Rozmieszczenie drzew na działce

Drzewa są nieodzownym elementem niemal każdej działki. To one, obok innych roślin i kwiatów, nadają jej niepowtarzalnego uroku. Zanim jednak zdecydujemy się na ich rozmieszczenie, powinniśmy to działanie dokładnie zaplanować i stworzyć precyzyjny plan umiejscowienia wszystkich drzew - po to, aby nasz ogród był w pełni funkcjonalny i estetyczny.

Rozmieszczenie drzew na działce

Podstawowe kwestie

Niezwykle istotne jest to, aby sprawdzić, jaką glebę posiadamy na naszej działce. Od tego zależy, czy dane drzewo się w konkretnym miejscu przyjmie. Zakup poszczególnych gatunków nie powinien być pochopny – należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy dany okaz nie jest uszkodzony i niezdrowy (nie ma połamanych gałęzi lub wyraźnych oznak chorób). Jeśli planujemy rozpocząć od sadzonek, również należy je dokładnie sprawdzić przed samym posadzeniem.

Warto również zwrócić uwagę na to, w jakim tempie dane drzewo się rozrasta, aby dojrzewające obok siebie okazy dobrze się prezentowały. Jeśli nasz ogród jest stosunkowo niewielki, nie powinniśmy decydować się na umieszczanie w nim drzew osiągających duże rozmiary, ponieważ to znacząco zaburzy jego harmonię i funkcjonalność. Bardzo istotna jest kwestia rozmieszczania drzew po poszczególnych stronach działki. Jeśli nasz ogródek znajduje się na przydomowej posesji, to stronę frontową domu warto jest pozostawić bardziej odsłoniętą. Przed wejściem do domu możemy umieścić mniejsze drzewka ozdobne oraz krzewy, które nie wyrosną wyżej niż nasze przydomowe ogrodzenie.

Drzewa a rośliny

Należy pamiętać o tym, że pod największymi drzewami będzie panowała inna wilgotność gleby i mniejsze nasłonecznienie, a uprawa większości gatunków roślin jest uzależniona od stosunkowo dużego dostępu do słońca. Aby nie zaburzyć funkcjonowania jednych i drugich, należy je umieszczać odpowiednio daleko od siebie.

Granica działek

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jakie drzewa planujemy umieścić na granicy z działką sąsiada. Nie powinniśmy umieszczać w tych miejscach przede wszystkim drzew, które mocno się rozrastają wszerz oraz zrzucają duże ilości liści, ponieważ w trakcie wieloletniego dojrzewania mogą one zniszczyć ogrodzenie i zanieczyszczać sąsiednią posesję. Pamiętajmy o tym, że sąsiad ma prawo wyznaczyć nam termin usunięcia gałęzi zwisających nad jego działką, jeśli tylko taka sytuacja mu nie odpowiada. Jeśli natomiast tego nie zrobimy, automatycznie uprawniamy go do tego, aby samodzielnie pozbył się części drzewa znajdującego się na jego terenie.

Rozmieszczenie drzew na działce

Odległości

Odległości oddzielające poszczególne drzewa zależą od ich gatunków, a konkretnie od tego, jak bardzo są w one w stanie rozrosnąć się wszerz. Jeśli mamy taką możliwość, warto wyznaczyć osobne miejsce na rozmieszczenie drzew owocowych, których gałęzie z biegiem lat mogą osiągnąć spore rozmiary. Odległości pomiędzy nimi powinny być zatem wyznaczane bardzo rozważnie i w każdym przypadku powinny wynosić przynajmniej kilka metrów. Znacznie gęściej, a także w nieregularnych odległościach, możemy sadzić drzewa iglaste, które są w stanie dobrze ze sobą współpracować.