Rodzaje i wybór konwektorów elektrycznych

Konwektory to przenośne elementy ogrzewania elektrycznego. Urządzenie grzejące jest zasilane prądem, konwektory mogą być więc stosowane doraźnie lub w miejscach ogrzewanych tylko czasowo. Bywają niezwykle przydatne także w sytuacjach awaryjnych, gdy centralne ogrzewanie zawiedzie.

Konwektor

Rodzaje konwektorów elektrycznych

Konwektory elektryczne najczęściej służą jako urządzenia przenośne, ale mogą być także wbudowane na stałe np. w podłogę, zwłaszcza przy dużych oknach lub wejściach, gdzie będą stanowiły rodzaj kurtyny cieplnej. W ten sposób bywają często stosowane w dużych sklepach, centrach handlowych czy halach.

Jako urządzenia mobilne, konwektory mogą być stosowane w formie stojącej (te są najłatwiejsze do przemieszczania) lub też być zawieszone np. na specjalnych uchwytach na ścianie. Przydają się szczególnie w pomieszczeniach pozbawionych innych, stałych instalacji cieplnych – gdy okresowo korzystamy ze strychu, altany czy domku letniskowego. Są praktyczne, szczególnie kiedy należy wspomóc ogrzewanie. Mobilne konwektory pomogą nam także przetrwać w sytuacji awarii czy remontu.

Wśród wszystkich grzejników konwektorowych wyróżniamy:

grzejniki elektryczne z grzałką igłową (tzw. wysokotemperaturową), które są dość powszechne i niedrogie. Jednak osiągają one dość wysokie temperatury i spalają zanieczyszczenia powietrza, także kurz. Powoduje to wydzielanie niezbyt przyjemnego zapachu, następuje także niemałe wysuszanie powietrza. Ponadto wymagają one zabezpieczenia przed oparzeniami,

-  grzejniki z grzałką aluminiową, zwane niskotemperaturowymi. Ich element grzewczy jest monolityczny i nie nagrzewa się do wysokich temperatur. Są one droższe, ale nie powodują powstawania niemiłych zapachów i nie wysuszają tak powietrza w pomieszczeniu.

Sposób działania grzejników konwektorowych

Ogrzewanie przez grzejniki konwektorowe odbywa się dzięki stałemu grawitacyjnemu ruchowi powietrza. Z dołu zasysane jest zimne powietrze, które jest ogrzewane grzałkami elektrycznymi. Następnie przez kratkowaną, ażurową płytę czołową grzejnika wydmuchiwane jest ciepłe powietrze. Ogrzane powietrze kieruje się w górę. Niektóre konwektory mają dodatkowo wbudowany nadmuch. Ilość wytwarzanego ciepła i szybkość nagrzewania pomieszczeń zależy od gabarytów tych grzejników oraz ich mocy. Im grzejniki będą większe –, tym lepsze i szybsze osiągniemy efekty grzania.

Zalety konwektorów

- Podstawową zaletą (zwłaszcza przenośnych konwektorów) jest możliwość zastosowania we wszystkich potrzebnych miejscach (posiadających dostęp do prądu).

- Efekt działania konwektora jest szybko odczuwalny, pomieszczenie ogrzewane jest natychmiast po włączeniu urządzenia.

- Dostępne są różne wielkości, kształty i modele konwektorów, które można dobrać do stylu naszych wnętrz, a nawet kształtów powierzchni (narożne, przyokienne).

- Istotną zaletą jest możliwość różnorodnego umieszczania konwektora np. na ścianie lub w podłodze, oszczędzamy wówczas powierzchnię potrzebną do innych celów.

Konwektor

- Dzięki zainstalowanemu w większości modeli termostatowi, istnieje możliwość płynnej regulacji temperatury.

- Obecność zabezpieczeń fabrycznych przed oparzeniem, przedostawaniem się do wnętrza grzejnika małych przedmiotów oraz przegrzaniem urządzenia.

- Najtańsze konwektory kupimy już za około 70 zł.

Wady konwektorów

- Grzejniki konwektorowe zaraz po odłączeniu prądu bardzo szybko stygną, nie utrzymują temperatury.

- Są dość duże, od gabarytów zależy bowiem ich wydajność cieplna, ważą średnio około 5 kg.

- Mogą mocno wysuszać powietrze i spalać zanieczyszczenia. Tych wad jednak pozbawione są grzejniki niskotemperaturowe, z grzałką aluminiową.

- Ceny dobrych jakościowo konwektorów kształtują się na poziomie około 200 zł.

Wybór konwektora

Grzejniki konwektorowe używane w domach jako podstawowe źródło ciepła nadają się jedynie do ogrzewania pomieszczeń o małej i średniej wielkości. Przy większych powierzchniach mogą okazać się niewystarczające. Jednak dobrze nadają się do okresowego lub doraźnego ogrzewania. Zużycie energii elektrycznej przy stałym grzaniu może okazać się dość duże, co bywa kosztowne, gdyż do ogrzania powierzchni 1 m² potrzeba około 100 W energii elektrycznej. Wybierając konwektor, powinniśmy brać pod uwagę zarówno jego cenę, wielkość, jak i  wydajność.