icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje nasad kominowych

Nasady kominowe, które montuje się na zakończeniu wylotów kominowych, osłaniają przewód i usprawniają ciąg komina. Mają zatem wpływ nie tylko na estetykę, ale i wydajność systemów kominowych. Ta, w dużej mierze może z kolei zależeć od rodzaju nasady. Oto wszystkie rodzaje nasad, z jakimi mamy do czynienia.

Rodzaje nasad kominowych

Stałe

Ich nazwa jest ściśle związana z ich położeniem, które pozostaje zawsze niezmienne bez względu na kierunek wiejącego powietrza. Mogą mieć kształt cylindryczny, gwiaździsty lub litery „H”. Daszki tego typu osłaniają przede wszystkim wylot komina przed padającym deszczem i śniegiem. Mają też niewielki wpływ na poprawę ciągu w kominie – wykorzystując energię kinetyczną wiatru, są w stanie wytworzyć podciśnienie w przewodzie kominowym. Stosuje się je głównie na zakończeniach przewodów wentylacyjnych i spalinowych przy urządzeniach gazowych.

Obrotowe

W przeciwieństwie do nasad stałych, tego rodzaju zakończenia przewodów wykorzystują siłę wiatru, który wprawia je w ruch obrotowy. Dzięki temu uzyskiwane jest pożądane podciśnienie, które odsysa powietrze z kanału dolotowego, zapobiegając ciągowi wstecznemu, co znacząco usprawnia pracę komina. Niestety, stabilizacja ciągu jest w tym przypadku w pełni uzależniona od wiejącego wiatru, a jego brak sprawia, że nasady obrotowe stają się znacznie mniej wydajne. Ten typ nasad stosowany jest głównie jako zakończenie przewodów wentylacyjnych.

Samonastawne

O ile nasady obrotowe, niezależnie od kierunku wiejącego wiatru, poruszają się w tę samą stronę, o tyle nasady samonastawne ustawiają się zgodnie z jego kierunkiem. Dzięki temu podciśnienie, które pracuje na korzyść ciągu kominowego, wytwarzane jest po zawietrznej stronie. Nasady samonastawne montowane są na wylotach kominów grawitacyjnych – zarówno spalinowych i dymowych, jak i wentylacyjnych. Pośród wszystkich rodzajów nasad wyróżnia je bogactwo dostępnych kształtów.

Rodzaje nasad kominowych

Hybrydowe

Tego rodzaju nasady działają na tej samej zasadzie co obrotowe – są bowiem wprawiane w ruch pod wpływem wiejącego wiatru. Odróżnia je przede wszystkim dodatkowy silnik, który jest rozwiązaniem głównego problemu w przypadku nasad kominowych, czyli braku wiatru. Kiedy nasada nie może opierać swojej pracy na naturalnym czynniku, jej silnik o zasilaniu 230 V wspomaga jego funkcjonowanie i zapewnia pełną stabilizację ciągu w przewodzie kominowym. Z kolei, jeśli wiatr jest zbyt silny, redukuje obroty nasady zgodnie z parametrami, które jesteśmy w stanie zaprogramować i kontrolować na specjalnym wyświetlaczu.

Mechaniczne

Zasada działania nasad mechanicznych, które wykorzystywane są przede wszystkim przy wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz przewodach kominowych współpracujących z kotłami na paliwo stałe, jest nieco bardziej skomplikowana niż pozostałych rodzajów nasad. Najważniejszym ich elementem jest wentylator, który tłoczy powietrze do kolektora, z którego zaś jest ono wdmuchiwane do króćca wylotowego ku górze. Powietrze to przepływa z dużą prędkością, wytwarzając podciśnienie niezbędne do wyssania spalin z dyszy. Ich działanie minimalizuje zanieczyszczenia i zabezpiecza przed spływaniem skroplin do wnętrza komina.