Produkty

Jak pielęgnować domowe paprocie

Jak pielęgnować domowe paprocie

Paprocie to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, jakie zdobią nasze mieszkania. Choć nie kwitną i nie wydzielają zapachu, ich obecność we wnętrzach jest nie do przecenienia. Dowiedzmy się, jak dbać o te rośliny, by zdrowo rosły i cieszyły nasze oczy przez wiele lat.

rozwijająca się paproćZalety paproci we wnętrzach

Badania naukowe dowodzą, że rośliny hodowane w domach mają korzystny wpływ na znajdujące się w nich powietrze, a także na zdrowie i samopoczucie domowników. Szczególną rolę odgrywają w tym wypadku właśnie paprocie. Te, dzięki dużej powierzchni liści, działają przede wszystkim jako naturalne nawilżacze powietrza, co docenimy zwłaszcza w sytuacji, gdy korzystamy z ogrzewania centralnego. Paprocie oczyszczają także powietrze ze wszechobecnych zanieczyszczeń ulatniających się np. z materiałów budowlanych czy wykończeniowych. Doskonale neutralizują promieniowanie emitowane przez telewizory czy komputery, dlatego tak często widzimy je w biurach, gdzie powszechnie korzysta się z różnorodnych urządzeń. Nie zapominajmy, że poza wszystkimi tymi zaletami, paprocie to intensywnie zielone rośliny ozdobne, które okazale się prezentują, a przy odpowiedniej pielęgnacji będą gościć w naszych czterech ścianach nawet kilkanaście lat.

Pielęgnacja paproci

Paprocie nie należą do trudnych i wymagających w uprawie. Co więcej, ze względu na ich upodobania, możemy ustawić je w miejscach, gdzie inne rośliny ozdobne nie przyjęłyby się. Paprocie lubią bowiem stanowiska o rozproszonym świetle, nawet częściowo zacienione. Nie należy wystawiać ich bezpośrednio na słońce ani blisko grzejników i innych źródeł ciepła (np. telewizorów, komputerów itp.) – powietrze w tych miejscach jest zbyt suche. Wybierając stanowisko dla naszego okazu uwzględnijmy także, by nie było ono narażone na przeciągi, których rośliny te nie lubią. Dobrze przyjmą się w temperaturze pokojowej,

Podłoże powinno zawierać dużą ilość próchnicy. Najlepiej, gdy zaopatrzymy się w specjalną ziemię przystosowaną dla tych roślin. Paprocie należy także regularnie przesadzać: robimy to wczesną wiosną (w marcu i kwietniu). W zależności od siły rozrostu danego egzemplarza będziemy musieli robić to nawet każdego roku. Możemy nawozić je odpowiednim preparatem – robimy to jednak tylko w sezonie letnim.

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji paproci jest ich podlewanie i dbanie o stałą wilgotność gleby. Rośliny te lubią wilgoć, dlatego też należy podlewać je regularnie – w ten sposób, by podłoże zawsze było delikatnie wilgotne, jednak by roślina nie stała w wodzie. Jej nadmiar, podobnie jak i przesuszenie, mają niekorzystny wpływ na kondycję paproci. Ich liście powinniśmy zraszać miękką wodą, zwłaszcza gdy w naszym domu powietrze jest ciepłe i przesuszone na skutek ogrzewania. Warto dodać, że do podlewania czy spryskiwania paproci najlepiej posłuży woda odstana lub deszczówka. W lecie możemy nawet wystawiać naszą doniczkę bezpośrednio na deszcz.

Aby nasze paprocie zdrowo rosły, powinniśmy również regularnie usuwać pożółkłe i uschnięte liście.

Najpopularniejsze gatunki domowepaproć

Do najczęściej pojawiających się w naszych domach paproci należą:

- Nefrolepis wyniosły – istnieje kilka odmian tego gatunku, z których każdy charakteryzuje się nieco innym kształtem liści i wielkością, jednak bez względu na to wszystkie nefrolepisy mają podobne wymagania. Możemy ustawić je na stole czy podłodze, ale także powiesić, by ich liście swobodnie zwisały. Wśród przedstawicieli tego gatunku znajduje się także Nephrolepis exaltata "Corditas” – odmiana karłowa, której liście nie przekraczają 30 cm.

- Zanokcica – jej liście osiągają maksymalnie 40 cm, a preferowane warunki uprawy bardzo zbliżone są do wymagań nefrolepis. Charakteryzują je nietypowe, bo całobrzegie liście. Roślinę tę hodujemy w niewielkich doniczkach, a przesadzamy dopiero wtedy, gdy na powierzchni gleby widoczne są korzenie.

- Łosie rogi – wyróżnikiem tej paproci są liście zarodnikowe przypominające kształtem poroże łosia. Liście te osiągają nawet do 100 cm długości, dlatego gatunek ten najlepiej ulokować pod sufitem.

- Phlebodium – to paproć o dekoracyjnych liściach i niebieskozielonym ubarwieniu. Rozrasta się bardzo silnie, dlatego wymaga przesadzania każdego roku.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?
Jesienią większość kwiatów ogrodowych i na balkonach przekwita. Na Twoim balkonie może być jednak dalej kolorowo i pięknie. Wystarczy, że wybie...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pielęgnować domowe paprocie