Ogrodowy kwietnik z palety krok po kroku

Europalety cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Stanowią bowiem doskonały materiał, z którego wyczarować możemy wiele praktycznych przedmiotów, np. mebli. Ich konstrukcja decyduje także o tym, że idealnie nadają się do wykonania z nich sporych rozmiarów kwietników. Jak zrobić je krok po kroku, prezentujemy poniżej.

kwietnik

Tradycyjna, duża europaleta przerobiona na kwietnik, pozwoli nam wprowadzić do ogródka ciekawy i oryginalny element, który będzie przyciągał wzrok gości, a nam przynosił satysfakcję z własnoręcznie wykonanej ozdoby.

Wybór palety

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w paletę. Możemy kupić używaną w skupie palet, ale równie dobrze, choć nieco większym kosztem, zakupimy gotowy, czysty egzemplarz w sklepie. Do przygotowania kwietnika nada się nawet paleta podniszczona czy zabrudzona – w toku dalszych przygotowań wiele jej mankamentów stanie się niewidocznych.

Szlifowanie palety

Gdy mamy już paletę, która będzie przedmiotem naszej pracy, przystępujemy do jej oszlifowania. Najlepiej wspomóc się szlifierką, która znacznie usprawni oczyszczenie i wygładzenie surowej, drewnianej powierzchni. Korzystamy przy tym z papieru ściernego o odpowiedniej gradacji, Zaczynamy od arkuszy gruboziarnistych (np. gradacja 60), stopniowo zmieniając je na bardziej delikatne (np. 100), a kończąc na tych o najdrobniejszych ziarnach (np. o gradacji 180). Choć widoczną stroną kwietnika będzie spodnia część palety, najlepiej wygładzić ją zarówno od góry, jak i od dołu. To poprawi przyczepność warstwy wykończeniowej i będzie chroniło kwietnik przed działaniem czynników atmosferycznych.

kwietnik

Uzupełnianie ubytków

Po wyszlifowaniu palety usuwamy z niej wszechobecny pył. Jest to niezbędna czynność, bez której nie powinniśmy przystępować do malowania drewna. Po usunięciu nieczystości możemy także uzupełnić ubytki szpachlą do drewna – dzięki temu wyrównamy dodatkowo powierzchnię desek. Po wyschnięciu szpachli wygładzamy wykonane za jej pomocą plomby papierem ściernym. Ponownie odpylamy.

Dno kwietnika

Jak już wspomnieliśmy, to dół palety będzie stanowił widoczną część kwietnika. Paletę odwracamy więc do góry dnem i przykręcamy do niej (a dokładniej do nóg palety) trzy deski – robimy to w taki sposób, by wraz z istniejącymi już deskami, stworzyły przegrody, które wypełnimy następnie ziemią. Jeżeli ustawimy teraz paletę pionowo, na jej dłuższym boku, naszym oczom ukażą się 3 poziomy kwietnika – w sumie 6 przegródek, w których będziemy mogli zasadzić rośliny.

Wykończenie

Gdy konstrukcja kwietnika jest już gotowa, pozostaje nam jego wykończenie. W tym celu wybierzmy środek, który pozwoli nam uzyskać wybrany efekt – pamiętajmy jednak, że bez względu na to, czy zdecydujemy się na bejcę, lakier czy farbę, dobrać należy preparat przeznaczony do zastosowania na zewnątrz. Kwietnik będzie bowiem narażony na działanie czynników atmosferycznych.

Sadzenie roślin

Gdy pomalowany kwietnik wyschnie, możemy przystąpić do obsadzenia go roślinami. Zanim jednak uzupełnimy ziemią poszczególne korytka, wyłóżmy je agrowłókniną. Dzięki temu ziemia nie będzie wylatywała przez nie do końca szczelne dno. Do tak przygotowanych przegródek możemy już nasypać ziemi i zasadzić w nich zioła lub rośliny ozdobne.