Rozdrabniacze ścieków – montaż i zastosowanie

Rozdrabniacze ścieków ułatwiają odprowadzanie ścieków organicznych, bytowych, wód sanitarnych i papieru toaletowego. Jednakże nie mogą służyć do rozdrabniania odpadów z produktów żywnościowych lub sanitarnych. Co jeszcze warto wiedzieć o zastosowaniu i montażu rozdrabniaczy ścieków?

rozdrabniacz odpadów castorama

Budowa i zasada działania rozdrabniaczy

Do rozdrabniania służą urządzenia zwane pompo-rozdrabniaczami, które dla zwiększenia skuteczności łączone są z pompami. Przydają się do zastosowań domowych oraz komercyjnych (hotele, szpitale, gmachy publiczne). Domowe urządzenia służą rozdrabnianiu ścieków i przetłaczaniu ich na maksymalną wysokość 5 m i odległość do 100 m. Urządzenia komercyjne mają większą moc, działają do wysokości 11 m i na odległość do 110 m.

Rozdrabniacz zbudowany jest ze zbiornika, silnika z systemem noży, rury odprowadzającej z zaworem zwrotnym oraz systemu włączania. Po podniesieniu się poziomu wody ściekowej w zbiorniku włącza się automatycznie silnik rozdrabniacza. Noże w ciągu kilku sekund rozdrabniają wszelkie osady, a zbiornik zostaje prawie opróżniony i jest na nowo gotowy do pracy.

Zastosowania

Zastosowanie rozdrabniaczy może rozwiązać wiele problemów z odprowadzaniem ścieków z łazienek, WC, kuchni, pralni itd. Kiedy w danym pomieszczeniu nie ma pionu kanalizacyjnego grawitacyjnie odprowadzającego ścieki, zastosowanie rozdrabniaczy i pomp staje się koniecznością. Bywa, że musimy zorganizować odprowadzenia ścieków z nietypowych miejsc, np. strychu czy piwnic.

Dzięki pompo-rozdrabniaczom mamy możliwość stworzenia tzw. wyspy kuchennej, ostatnio bardzo modnej, bez konieczności przeprowadzania kosztownych prac adaptacyjnych.

Domowe rozdrabniacze ścieków mogą mieć charakter urządzenia przystawkowego. Montowane są np. bezpośrednio za toaletą albo przy stelażu miski WC. Najczęściej istnieje możliwość podłączenia do takiej przystawki kilku urządzeń sanitarnych jednocześnie (np. WC, bidetu, umywalki, prysznica i wanny).

Rozdrabniaczo-pompy do tzw. ścieków szarych mają za zadanie przetłaczanie ścieków z całej kuchni oraz łazienki i pralni, jednak z wyłączeniem WC. Należy zwrócić na to uwagę.

Montaż rozdrabniaczy ścieków

Przy montowaniu urządzenia rozdrabniającego i pompującego ścieki należy stosować się do instrukcji montażu załączonej przez producenta. Podawane są tam wszelkie parametry wysokościowe i odległościowe, których dotrzymanie jest niezbędne dla zapewnienia w pełni sprawnego działania urządzeń.

Przy montażu rozdrabniaczy warto pamiętać o poniższych wskazówkach:

- Zadbajmy, żeby klapa zaworu zwrotnego była ustawiona w prawidłowej pozycji.

- Montujmy urządzenie w odległości minimum 5 cm od ściany, na płaskiej, równej powierzchni, koniecznie przykręcając je do podłoża.

- Prowadźmy rury maksymalnie pionowo przy urządzeniu. Rury poziome powinniśmy kłaść ze spadkiem minimum 1 %.

rozdrabniacze ścieków

- Przestrzegajmy wymaganych kątów pochylenia rur między poszczególnymi przyborami a urządzeniem rozdrabniającym.

- Unikajmy stosowania kolanek o kącie nachylenia 90° łączących rury odpływowe. Lepiej, jeśli zachodzi taka konieczność, zastosować 2 kolanka 45°, aby mniej tracić na wydajności tłoczenia.

- Przy większych odległościach tłoczenia ścieków, dla uniknięcia ich „zasyfonowania”, zastosujmy zawory napowietrzające. Warto także zwiększyć wówczas średnice rur odpływowych.

- Zastosujmy zawór spustowy umożliwiający usunięcie zawartości z rury odprowadzającej w przypadku serwisowania czy demontażu urządzenia. Warto także (w podobnym celu) zastosować zawór odcinający odpływ.

- Pamiętajmy, że odprowadzając ścieki na pewną wysokość, zmniejszamy automatycznie wydajność tłoczenia w poziomie. Przyjmuje się w uproszczeniu, że tłoczenie na 1 m w pionie odpowiada zmniejszeniu wydajności o 10 m w poziomie.

- Urządzeń rozdrabniających ścieki o przeznaczeniu komercyjnym nie powinniśmy stosować w domu – i odwrotnie.

 

Data publikacji: 03.09.2015