Produkty

Rośliny o dekoracyjnych liściach

Rośliny o dekoracyjnych liściach

Ciekawych i nietypowych rozwiązań szukamy nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również w naszych ogrodach. Jeżeli chcemy je nieco odmienić, warto przyjrzeć się roślinom o dekoracyjnych liściach. Są urozmaiceniem, podkreślają urodę kwiatów i pozostają atrakcyjne przez długi czas.

hosta różne odmianyRośliny mające ozdobne liście mają dwie podstawowe zalety: nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i można z nich tworzyć wielobarwne kompozycje, które są ozdobą aż do zimy. W naszych ogrodach zazwyczaj nie doceniamy liści, które są po prostu tłem dla kwiatów i owoców. Pojawia się jednak coraz więcej gatunków roślin o dekoracyjnych liściach, które można w ciekawy sposób wykorzystać i urozmaicić nimi nasz ogród.

 Magia kształtów i kolorów

Liście w dekoracyjnych roślinach często dorównują urodą kwiatom, jednak ich urok nie przemija tak szybko jak u roślin kwitnących. Dzięki temu możemy się cieszyć zielenią nawet przez cały rok. Finezyjne kształty liści i ich kolory pozwalają nam tworzyć z nich niepowtarzalne i wielobarwne kompozycje. Liście mają różne kształty: strzałkowate, duże sercowate, szablaste czy złożone. Często przyjmują zabarwienie czerwone, żółte, pomarańczowe, żółte, białe lub srebrne. Rośliny o dużych liściach najlepiej prezentują się samotnie, natomiast te o małych rozmiarach można sadzić w grupach lub w towarzystwie kwiatów.nasiona funkia

 Przykłady roślin o dekoracyjnych liściach

Jedną z najpopularniejszych roślin tego typu jest plektrantus koleusowaty, popularnie zwany komarzycą. Pod koniec sezonu jego pędy mogą osiągnąć nawet 2 metry. Ze względu na intensywne rozrastanie stanowi doskonałe tło dla drobnych kwiatów. Z wyglądu przypomina długie, wiszące sznury ozdobione biało-zielonymi liśćmi.

Coraz większą popularnością cieszą się także funkie, zwłaszcza odmiany wysokie i dwubarwne. Roślina ta bardzo dobrze prezentuje się w grupie, a cechuje ją wysoka odporność na mrozy.

 Niezwykle barwnymi liśćmi może się pochwalić żurawka, po którą również sięgamy coraz chętniej. Liście żurawki są duże, sercowate lub zaokrąglone, często bogato unerwione. Dobrze czuje się w towarzystwie innych bylin cieniolubnych oraz paproci. Śmiało możemy zestawić ją z iglakami, bukszpanami i ozdobnymi trawami.

 Kolejną rośliną, która swoimi liśćmi może ozdobić nasz ogród, jest czyściec wełnisty. Jego liście pokryte są miękkim, gęstym i srebrnym kutnerem. Ze względy na swoją niezwykle ciekawą barwę może uzupełniać rabatki z różami oraz kocimiętką, dąbrówką czy rozchodnikami. Nie jest specjalnie wymagającą rośliną – dobrze znosi suszę, poradzi sobie zarówno w półcieniu, jak i w miejscu mocno nasłonecznionym.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
28.05.2016
Ja nawet preferuję takie krzewiki z oryginalnymi liśćmi, wieloletnie i łatwe w utrzymaniu, a kwiaty mnie nużą.
29.03.2016
Przepiękne, wspaniałe! Nie mogę się już doczekać aktywności w ogrodzie i planuję w tym roku duuuże zmiany, między innymi takie rośliny z dekoracyjnymi liśćmi to mus!

Ocena i komentarz dla:

Rośliny o dekoracyjnych liściach