Produkty

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze

Już od dziecka jesteśmy uczeni, że rośliny oczyszczają powietrze redukując ilość zawartego w nim dwutlenku węgla. To oczywiście prawda, ale zbawienne działanie zieleni objawia się także w innych aspektach. Wśród wielu roślin, jakie nas otaczają, znajdziemy również gatunki, które odgrywają szczególną rolę w oczyszczaniu powietrza. Dowiedzmy się o nich więcej.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak działają rośliny oczyszczające

Rośliny, które nazywamy oczyszczającymi, pełnią ważną rolę nie tylko dla środowiska, którego są częścią, ale również dla naszego zdrowia. Oba aspekty są ze sobą nieodłącznie związane - środowisko wpływa bowiem w znacznej mierze na nasze samopoczucie i kondycję. Czym charakteryzują się tego typu rośliny?

Przede wszystkie drzewa oczyszczające usuwają z powietrza gazy oraz pyły. Sto drzew w ciągu jednego roku potrafi usunąć prawie 500 kg pyłów i ozonu, a tym samym zminimalizować zapylenie powietrza nawet o 75%.

Drzewa mają także działanie bakteriobójcze i antyseptyczne, a to za sprawą wydzielanych przez nie fitoncydów oraz olejków eterycznych, które uwalniając się, zabijają bakterie i wirusy krążące w powietrzu. Niektóre rośliny mają także działanie grzybobójcze oraz hamujące rozwój grzybów.

Inną właściwością poszczególnych drzew oraz krzewów jest ujemne jonizowanie powietrza, obniżające napięcie elektryczne w atmosferze, które, zbyt wysokie, stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt i negatywnie wpływa na ich odporność.

drzewa

Korzyści dla człowieka

Opisane powyżej właściwości roślin oczyszczających znajdują odzwierciedlenie nie tylko w środowisku naturalnym, ale również w przypadku życia i zdrowia ludzi. Zostało bowiem naukowo udowodnione, że właściwości tego typu roślin korzystnie oddziałują na procesy życiowe człowieka, np. na oddychanie i krążenie, ale też na pracę układu nerwowego. Obniżają poziom stresu, agresji i napięcia, wspomagają pracę narządów wewnętrznych. Mieszkańcy terenów zadrzewionych są więc spokojniejsi i rzadziej trafiają do szpitali. Pośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że powietrze terenów porośniętych drzewami jest niesłychanie czyste jeśli chodzi o obecność chorobotwórczych drobnoustrojów.

Rośliny oczyszczające

Jeżeli chcemy wykorzystać oczyszczające dzianie roślin, możemy zadbać o to, by otoczyć się nimi w ogrodzie. Warto więc w aranżacji działki czy ogrodu wykorzystać następujące gatunki:

  • drzewa i krzewy iglaste, zwłaszcza sosna i jałowiec pospolity - wydzielają dużą ilość olejków eterycznych, przez co ich działanie bakteriobójcze jest bardzo silne.
  • drzewa i krzewy liściaste, jak np.: klon, wierzba, lipa, brzoza, robinia akacjowa (czyli popularna akacja), róża, bez lilak, dąb, dereń, głóg oraz jarząb pospolity (jarzębina) - również wykazują działanie oczyszczające, jednak w mniejszym stopniu niż rośliny iglaste.
  •  brzoza brodawkowata, topola, osika, modrzew europejski, buk zwyczajny, dąb, klon, jarząb pospolity, jesion, dereń, lipa, miłorząb japoński, sosna, czeremcha zwyczajna, wierzba – te gatunki wykazują także działanie jonizujące - regulują w powietrzu bilans jonów dodatnich i ujemnych.

Domowe rośliny oczyszczające

skrzydłokwiat zielistka

Wśród gatunków roślin poprawiających jakość powietrza znajdziemy także gatunki doniczkowe, które możemy hodować w naszych mieszkaniach. Dzięki nim powietrze, które wypełnia nasze wnętrze, zostanie pozbawione np. rtęci, benzenu, acetonu, formaldehydu czy trichloroetylenu. Do domowych roślin oczyszczających należy np. bluszcz, paprocie, (np. długosz, nefrolepis), fikus, zielistka, złocień czy difenbachia.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
27.07.2015
babcia mi podarowała paprotkę na parapetówkę i powiedziała, że musi stać koło telewizora, żeby oczyszczać powietrze. śmialiśmy się z tego, a może to jednak prawda...

Ocena i komentarz dla:

Rośliny oczyszczające powietrze