Kilka powodów, dla których nasze zawory grzejnikowe stukają

Często zdarza się, że elementy instalacji grzewczej w naszych domach wydają różne niepokojące i irytujące dźwięki. Z czasem stukanie, syczenie i buczenie zaworów grzejnikowych staje się bardzo uciążliwe. Aby usunąć taki irytujący problem, najpierw należy rozpoznać jego przyczynę. W przypadku dziwnych dźwięków wydawanych przez zawory grzejnikowe może to być spowodowane przez różne usterki.

Kilka powodów, dla których nasze zawory grzejnikowe stukają

W nawet najlepiej zaprojektowanej i wykonanej instalacji mogą dać się usłyszeć niepożądane i irytujące odgłosy. Zazwyczaj nie wymaga to dużej naprawy i interwencji hydraulika. Jeśli stukają zawory grzejnikowe, istnieje kilka możliwości co do przyczyn powstawania tych dźwięków.

Przeczytaj także: Najlepszy czas na wymianę grzejników

Problem z ciśnieniem

Jednym z najczęstszych powodów stukania zaworów grzejnikowych jest złe wyregulowanie ciśnienia w instalacji ogrzewania centralnego. Zwiększenie lub spadek ciśnienia w instalacji oddziałuje na grzybek zaworu. Sprężyna, która go przytrzymuje, rozpręża się, a wraz ze spadkiem ciśnienia ponownie kurczy, co powoduje uporczywe stuknięcia. Może to być również spowodowane źle dobraną pompą do konkretnej instalacji. Jeśli urządzenie jest za mocne, wytwarza zbyt duże ciśnienie. Jeżeli w naszej instalacji nie ma zainstalowanych zaworów podpionowych regulujących ciśnienie w pionach, prostą receptą na rozwiązanie problemu stukających zaworów jest zamontowanie zaworu upustowego. Umieszcza się go zaraz za pompą i otwiera się zawsze wtedy, gdy ciśnienie w instalacji wzrasta powyżej koniecznej normy.

Zobacz też: Grzejniki płytowe i członowe

Kilka powodów, dla których nasze zawory grzejnikowe stukają

Za dużo powietrza

Innym powodem powstawania dziwnych dźwięków w zaworach może być zwykłe zapowietrzenie grzejnika. W takim wypadku usunięcie problemu nie będzie wymagało skomplikowanych zabiegów. Wystarczy poluzowywać wkręt u góry grzejnika do czasu, aż uzyskamy stały przepływ wody.

Istnieje również możliwość, że stukanie jest spowodowane zabrudzeniem lub drobnym przedmiotem znajdującym się w instalacji. On to pod wpływem zmieniającego się ciśnienia przemieszcza się i wydaje dźwięki, uderzając o elementy instalacji. W takim wypadku powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Stukanie zaworów grzejnikowych jest szczególnie uciążliwe zwłaszcza w nocy, gdy w całym domu jest cicho i nagle pojawiają się niepokojące dźwięki. W trosce o spokojny sen wszystkich domowników warto trafnie zdiagnozować problem oraz go wyeliminować. Czasem wystarczy jedynie odpowietrzenie grzejników lub dołożenie do instalacji dodatkowego zaworu regulującego ciśnienie, aby nie niepokoił nas w nocy żaden odgłos wydawany przez zawory grzejnikowe.