Kiedy powinniśmy zainwestować w rozdrabniacz WC?

Kiedy rurociąg tłoczny jest małej średnicy lub ścieki trzeba przepompować na większą odległość lub wysokość – musimy zainstalować urządzenie rozdrabniająco-pompujące. Kiedy jeszcze powinniśmy po nie sięgnąć?

Czym jest rozdrabniacz WC?

Urządzenie to zbudowane jest z:

- zbiornika,

- silnika z systemem noży,

- sieci załączającej,

- systemu odprowadzającego, występującego w postaci rury z zaworem zwrotnym.

Kiedy fekalia trafiają do zbiornika, urządzenie automatycznie uruchamia się i rozdrabnia całą zawartość na drobne cząsteczki. Dzięki temu resztki mogą być dalej odprowadzane nawet przez rurociągi o nie dość dużej średnicy. W ten sposób cała materia może być odpowiednio usunięta.

Kiedy zainwestować w rozdrabniacz

Gdzie powinien znaleźć się rozdrabniacz WC?

Pompa rozdrabniająca znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie z pozoru niemożliwe jest odprowadzenie nieczystości i wykonanie pomieszczenia sanitarnego, a także w miejscach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo zbyt szybkiego obciążenia instalacji kanalizacyjnej. Rozdrabniacz może znaleźć się zatem w restauracjach, barach i pubach czy przy dużych stołówkach.

Jednak przede wszystkim potrzebny będzie w sytuacjach, gdy system kanalizacyjny obecny w budynku nie może być wymieniony albo gdy toaletę musimy umieścić w miejscu znacznie oddalonym od rur odprowadzających – zarówno w pionie, jak i poziomie.

Czy wiesz, że?

Przyjmuje się, że jeśli istniejący rurociąg tłoczny, do którego musimy podłączyć naszą kanalizację, jest równy lub mniejszy średnicy 40 mm, powinniśmy zastosować rozdrabniacz. Ważnym czynnikiem jest również jego zasięg. Urządzenia rozdrabniająco-tłoczące umożliwiają nam doprowadzenie resztek materii w pionie – np. na 5, 12 i więcej metrów, a także w zasięgu przynajmniej kilkudziesięciu metrów (standardem jest 50 czy 100 m, ale nawet 300!). To pozwala nam urządzić toaletę w nawet z pozoru zupełnie niedostosowanej części budynku.

Inwestycja w rozdrabniacz

Instalacja rozdrabniacza WC – kiedy warto?

W przypadku wielu inwestycji, brak możliwości tego rozwiązania oznaczałby brak zgody na zaadaptowanie niektórych pomieszczeń do dalszego wykorzystania. Jeśli nawet udałoby nam się ominąć przepisy i podłączyć toaletę, jej użytkowanie mogłoby prowadzić do poważnych awarii, wycieków i zniszczeń. Rozdrabniacze kanalizacyjne są zatem urządzeniami, dzięki którym we właściwy, bezpieczny i higieniczny sposób będziemy mogli odprowadzać ścieki z naszej toalety.

Szukając lokalu, w którym chcemy urządzić punkt gastronomiczny, nie musimy rezygnować od razu z pomieszczeń, w których pozornie nie można podłączyć kanalizacji. Pompy rozdrabniające, w zależności od ich parametrów, są w stanie znacznie rozwiązać wszelkie problemy logistyczne, jeśli chodzi o umiejscowienie rurociągów odprowadzających nieczystości. Docenią to zarówno mieszkańcy starych kamienic, jak i inwestorzy, chcący adaptować np. piwnice, urządzając w nich klimatyczne klubokawiarnie.

Wygodnym rozwiązaniem jest instalacja gotowej muszli, klozetowej z wbudowanym rozdrabniaczem.

Rozdrabniacz podtynkowy