Wykwity na klinkierze – kiedy powstają, jak sobie z nimi radzić

Cegły i płytki klinkierowe to bardzo trwałe wykończenie cokołów i muru. Murowana powierzchnia wykonana z klinkieru jest gwarancją tego, że nasz dom będzie wyglądał pięknie. Niestety tylko do momentu, kiedy nie pojawią się na niej białe wykwity. Tym na szczęście można zapobiec lub skutecznie je usunąć. Poniżej podpowiemy w jaki sposób.

bialy_nalot_na_ceglanej_elewacjibialy_nalot_na_ceglanej_elewacjibialy_nalot_na_ceglanej_elewacjibialy_nalot_na_ceglanej_elewacji

Wykwity są wrogiem naszej pięknej elewacji. Powstają zazwyczaj już w pierwszym roku po postawieniu domu. Przyczyn jest kilka (np. źle dobrana zaprawa), ale najpoważniejszą z nich jest rozpuszczanie soli pod wpływem wody gromadzącej się wewnątrz muru.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Chcemy usunąć wykwity? Najpierw sprawdźmy, dlaczego powstały. Z reguły przyczyną pojawienia się na murze białego nalotu jest woda, która przedostaje się do wnętrza muru i powoduje rozpuszczanie się w nim związków chemicznych. Naturalnie, nasza ściana wysycha na zewnątrz, a na jej powierzchni pojawiają się białe naloty od skrystalizowanej soli.

Jeśli zatem chcemy zapobiec temu procesowi, najpierw zadbajmy o odpowiednią wentylację muru (im wyższy stopień zawilgocenia, tym gorzej). Zadbajmy również o to, by same cegły nie zawilgotniały. Woda może się do nich przedostać praktycznie na każdym etapie budowy. Dlatego jeśli składujemy klinkier na terenie otwartym, zawsze nakrywajmy go folią tak, by woda nie dostała się do nich od gruntu i podczas ulewnego deszczu. Prace murarskie z klinkierem wykonujmy tylko w suche i ciepłe dni.

Nie tylko wilgoć docierająca do wnętrza muru ma wpływ na powstawanie wykwitów - duży udział w tym, że nasz mur ma widoczne, białe zacieki ma również zaprawa murarska. Tylko specjalnie dobrana zaprawa do klinkieru daje gwarancję ładnie wyglądającej powierzchni. Odpowiednia zaprawa nie powinna zawierać wapna.

Jak szybko usunąć biały nalot?

Tradycyjnie zaczynamy od usuwania przyczyny powstawania wykwitów. Sprawdźmy dokładnie szczelność naszego muru, czy przypadkiem nie uległ on w jakimś miejscu skruszeniu. Jeśli tak, należy takie miejsce uszczelnić.

Gdy mamy już pewność, że woda nie przedostanie się do wnętrza muru, możemy rozpocząć usuwanie wykwitu.

klinkierklinkierklinkierklinkier

Pierwszy sposób polega na mechanicznym czyszczeniu muru przy pomocy suchej szczotki. Gdy wyszczotkujemy całą powierzchnię,  konieczne będzie polanie jej ciepłą wodą z myjki ciśnieniowej. To powinno wystarczyć, jeśli jednak nalot dalej będzie widoczny, konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne środki.

Preparaty chemiczne do usuwania wykwitów powinno się nanosić na mur w słoneczne dni po wcześniejszym zmyciu cegły wodą, a następnie jej przeschnięciu. Nakładamy je zgodnie z tym, co jest zapisane na opakowaniu. Z reguły zaleca się najpierw wykonanie próby na kawałku muru, a dopiero później na jego całej powierzchni.

Wykwity pojawiają się nawet na świeżo wykonanych powierzchniach klinkieru. Na początku wyglądają mało groźnie, z czasem mogą przybrać formę twardych zacieków, które szybko powiększają swoją powierzchnię. Im szybciej usuniemy przyczynę ich powstania, tym szybciej nasz mur znowu będzie wyglądał jak nowy.

 

Data aktualizacji: 11/04/2024