Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Wskazówki

Drzewa są nieodzownym elementem niemal każdej działki. To one, obok innych roślin i kwiatów, nadają jej niepowtarzalnego uroku. Zanim jednak zdecydujemy się na ich rozmieszczenie, powinniśmy to działanie dokładnie zaplanować i stworzyć precyzyjny plan umiejscowienia wszystkich drzew. Dzisiaj doradzimy Ci, jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie, aby Twój ogród był w pełni funkcjonalny i estetyczny.

Jak rozplanować drzewa owocowe?

Spis treści:

Jak rozplanować drzewa w ogrodzie? Podstawowe kwestie

Niezwykle istotne jest to, aby sprawdzić, jaką glebę posiadasz na swojej działce. Od tego zależy, czy dane drzewo przyjmie się w konkretnym miejscu. Zakup poszczególnych gatunków nie powinien być pochopny – należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy dany okaz drzewa nie jest uszkodzony lub nie przejawia choroby (nie ma połamanych gałęzi lub innych wyraźnych oznak). Jeśli planujesz rozpocząć od sadzonek, również należy je dokładnie sprawdzić przed samym posadzeniem.

Warto też zwrócić uwagę na to, w jakim tempie dane drzewo się rozrasta, aby dojrzewające obok siebie okazy dobrze się prezentowały. Jeśli Twój ogród jest stosunkowo niewielki, nie decyduj się na umieszczanie w nim drzew osiągających duże rozmiary, ponieważ to znacząco zaburzy jego harmonię i funkcjonalność. 

Drzewa a rośliny – jak je rozmieszczać wobec siebie?

Należy pamiętać o tym, że pod największymi drzewami będzie panowała inna wilgotność gleby i mniejsze nasłonecznienie, a uprawa większości gatunków roślin jest uzależniona od stosunkowo dużego dostępu do słońca. Aby nie zaburzyć funkcjonowania jednych i drugich, należy je umieszczać odpowiednio daleko od siebie.

Granica działek a rozmieszczenie drzew

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jakie drzewa planujesz umieścić na granicy z działką sąsiada. Nie powinniśmy umieszczać w tych miejscach przede wszystkim drzew, które mocno się rozrastają wszerz oraz zrzucają duże ilości liści, ponieważ w trakcie wieloletniego dojrzewania mogą one zniszczyć ogrodzenie i zanieczyszczać sąsiednią posesję. Pamiętaj o tym, że sąsiad ma prawo wyznaczyć termin usunięcia gałęzi zwisających nad jego działką, jeśli tylko taka sytuacja mu nie odpowiada. Jeśli natomiast tego nie zrobisz, automatycznie uprawniamy go do tego, aby samodzielnie pozbył się części drzewa znajdującego się na jego terenie.

Drzewa owocowe w ogrodzie – aranżacje

Bardzo istotna jest kwestia rozmieszczania drzew po poszczególnych stronach działki. Jeśli Twój ogródek znajduje się na przydomowej posesji, to stronę frontową domu warto jest pozostawić bardziej odsłoniętą. Przed wejściem do domu można umieścić mniejsze drzewka ozdobne oraz krzewy, które nie wyrosną wyżej niż przydomowe ogrodzenie. Dzięki temu przestrzeń przed domem będzie wyglądała schludnie i przyjaźnie, a rozłożyste korony drzew nie będą zasłaniać słońca w pomieszczeniach, których okna wychodzą na front domu.

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Drzewa owocowe zazwyczaj sadzi się na tyłach posesji, lub po bokach – tak aby miały wystarczającą przestrzeń na rozwój. Jeśli warunki na to pozwalają, możesz posadzić je w rzędach, co kilka metrów (o tym jakie powinny być minimalne odległości pomiędzy drzewami, poszczególnych gatunków, przeczytasz w dalszej części artykułu). Często spotykanym zabiegiem aranżacyjnym jest sadzenie drzew owocowych wzdłuż alejek i ścieżek ogrodowych. W ten sposób można stworzyć malownicze alejki i pełne cienia zakątki, które przyniosą ochłodę w słoneczne dni. 

