Jak wykonać jesienne kompozycje?

Jesień to czas, kiedy rośliny przebarwiają się na wiele kolorów, tworząc niezwykły, inny krajobraz naszego ogrodu. Dodatkowo niektóre również kwitną, ciesząc nas paletą barw swoich kwiatostanów. Zatem jesień to idealny moment na tworzenie jesiennych kompozycji, które ozdobią nasz dom, wnosząc odpowiedni do sezonu nastrój.

Tworzenie kompozycji

Stworzenie kompozycji zaczynamy od zastanowienia się, jak ma ona wygadać, oraz zerknięcia do ogrodu, czym dysponujemy. Przede wszystkim liczy się wielkość takiego bukietu, bo jego rozmiary uzależnione są od naczynia, którego chcemy użyć. Do małego, niskiego wazonika nie będziemy wciskać długich gałęzi oraz okazałych kwiatostanów. To raczej pojemnik na drobne kwiatuszki i ewentualne ozdobniki w postaci niewielkich liści. Natomiast gdy mamy duże naczynie, możemy zdecydować się na większe kwiaty i sporą kompozycje. Najważniejsze, by zachować proporcje względem pojemnika.

Jesień to czas barw w odcieniach brązu, czerwieni, pomarańczu czy żółci i takie zwykle kolory mają kompozycje, lecz możemy użyć np. astrów, dodając fioletu czy różu. W kolorystyce lepiej zdecydujemy się na jeden wariant barw i ich odcieni, unikniemy wtedy wrażenia chaosu i pstrokacizny. W przypadku, gdy kompozycja jest spora i mamy wiele form i wielkości roślin i kwiatów,  użyjmy lepiej stonowanego, prostego pojemnika o niewymyślnym kształcie.

Kompozycja może stać w wodzie lub możemy zastosować polecaną przy tego typu założeniach gąbkę florystyczna, którą znajdziemy w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Świetnie sprawdza się ona także w kompozycjach jesiennych, ponieważ mamy do wyboru wersje do kwiatów świeżych (zielona), którą możemy zasilić w wodę, lub do kwiatów zasuszonych i wtedy ma ona barwę brązową/szarą. Gąbkę możemy dowolnie przycinać i formować, zmieści się dzięki temu do każdego pojemnika. Możemy zatem tworzyć rożnego typu kompozycje, również naścienne, bo i takie formy gąbki w plastikowej siatce znajdziemy w specjalistycznych sklepach.

Przeczytaj także: Jak zadbać o rośliny podczas urlopu – poradnik

Jak wykonać jesienne kompozycje?

Układanie roślin

Jako pojemnika możemy użyć wazonów, szklanych naczyń, pojemników ceramicznych. Świetnie pasują również do jesiennych kompozycji rożnego typu wiklinowe kosze, zwłaszcza te w ciemnobrązowych kolorach. Pamiętajmy jednak, że ich wnętrze musimy wyłożyć nieprzemakalnym materiałem, najlepiej bezbarwną folią, tak by całość nie przeciekała i woda nie zniszczyła blatu, na którym będzie stał kosz.

Pędy oraz kwiaty układamy kolejno w pojemniku, nie zapominając o podcięciu ich na ukos, aby kompozycja dłużej się utrzymała. Możemy także dodać specjalnej odżywki, by uniknąć pojawiania się bakterii, szybkiego zabrudzenia wody i przedłużyć trwałości kwiatów. Mimo tego co jakiś czas warto wymienić wodę w wazonie. Całość uzupełniamy kolorowymi liśćmi, ale pamiętajmy, by zanurzone w wodzie były jedynie pędy, na których się znajdują, ponieważ liście potrafią wtedy szybko gnić i zanieczyścić pojemnik. Do dekoracji możemy także użyć różnych ozdobników, np. kokardek, rafii czy inny elementów dekoracyjnych. Jesienią pod wazonem możemy ułożyć kasztany lub żołędzie, żeby stworzyć na stole całościowo jesienny nastrój.

Zobacz też: Nawozy o spowolnionym działaniu – zalety, wady i zastosowanie

Jak wykonać jesienne kompozycje?

Rośliny, które możemy wykorzystać do jesiennych kompozycji:

-dzielżan jesienny,

- astry (nowobelgijski, krzaczasty),

- liatra kłosowa,

- rudbekia błyskotliwa,

- mieczyk ogrodowy,

- chryzantemy,

- dalie,

-trawy ozdobne,

- bluszcz pospolity,

- trzmieliny,

- berberysy,

- dereń biały,

- ostrokrzew kolczasty.