Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak działa komin słoneczny?

Podczas planowania i budowy domu korzystamy z największej możliwej liczby technologicznych osiągnięć, jakie przynosi rozwój nauki. Jednak niektóre z efektywnych rozwiązań są znane od wieków. Jednym z nich jest komin słoneczny.

Jak działa komin słoneczny?

Prawidłowo działająca wentylacja umożliwia wymianę powietrza, tak aby zużyte wydostawało się na zewnątrz budynku, a jego miejsce zajmowało świeże. Dzięki temu nie zapadamy na choroby układu oddechowego, jesteśmy mniej podatni na alergię, mamy zapewniony spokojny sen. W odpowiednio zaprojektowanym i postawionym budynku kanały wentylacji grawitacyjnej działają sprawnie, ale nie w każdych warunkach pogodowych. Dlaczego?

W upalne dni minimalna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a warunkami pogodowymi panującymi na zewnątrz utrudnia naturalną wentylację. Ta działa niezawodnie wtedy, kiedy jest zapewniona różnica temperatur. Dodatkowo prawidłowy wywiew powietrza może utrudnić silnie wiejący wiatr. W tym ostatnim przypadku jego niekorzystny wpływ jest niwelowany przez specjalną konstrukcję daszków montowanych na zakończeniach wywiewnych kanałów wentylacyjnych – nie tylko utrudniają podmuchom przeniknięcie do wnętrza, ale, wykorzystując siłę wiatru, wspomagają prawidłową wymianę powietrza.

Przeczytaj także: Wszystko o kominach stalowych

Wiemy o tym, że cieplejsze powietrze unosi się ku górze. Siła tego zjawiska jest zwielokrotniona w przypadku wysokich kominów przemysłowych. Różnica temperatur wywołuje w nich tak intensywną wędrówkę ciepłego powietrza ku górze, że niejednokrotnie w kominach montuje się turbiny, które przy tej okazji produkują prąd. Negatywne zjawiska związane z wywiewem powietrza zachodzą za to w szybach kopalń, wind czy na klatkach schodowych w wieżowcach – aby uniknąć odczucia ciągu, konieczne jest zapewnienie dodatkowej wentylacji. 

Jak działa komin słoneczny?

Opisany wyżej tak zwany efekt kominowy można dodatkowo wzmocnić – dzieje się tak w przypadku kominów przemysłowych, które pokryte są warstwą ocieplenia. Naddatek ten nie jest potrzebny wtedy, kiedy mamy do czynienia z kominem słonecznym. Do jego funkcjonowania wystarczą odpowiednie warunki atmosferyczne oraz czarna farba, jaką maluje się komin. Tego typu rozwiązania znane były już w starożytności. Promienie słoneczne, padając na pokryty na czarno materiał, z którego wykonany jest komin, nagrzewają go, co powoduje lepsze działanie naturalnej wentylacji – ciepłe powietrze z jego środka jest w sposób bardziej efektywny wyciągane ku górze.

Zobacz też: Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Zasada działania komina słonecznego umożliwia również chłodzenie budynku – wystarczy wlot wentylacji umieścić tuż nad powierzchnią gruntu. Można również miejsce jego wlotu dodatkowo ochłodzić, na przykład przez zasadzenie w jego pobliżu drzew, które będą go ocieniać. Świeże powietrze może też być kierowane przez gruntowy wymiennik ciepła – tego typu rozwiązania są stosowane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.