Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wymienić stary kaloryfer?

Grzejniki są integralnym elementem każdego mieszkania. W nowym budownictwie dominują aluminiowe kaloryfery płytowe oraz członowe, jednak w kamienicach i starszych blokach najczęściej znajdują się grzejniki żeliwne. Z różnych względów możemy rozważać wymianę tego typu kaloryferów. Podpowiadamy jak to zrobić.

kaloryfer

Kiedy należy wymienić grzejnik?

Żeliwne grzejniki mają oczywiście swoje zalety – jedną z nich jest fakt, iż w porównaniu do nowoczesnych kaloryferów zdecydowanie dłużej utrzymują ciepło. W ostatecznym rozrachunku może się jednak okazać, że posiadanie w mieszkaniu starego kaloryfera niesie ze sobą więcej problemów niż pożytku. Mające już swoje lata grzejniki zaczynają przeciekać, a ciepło nie jest równomiernie rozprowadzane i kaloryfer nie grzeje w całości. Użytkowanie utrudnia także brak termostatu – nie mamy możliwości dostosowania temperatury w pomieszczeniu do naszych potrzeb. Za wymianą grzejników na nowe często przemawiają też względy estetyczne. Niezależnie od powodu do wymiany kaloryfera należy się właściwie przygotować. Warto poznać nie tylko techniki instalacyjne, ale także aspekty prawne dotyczące naruszenia instalacji grzewczej w budynku wielorodzinnym.

Wymiana kaloryfera w bloku

Decyzję o wymianie grzejników w naszym mieszkaniu podejmujemy oczywiście samodzielnie, jednak ostatnie słowo należy do zarządcy budynku, w którym mieszkamy. Należy bowiem pamiętać, iż jesteśmy użytkownikami systemu centralnego ogrzewania, z którego korzystają także inne osoby. Usunięcie lub zainstalowanie nieodpowiedniego grzejnika może zaburzyć przepływ ciepła w instalacji i zmienić parametry grzewcze, przez co zakłócony zostanie bilans cieplny obiektu. Do zarządcy należy zatem wystosować pismo o zgodę na wymianę grzejników w naszym lokalu. W odpowiedzi powinniśmy otrzymać między innymi informację o tym, jakie parametry powinien mieć nowy kaloryfer, aby nie zakłócił pracy całej instalacji cieplnej budynku.

kaloryfer

Jaki grzejnik wybrać?

Na rynku dostępne są kaloryfery wykonane z różnego rodzaju materiałów – aluminium, stali, miedzi oraz żeliwne. Ze względu na stosunkowo niską cenę najczęściej sięgamy po grzejniki stalowe, dużą popularnością cieszą się też modele aluminiowe. Wymieniając stary grzejnik żeliwny, należy liczyć się także z koniecznością przeróbek istniejącej instalacji, bowiem tego typu kaloryfery mogą mieć inny rozstaw podłączeń. Rozwiązaniem pośrednim jest wybór tzw. grzejników renowacyjnych. Są to nowoczesne kaloryfery przystosowane do istniejących przyłączy – wartość ich rozstawu, podobnie jak w grzejnikach żeliwnych, wynosi 500 milimetrów.