Zestawienie drzew owocowych z roślinami ozdobnymi 

Jak urozmaicić swój ogrodowy sad? W tym celu możesz na przykład posadzić krzewy kwitnące, hortensje czy róże, pomiędzy jabłoniami lub śliwkami. W ten sposób wprowadzisz do ogrodu wiele barw i różnorodność.

Drzewa owocowe a warzywnik – rozmieszczenie

Jeśli w Twoim ogrodzie hodujesz warzywa, to możesz zasadzić je pomiędzy młodymi drzewami owocowymi, których korony, nie są jeszcze rozrośnięte. Z biegiem czasu, gdy zwiększą swoją objętość i zaczną zabierać światło, warzywnik można przenieść w inne, dogodniejsze miejsce. W takich przestrzeniach – pomiędzy młodymi sadzonkami drzew dobrze czują się także zioła, oraz kwiaty jednoroczne. Kolory do ogrodu wprowadzą np. nasturcje lub pomarańczowe aksamitki.

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie?

W jakiej odległości sadzić drzewa owocowe?

Odległości oddzielające poszczególne drzewa zależą od ich gatunków, a konkretnie od tego, jak bardzo są w one w stanie rozrastać się wszerz. Jeśli masz taką możliwość, warto wyznaczyć osobne miejsce na rozmieszczenie drzew owocowych, których gałęzie z biegiem lat mogą osiągnąć spore rozmiary. Odległości pomiędzy nimi trzeba wyznaczyć bardzo rozważnie i w każdym przypadku powinny wynosić przynajmniej kilka metrów.

To, jaka powinna być odległość między drzewami owocowymi, zależy od ich gatunku, oraz od tego, jakie rozmiary będą miały korony w pełnym rozwoju. I tak przyjmuje się, że:

  • Grusze i śliwy – powinno sadzić się w odległości około 4 lub 5 metrów od siebie. Taka odległość sprawi, że ich korony będą mogły się bez problemu rozwinąć.
  • Wiśnie i czereśnie – te dorodne drzewa wymagają większej przestrzeni. W jakiej odległości sadzić drzewa od siebie? Najlepiej zachować około 5-6 metrów przestrzeni, pomiędzy sadzonkami.
  • Brzoskwinie i nektarynki – nie są tak rozłożyste, więc w tym przypadku wystarczy zachować odległość 3 lub 4 metrów. 

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Zasady, których warto przestrzegać

Planując rozmieszczenie drzew w ogrodzie, weź pod uwagę wpływ iglaków na drzewa owocowe. Może być on zarówno pozytywny, jak i wręcz przeciwnie – rośliny te mogą niekorzystnie działać na rozwój owocowych sadzonek. Wyrośnięte sosny lub świerki, stanowią barierę przeciwko silnym wiatrom, z drugiej jednak strony mogą zasłaniać światło i konkurować o wodę i składniki odżywcze. 

Bujne drzewa iglaste często mają dobrze rozwinięty system korzeniowy. Wyciągają korzeniami z gleby zasoby odżywcze. W takiej sytuacji młode grusze lub jabłonki będą rosły słabo i mogą też gorzej owocować. Kolejny problem mogą stanowić opadające igły, które zakwaszają glebę. Drzewa owocowe preferują raczej podłoże o neutralnym pH. Dlatego w takich sytuacjach może być korzystne okresowe wapnowanie.

Unikaj też sadzenia drzew owocowych z tej samej rodziny, za blisko siebie. Niestety, gatunki takie jak grusze lub jabłonie są narażone na liczne choroby. Prawdziwe spustoszenie wśród gruszy szerzy np. zaraza ogniowa (Erwinia amylovora). Jednak nie są na nią podatne jabłonie. Problemom z rozprzestrzenianiem się tych chorób możesz zapobiec, sadząc naprzemiennie gatunki różnych drzew. 

