Grzejniki żeliwne w bloku – wymiana

Mieszkańcy bloków bardzo częstoskarżą się na to, że dotychczasowe grzejniki w ich mieszkaniach nie spełniają już dobrze swojej funkcji grzewczej. Nie posiadają np. termostatów, zatem trudno jest je regulować w okresach przejściowych. Skutkiem tego są duże straty energii oraz zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

grzejniki żeliwne

Czy na wymianę starych, żeliwnych grzejników potrzebujemy zgody? Czy przed ich wymianą konieczne jest zebranie dodatkowej wiedzy o tym, jaki produkt będzie idealny?

Problem starych, żeliwnych i nie do końca dobrze działających grzejników z reguły ma miejsce w mieszkaniach usytuowanych w blokach lub kamienicach. Grzejniki tego typu mają wiele wad. Długo się nagrzewają, później długo stygną. Nie są wyposażone w termostaty, którymi normalnie regulujemy natężenie ciepła niezbędnego w pomieszczeniu.

Nic zatem dziwnego, że prędzej, czy później decydujemy się je wymienić. Możliwość ustawienia innej temperatury w salonie, a innej w kuchni to obecnie priorytet, bez którego nie da się normalnie funkcjonować.

Wymiana starych grzejników to najszybszy sposób wyregulowanie temperatury powietrza w naszym domu. Z reguły oznacza to, że nie trzeba modernizować całej instalacji grzewczej, co sprawia, że remont generuje mniejsze koszty i znacznie krótszy czas oczekiwania.

Wymiana grzejników a dokumenty

Jeśli planujemy modernizację instalacji grzewczej w swoim mieszkaniu, powinniśmy liczyć się z tym, że podjęcie prac wiąże się z otrzymaniem pisemnej zgody administratora budynku.

W takim dokumencie administrator powinien określić moc grzewczą oraz parametry instalacji niezbędnej do ogrzania naszego mieszkania. Dopiero na podstawie tych dokumentów będziemy mogli dobrać odpowiedni grzejnik.

Moc grzewczą obliczamy z reguły na podstawie szacunku powierzchni i kubatury pomieszczenia. Wielkości te są mnożone przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1mlub 2m3.

grzejniki żeliwne

Mniejsze koszty, mniejsze problemy – czyli dlaczego warto korzystać z grzejników renowacyjnych?

Głównym powodem jest łatwość ich zamontowania. Grzejniki renowacyjne to nie tylko ładny wygląd, ale także łatwiejsze przystosowanie ich do istniejących instalacji.

Wpływ ma na to np. idealny rozstaw króćców przyłączeniowych, który jest zbliżony do rozstawu gałązek w instalacjach starego typu.

Grzejniki w tym samym miejscu? Czy lepiej je przenieść?

Z reguły nowa instalacja grzejników zakłada tylko wymianę samego grzejnika, bez większych roszad. Pamiętajmy jednak, że jeśli do tej pory odnotowywaliśmy duże straty ciepła, to najprawdopodobniej nasz grzejnik znajdował się też w niewłaściwym miejscu.

Najlepsze dla grzejnika będzie zawsze miejsce pod oknem. Takie umiejscowienie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu generowane ciepło skieruje się ku górze.