej. Nie znaczy to jednak, że z tych najzwyklejszych należy rezygnować, gdy planujemy przerabianie pustych butelek na elementy dekoracyjne. To najlepsze przedmioty do ćwiczeń, dzięki którym wyrobimy sobie pewną rękę i poznamy charakter szklanego materiału.

Jak uciąć butelkę

Szkło to materiał bardzo niebezpieczny – nawet jeśli poddajemy je obróbce zgodnie ze sztuką oraz jesteśmy zabezpieczeni (rękawice i odzież ochronna, osłona oczu oraz głowy), musimy zachować najwyższą uwagę.

Jedną z metod nadawania butelce pożądanego kształtu jest zwykłe przycięcie jej na konkretnej wysokości. Oczywiście nie staramy się przeciąć szkła na wylot (chyba że dysponujemy profesjonalnym sprzętem) – wystarczy ją naciąć do głębokości około 3-5 mm. Następnie należy butelkę naprzemiennie polewać wodą bardzo zimną i gorącą – w pewnym momencie denko powinno ustąpić.

Drugim sposobem jest obwinięcie butelki na wysokości cięcia sznureczkiem i nasączenie go naftą bądź innym palnym materiałem. Pamiętajmy, że górna krawędź sznurka będzie wyznaczać linię ‘cięcia’ – dlatego też upewnijmy się, że jest on równo obwiązany. Następnym krokiem będzie nalanie do zlewu zimnej wody, na tyle dużo, by butelkę można było zanurzyć przynajmniej do linii cięcia. Po podpaleniu i rozgrzaniu butelki powoli wkładamy ją do wody – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szkło odpadnie dokładnie na linii wyznaczonej przez sznurek.

puste butelki

Dalsza obróbka szklanej butelki

Co możemy stworzyć z uciętej butelki szklanej? Dużo zależy od jej kształtu, wyglądu i naszego pomysłu. Bardzo częstym powodem, dla którego niektórzy zabierają się za obróbkę szkła, jest chęć pozyskania oryginalnej szklanki. W tej sytuacji – zresztą w każdej innej również – krawędź butelki powinniśmy przeszlifować. Nawet jeśli uda nam się wykonać idealne cięcie, na krawędziach wciąż pozostaną ostre fragmenty – należy je bezwzględnie stępić (za pomocą pilnika bądź papieru ściernego), by ozdoba nie była niebezpieczna.

W wielu przypadkach na ucięciu butelki i oszlifowaniu jej krawędzi nasze działania sią kończą. Taka butelka może posłużyć jako kwietnik lub stojak na kwiaty, osłona dla świec czy wiszący lampion. Oczywiście fantastyczne ozdoby z butelek można wykonać bez przecinania, używając farb do szkła i innych dodatków, takich jak druty czy modelina.