Co ile metrów sadzić drzewa liściaste?

Drzewa liściaste są rozłożyste, dorastają do znacznych wysokości i odznaczają się rozbudowanym systemem korzeniowym. Z tych względów należy sadzić je w nieco większych odstępach. Za optymalną odległość przyjmuje się od 5, do 10 metrów, w zależności od gatunku, np.:

  • dęby i klony – mogą osiągnąć znaczną wysokość, dlatego lepiej zachować pomiędzy nimi co najmniej 8-10 metrów przestrzeni. Najlepiej nie sadzić też drzew owocowych blisko dominujących drzew liściastych. Rozłożyste dęby, które mogą zasłaniać światło i wykradać jabłonkom składniki odżywcze. 
  • brzozy czy lipy – osiągają niższą wysokość, dlatego można je sadzić w odległości 5-7 metrów od siebie.

Jak gęsto należy sadzić drzewa iglaste?

Znacznie gęściej, a także w nieregularnych odległościach, możemy posadzić niewielkie drzewa iglaste, które są w stanie dobrze ze sobą współpracować. Optymalna odległość pomiędzy nimi to 3-5 metrów, w zależności od gatunku:

  • Mniejsze iglaki (jałowce czy cisy) – najlepiej sadzić co 2-3 metry. 
  • Większe iglaki (sosny, świerki czy jodły) – wymagają więcej przestrzeni i powinny znajdować się od siebie co 4-5 metrów. 

Drzewa owocowe w ogrodzie

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie w sąsiedztwie drzew iglastych – pomysły

Strefowanie i warstwowanie przestrzeni w ogrodzie

Sosny, świerki czy jodły, najlepiej umieścić na obrzeżach ogrodu. Mogą tam pełnić funkcję wiatrochronów i osłaniać Twoją posesję, przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Wewnątrz ogrodu posadź drzewa owocowe. Jabłonie, grusze, śliwy czy wiśnie będą się tam dobrze czuć, ponieważ zapewnisz im optymalną ilość światła słonecznego i przestrzeń do wzrostu

Tworzenie harmonijnych kompozycji roślin

W każdej aranżacji należy wziąć pod uwagę docelową wysokość roślin. Między większymi drzewami owocowymi możesz posadzić mniejsze iglaki. Jałowce, cisy czy tuje, które dorastają do maksymalnie dwóch metrów. Gatunki te, będą stanowić kontrast kolorystyczny i teksturalny. Tego typu kompozycje sprawdzą się także jako żywopłoty, może być to sposób na oddzielenie od siebie różnych stref ogrodu. Drzewa owocowe można sadzić w grupach lub rzędach, a między nimi umieszczać krzewy owocowe, takie jak maliny czy porzeczki.

Zakątki tematyczne w ogrodzie

W swoim ogrodzie możesz stworzyć kącik z sosnami i jabłoniami. Posadź tam krzewy owocowe, dodaj byliny lub kwiaty wieloletnie. Niskie wymagania mają np. lawenda czy szałwia, których fioletowe kwiaty pięknie wyglądają na tle zieleni. Aby zakątek tematyczny był jeszcze bardziej atrakcyjny, warto wzbogacić go o niewielką fontannę i wstawić tam ogrodową ławeczkę. Pomiędzy konarami możesz posadzić rośliny okrywowe. Barwinek czy trzmielina, będą wypełniały przestrzeń między drzewami i krzewami, nadając ogrodowi piękny wygląd.

Stosując się do wskazówek na temat tego, jak rozplanować drzewa owocowe i inne w ogrodzie, zadbasz o ich prawidłowy rozwój. Jednocześnie sprawisz też, że ta przestrzeń będzie się pięknie prezentować.

Data aktualizacji: 18.09.2024