icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje klinkieru

Zachwycające elewacje budynków, podłogi tarasowe, ogrodzenia, schody zewnętrze, parapety czy nawet kominki – wszystkie te elementy mogą nabrać niezwykłego charakteru, kiedy są wykonane z klinkieru. To całkowicie naturalny, uzyskiwany z gliny i piasku produkt, odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych.

Rodzaje klinkieru

Klinkier to idealny materiał na płytki elewacyjne, płytki parapetowe, podłogowe, stopnicowe, cokołowe, a także płytki szkliwione czy basenowe. Wykłada się nim także chodniki, podjazdy i kominki. Obok szerokiego zastosowania, jego znaczącym atutem jest to, że występuje w ponad 30 wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować odpowiedni odcień do naszych indywidualnych potrzeb. Odmienne rodzaje klinkieru różnią się także wielkością i kształtem. Najważniejszy podział to jednak rozróżnienie cegły maszynowej oraz cegły ręcznie formowanej.

Przeczyta także: 4 sposoby na udekorowanie kafelków

Klinkier maszynowy 

Cegły klinkierowe, które są formowane maszynowo, wyróżnia głównie równomierna faktura. Dostępne na rynku modele mogą być zupełnie gładkie na całej powierzchni lub też lekko chropowate. Co bardzo ważne, klinkier maszynowy nie jest całkowicie wypełniony wewnątrz. Często spotykanymi barwami tego rodzaju cegieł są: czerwony, niebiesko-brązowy czy burgund. Wszystkie tego typu produkty dostępne są w postaci gładkich i ryflowanych powierzchni. Ich struktura i kolorystyka sprawiają, że bardzo często wykorzystuje się je do stworzenia elewacji budynków firmowych. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, to trafiają one częściej na ściany domów o bardziej nowoczesnej stylistyce. 

Rodzaje klinkieru

Klinkier ręcznie formowany

Formowanie ręczne oznacza wypalanie cegły w tradycyjny, znany od wielu lat sposób, co wiąże się też z nieco wyższą ceną niż w przypadku cegły maszynowej. Bez wątpienia ten sposób produkcji nadaje jej jednak klasyczny i niepowtarzalny charakter. O ile klinkier maszynowy może mieć zarówno w pełni gładką, jak i chropowatą powierzchnię, ten tradycyjny w każdym przypadku jest bardziej chropowaty. Jeśli chodzi o kolorystykę, to klinkier formowany ręcznie często różni się nieco odcieniem. Stosuje się go w większych domach, zarówno w bardziej nowoczesnym, jak i klasycznym stylu. Nierzadko jest też materiałem wykorzystywanym do wykończenia kolumn – przed domem czy też w przypadku jednego z plenerowych obiektów architektonicznych.

Sprawdź również: Co można zrobić z krzywą podłogą, ścianami i stropem

Na rynku dostępny jest też bardzo popularny klinkier rozbiórkowy, stosowany chętnie jako elewacja budynków w starym stylu lub jako jeden z elementów innego rodzaju elewacji – np. tworzący oprawę okien czy wykończenie rogów ścian zewnętrznych.