LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rośliny kwitnące jesienią – przegląd

Jesień to okres, kiedy w ogrodzie wszystko zamiera, a kolorowe są jedynie niektóre liście – tak uważa wielu z nas, choć twierdzenie to nie jest zgodne z prawdą. Przez cały jesienny okres, niekiedy do pierwszych przymrozków, a niekiedy i do końca listopada, mogą kwitnąć niektóre rośliny. Warto poznać je i ozdobić nimi ogród – sprawi to, że nawet gdy skończy się lato, my będziemy mogli cieszyć się pięknymi rabatami.

jesienne rośliny

Byliny, które będą pięknie wyglądały jesienią, siejemy już wiosną. Pomimo tego, że latem mogą wydawać się nijakie, we wrześniu rozwijają się naprawdę bujnie. Przez całą jesień potrafią atrakcyjnie ozdabiać rabaty, a oszronione zimą również prezentują się urokliwie. Niekiedy w czasie zimniejszych miesięcy przebarwiają się, co stanowi kolejną ich zaletę. Jakie to rośliny?

Hortensje

To prawdziwe cuda jesieni. Krzewy te zaczynają kwitnąć już latem, a ich kwiatostany utrzymują się aż do wiosny następnego roku. Hortensje mają również kolorowe liście, które ozdobią nasz ogród aż do pierwszych przymrozków. Pomimo że wtedy opadają, hortensje pozostają dekoracyjne aż do wiosny.

Astry (marcinki)

Gatunki: krzaczasty, nowobelgijski i nowoangielski nadają się idealnie do naszego jesiennego ogrodu. Mogą sięgać aż do 150 cm wysokości. Również astry chińskie będą kwitnąć i ozdabiać nasze rabaty o tej porze roku. Prezentują się nadzwyczaj uroczo w grupach – kwitną obficie, a kolory, na jakie możemy liczyć, to fioletowy, niebieski, różowy, biały i czerwony.

Chryzantemy

To popularne kwiaty jesieni. Ozdobią nasz ogród odcieniami złota, ale mogą być również białe, brązowe, fioletowe, czerwone i różowe.

hortensja

Rozchodnik okazały

Ozdobi nasze rabaty i skalniaki jesienią obfitymi kwiatostanami w różowych, purpurowych, fioletowych i białych odcieniach. To bylina, więc swobodnie przezimuje w ogrodzie. Możemy się nią cieszyć do końca września.

Pnącza

Wśród roślin, które pięknie wyglądają jesienią, znajdziemy również rodzaje pnące – są to powojnikirdest Auberta i wiciokrzew Browna.

Krzewy i krzewinki

Doskonałymi roślinami jesiennymi są wszelkie wrzosy, które kwitną kolorowo przez cały okres poprzedzający zimę. Mnogość odmian pozwoli nam uzyskać barwny dywan pięknie prezentujących się krzaczków. Natomiast oczar wirgilijski to krzew, który może sięgać nawet do 3 m i kwitnie na przełomie listopada i grudnia. Piękne żółto-kremowe kwiaty mogą przetrwać spadek temperatury do nawet -12°C.

 

Data publikacji: 08.09.2016