Produkty

Rodzaje klinkieru

Rodzaje klinkieru

Zachwycające elewacje budynków, podłogi tarasowe, ogrodzenia, schody zewnętrze, parapety czy nawet kominki – wszystkie te elementy mogą nabrać niezwykłego charakteru, kiedy są wykonane z klinkieru. To całkowicie naturalny, uzyskiwany z gliny i piasku produkt, odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych.

układanie płytki klinkierowej podłogowejKlinkier to idealny materiał na płytki elewacyjne, płytki parapetowe, podłogowe, stopnicowe, cokołowe, a także płytki szkliwione czy basenowe. Wykłada się nim także chodniki, podjazdy i kominki. Obok szerokiego zastosowania, jego znaczącym atutem jest to, że występuje w ponad 30 wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować odpowiedni odcień do naszych indywidualnych potrzeb. Odmienne rodzaje klinkieru różnią się także wielkością i kształtem. Najważniejszy podział to jednak rozróżnienie cegły maszynowej oraz cegły ręcznie formowanej.


Klinkier maszynowy 

Cegły klinkierowe, które są formowane maszynowo, wyróżnia głównie równomierna faktura. Dostępne na rynku modele mogą być zupełnie gładkie na całej powierzchni lub też lekko chropowate. Co bardzo ważne, klinkier maszynowy nie jest całkowicie wypełniony wewnątrz. Często spotykanymi barwami tego rodzaju cegieł są: czerwony, niebiesko-brązowy czy burgund. Wszystkie tego typu produkty dostępne są w postaci gładkich i ryflowanych powierzchni. Ich struktura i kolorystyka sprawiają, że bardzo często wykorzystuje się je do stworzenia elewacji budynków firmowych. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, to trafiają one częściej na ściany domów o bardziej nowoczesnej stylistyce. 


Klinkier ręcznie formowany stopnica klinkierowa prosta

Formowanie ręczne oznacza wypalanie cegły w tradycyjny, znany od wielu lat sposób, co wiąże się też z nieco wyższą ceną niż w przypadku cegły maszynowej. Bez wątpienia ten sposób produkcji nadaje jej jednak klasyczny i niepowtarzalny charakter. O ile klinkier maszynowy może mieć zarówno w pełni gładką, jak i chropowatą powierzchnię, ten tradycyjny w każdym przypadku jest bardziej chropowaty. Jeśli chodzi o kolorystykę, to klinkier formowany ręcznie często różni się nieco odcieniem. Stosuje się go w większych domach, zarówno w bardziej nowoczesnym, jak i klasycznym stylu. Nierzadko jest też materiałem wykorzystywanym do wykończenia kolumn – przed domem czy też w przypadku jednego z plenerowych obiektów architektonicznych.

Na rynku dostępny jest też bardzo popularny klinkier rozbiórkowy, stosowany chętnie jako elewacja budynków w starym stylu lub jako jeden z elementów innego rodzaju elewacji – np. tworzący oprawę okien czy wykończenie rogów ścian zewnętrznych.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – poradnik krok po kroku
Klinkier musisz położyć idealnie równo – w przypadku tego materiału zamiast pięknego efektu, łatwo uzyskać odwrotny rezultat. Zastan...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje klinkieru