Produkty

Rodzaje i zastosowanie piecyków na płynne paliwa

Rodzaje i zastosowanie piecyków na płynne paliwa

Piecyk na paliwo płynne rozprowadza ciepło na zasadzie konwekcji i poprzez promieniowanie frontalne. Jest urządzeniem mobilnym i stanowi dobry sposób dogrzewania pomieszczeń bez konieczności instalowania jakichkolwiek przewodów.

grzejnik olejowyRodzaje paliw
Paliwami płynnymi, które możemy wykorzystywać w piecykach są:

- nafta,
- gaz płynny,
- olej.

Dla każdego z typów piecyków wskazany jest konkretny rodzaj paliwa, z których każdy pochodzi ze źródeł nieodnawialnych. Paliwa płynne sądroższe od innych, np. stałych czy gazu ziemnego.

Rodzaje piecyków

Z uwagi na sposób działania wyróżniamy następujące rodzaje piecyków na paliwa płynne:

- piecyki z knotem są najtańsze i najmniej skomplikowane. Zużywają tlen z pomieszczenia i wydzielają spaliny, nie powinniśmy korzystać z nich zbyt długo. Ścianki tych urządzeń rozgrzewają się do wysokich temperatur, dlatego trzeba zachować ostrożność w ich użytkowaniu. Służą do doraźnego, krótkiego ogrzewania,

- piecyki z podwójną komorą spalania mają większą wydajność, spalanie jest niemal całkowite, wydzielają mniej dwutlenku węgla i osadów. W górnej komorze temperatura dochodzi do 1200°C, w dolnej do 800°. Różnica ta zwiększa wydajność i przyspiesza cyrkulację powietrza,

- piecyki elektroniczne są najbardziej komfortowe, ale wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej.Ich system wentylacji zapewnia dobre rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. Są bezpieczne, chronią ściany piecyka przed przegrzaniem, mają czujniki, regulatory i wyłączniki bezpieczeństwa. Są także dostępne modele z programowaniem ogrzewania na kilka dni.

Największą popularnością cieszą się u nas urządzenia zasilane naftą lub gazem płynnym z butli.

Piecyki naftowe

Piecyki na naftę ogrzewają otoczenie poprzez promieniowanie skierowane w wybraną stronę. Palnik całkowicie spala paliwo naftowe i osiąga do 1200°. Odbłyśnik za palnikiem tworzy wiązkę promieniowania, którą kieruje do przodu. Jedynie niewielka część energii przekazywana jest przez konwekcję, większość – przez promieniowanie.

Nowsze piecyki naftowe wyposażone są dodatkowo w wentylator pozwalający szybciej rozprowadzić ciepło w pomieszczeniu. Czujniki stężenia dwutlenku węgla powodują wyłączenie urządzenia, gdy tylko zabraknie świeżego powietrza. Zwykle też posiadają zapalarkę piezoelektryczną oraz regulację mocy. Modele droższe mają więcej elektronicznych wskaźników, np. stanu napełnienia zbiornika, system wyłączników czasowych czy termostat.

Najczęściej zbiorniki mieszczą od 4 do 7 litrów nafty, co wystarczy na około 12 godzin ciągłego grzania przy pełnej mocy.

Uwaga: do spalania w piecyku należy używać wyłącznie nafty oczyszczonej.

Piecyki na płynny gaz z butlipiecyk gazowy

Do ogrzewania gazem płynnym wykorzystuje się dwa typy przenośnych piecyków:

- z palnikiem ceramicznym, który umożliwia wysokotemperaturowe, płomieniowe spalanie gazu,

- z palnikiem katalitycznym, gdzie nie występuje płomień, a ciepło powstaje dzięki obecności katalizatora. Nagrzewanie następuje tu głównie poprzez konwekcję.

Zasilanie piecyka na gaz następuje za pomocą około 11-kilogramowej butli z propanem-butanem. Wystarczy ona na ogrzewanie przy pełnej mocy przez około 30-40 godzin.

Zastosowanie piecyków na paliwa płynne

Ponieważ urządzenia grzewcze na paliwa płynne nie są wyposażone w żadne wyloty dla spalin, resztki z procesu spalania pozostają w pomieszczeniu. Długotrwałe zanieczyszczanie powietrza spalinami z zawartością CO₂, pary wodnej i tlenku azotu może nie być obojętne dla naszego zdrowia. To właśnie dlatego nie powinno się traktować tego typu piecykówjako wyłącznego źródła ciepła. Zawsze warto pamiętać o zapewnieniu właściwej wentylacji, by nie dopuścić do wzrostu stężenia szkodliwych substancji.

Najlepiej więc stosować piecyki na paliwa płynne, szczególnie do okresowego dogrzewania niektórych pomieszczeń lub też ogrzewania wnętrz, z których korzystamy jedynie czasowo. W warsztacie, garażu, komórce czy piwnicy, gdzie tylko doraźnie wykonujemy pewne prace, bardzo wygodnie będzie zastosować mobilny ogrzewacz. Wystarczy piecyk z knotem, który bardzo szybko się nagrzewa i niezbyt wiele kosztuje. Zwykle tego typu pomieszczenia robocze nie są szczelne, dlatego o brak wentylacji nie musimy się w nich obawiać.Natomiast w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie izolacja jest znacznie lepsza, warto zastosować piecyki np. z podwójną komorą spalania. Emitują one mniej spalin, dają więcej ciepła i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu paliwa.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?

Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?
Sezon grzewczy w Polsce trwa długo, a koszty związane z ogrzewaniem często są bardzo wysokie. Dlatego też dużą popularnością cieszą się piecyki przeno...
Czytaj więcej

Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?

Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?
Ogród może być miejscem spotkań w gronie rodziny i znajomych nie tylko w czasie ciepłych, letnich wieczorów, ale również wiosną i jesienią, jeśli tylk...
Czytaj więcej

Najtańsze ogrzewanie przenośne – przegląd

Najtańsze ogrzewanie przenośne – przegląd
Nie zawsze możemy liczyć na odpowiednie funkcjonowanie centralnego ogrzewania – w efekcie pomieszczenie może być go pozbawione. Również kominek czy pi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje i zastosowanie piecyków na płynne paliwa