Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?

Sezon grzewczy w Polsce trwa długo, a koszty związane z ogrzewaniem często są bardzo wysokie. Dlatego też dużą popularnością cieszą się piecyki przenośne, które można uruchomić i doraźnie dogrzać wybrane pomieszczenia. Spośród dostępnych modeli gazowych, naftowych i elektrycznych trudno się zdecydować na jeden najlepszy – który z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku naszych potrzeb?

Kiedy potrzebne jest dodatkowe ogrzewanie?

Dodatkowe przenośne ogrzewanie przydaje się częściej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Przede wszystkim okazuje się być niezastąpione na przełomie sezonów, kiedy jeszcze nie chcemy lub nie możemy korzystać z ogrzewania centralnego – wówczas możemy szybko dogrzać swoje pomieszczenia takimi urządzeniami. Innym sposobem na wykorzystanie przenośnych piecyków jest uruchamianie ich w miejscach, w których przebywamy rzadko, np. w warsztacie podczas majsterkowania czy też w domku letniskowym, do którego nie została doprowadzona instalacja grzewcza.

Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?

Piecyki gazowe – tanie i skuteczne

Takie urządzenia są dość tanie w eksploatacji. Zasilane za pomocą paliwa propan butan, które ma bardzo wysoką wartość opałową, pozwala na szybkie i skuteczne ogrzanie otoczenia. Dodatkowo piecyki gazowe nadają się także do używania na zewnątrz, np. na tarasie czy w altance. Są bezpieczne dla środowiska, ponieważ są całkowicie palne. Dostępne są różne modele piecyków gazowych – na podbłękit, podczerwień czy z katalizą – tak, abyśmy mogli zaopatrzyć się w najlepiej odpowiadający nam model.

Zobacz także: Czyszczenie kotła centralnego ogrzewania — jak to zrobić?

Porada eksperta

W piecykach tego typu skraplanie się gazu powoduje powstawanie dużej ilości pary wodnej. W związku z tym nie zaleca się długotrwałego używania urządzenia w pomieszczeniach zamkniętych, mogłoby się bowiem przyczynić do zawilgocenia ścian, co sprzyja z kolei pojawianiu się grzybów oraz pleśni.

Piecyki naftowe – idealne tam, gdzie nie ma prądu

Piecyki naftowe doskonale sprawdzają się na kempingach, w nieogrzewanych domach letniskowych w których nie ma wcale lub jest ograniczony dostęp do energii elektrycznej czy też w przestrzeniach przydomowych. Można nimi też dogrzewać pomieszczenia mieszkalne, jednak warto robić to jak najrzadziej. Efekty spalania paliwa płynnego będą bowiem trafiały do naszych wnętrz, co szkodliwe wpływa na jakość powietrza, a następnie na zdrowie domowników. Przy stosowaniu piecyka naftowego warto wyposażyć się też w czujnik stężenia dwutlenku węgla, aby móc odpowiednio szybko zareagować w przypadku przekroczenia norm.

Dowiedz się: Co to jest pellet?

Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?

Grzejniki elektryczne – najlepsze do mieszkań

Bez dwóch zdań do dogrzewania mieszkań najlepiej nadają się piecyki elektryczne – mają tam stały dostęp do prądu, więc można z nich korzystać bez ograniczeń. Nie sprawdzą się natomiast w miejscach, w których nie ma instalacji elektrycznych – tam lepiej wybrać któryś z modeli powyżej. Grzejniki elektryczne są bezpieczne – podczas korzystania z nich nie powstają efekty uboczne spalania, jak również nie wytwarza się para wodna. Eliminują także ryzyko związane z użytkowaniem butli z gazem i łatwopalnych paliw. Przenośne ogrzewanie należy więc dobierać przede wszystkim do miejsca, w którym planujemy je stosować. W mieszkaniach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się właśnie modele elektryczne. Sprawdźmy natomiast tutaj, który rodzaj przenośnego ogrzewania jest najtańszy.