Rury stalowe czy miedziane – które lepiej sprawdzą się w instalacji gazowej?

Chcąc wykonać domową instalację gazową, mamy do wyboru dwa materiały: stal oraz miedź. Który z nich lepiej sprawdzi się w roli ciągu do rozprowadzania gazu? Oto krótkie porównanie właściwości obu materiałów, które pomoże nam w podjęciu decyzji!

Instalacja gazowa z rur miedzianych – co warto wiedzieć?

Jakimi właściwościami cechują się miedziane rury instalacyjne? Oto one:

- miedź jest podatna na obróbkę plastyczną, a jednocześnie odporna na rozciąganie, co ułatwia jej obróbkę,
- rury miedziane posiadają cieńsze ścianki niż ich stalowe odpowiedniki o takich samych średnicach nominalnych,
- odznaczają się szczelnością dyfuzyjną. Oznacza to, że są szczelne i nie przepuszczają gazów, promieniowania UV ani zanieczyszczeń z powietrza,
- miedź jest niepalna, a w jej składzie nie ma chloru – dzięki temu w razie pożaru nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji,
- wykonane z miedzi rury można prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne, w odróżnieniu od stali,
- miedziane rury są produkowane w 3 wariantach: twardym, półtwardym i miękkim (wyżarzonym). W instalacji gazowej najlepiej sprawdzą się rury twarde i półtwarde. Więcej zalet rur miedzianych poznamy, czytając ten artykuł.

 

Rury_stalowe_czy_miedziane1

Porada eksperta

Jeśli chcemy wykonać instalację z miedzi, powinniśmy wziąć pod uwagę jej rozszerzalność pod wpływem temperatury, która wynosi 16K. Jak to wygląda w praktyce? Metrowy kawałek miedzi podgrzany do temperatury 80°C zwiększy swoją objętość o 1,3 mm. Planując instalację, zostawmy więc nieco miejsca na ruchy termiczne.

Rury_stalowe_czy_miedziane2

W jakiej sytuacji lepiej zrezygnować z miedzianych rur w instalacji gazowej? Nie nadają się do stosowania w instalacjach zewnętrznych oraz podtynkowych. Wątpliwości budzi również używanie ich za gazomierzem na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym. Dlaczego? W przypadku rur z miedzi ważne jest zapewnienie takich warunków, by zbyt duża różnica między temperaturą otoczenia a przesyłanego gazu nie powodowała skraplania na nich wody. Mogłoby to bowiem przyspieszyć ich korodowanie.

Kiedy sprawdzi się instalacja z rur stalowych?

Oto, co powinniśmy wiedzieć o stalowych rurach gazowych:

- w takiej roli sprawdzą się rury z czarnej stali nieposiadające szwu lub rury przewodowe ze szwem,
- cechuje je odporność na zgniatanie i ściskanie, co umożliwia układanie długich ciągów bez podpór – bez obawy o ich odkształcenie,
- nie przepuszczają gazów z zewnątrz,
- wyróżniają się niską rozszerzalnością temperaturową – nie musimy zostawiać miejsca na ruchy termiczne,
- można je stosować w instalacjach zewnętrznych,
- nie ma przeciwwskazań do maskowania stalowych rur w bruździe ściennej. Pamiętajmy tylko, by wykorzystać w tym celu łatwą do usunięcia masę tynkową, która nie przyspieszy korozji materiału. O innych zaletach rur stalowych przeczytamy również tutaj.

Rury_stalowe_czy_miedziane3

W przypadku rur stalowych obowiązuje jedno podstawowe ograniczenie: nie można ich układać w pomieszczeniach mieszkalnych. Należy też unikać miejsc, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci, gdyż stal to materiał wyjątkowo podatny na korozję. Dlatego też podczas używania na zewnątrz warto zabezpieczyć je specjalną farbą antykorozyjną.

Jeśli wybraliśmy już materiał wykonania rur, zastanówmy się także nad tym, czy je obudowywać czy też nie. Praktyczne porady na ten temat znajdziemy w tym artykule.

Data publikacji: 28.03.2018