Produkty

Rodzaje złączek do rur miedzianych

Rodzaje złączek do rur miedzianych

Rury miedziane są powszechnie stosowane podczas wykańczania mieszkań – stosuje się je wykonywania instalacji wodnych oraz grzewczych. Często decydujemy się na samodzielne stworzenie podobnych systemów, gdyż nie są one specjalnie skomplikowane. Zapoznajmy się więc z metodami połączeń i rodzajami złączek do rur miedzianych.

złączki do rurJakie złączki do rur miedzianych mogą nam się przydać?

Szeroki wybór elementów łączących rury miedziane pozwala na tworzenie konstrukcji idealnie dopasowanych do potrzeb w naszych domach i mieszkaniach.

Mufy – jest to jedna z podstawowych złączek, która umożliwia przedłużenie rury w linii prostej. Modele wykonane z miedzi nie posiadają gwintów, pozostałe zaś są przystosowane do użytku wraz z rurami gwintowanymi. Najczęściej mufę stosuje się do zespolenia ze sobą dwóch przewodów o takiej samej średnicy, lecz dostępne są także mufy redukcyjne umożliwiające łączenie mniejszej rury z większą.

Rodzaje złączek do rur miedzianychKolanka – tego typu kształtka pozwala na łatwą zmianę biegu kierunku naszej instalacji. Złączka wygięta pod kątem prostym idealnie nadaje się do prowadzonych wzdłuż ścian przewodów, szczególnie w rogach pomieszczeń. Taka kształtka daje większe możliwości tworzenia funkcjonalnych instalacji oraz umieszczania grzejników, umywalek czy kabin prysznicowych w dowolnym miejscu pomieszczenia.

Trójniki – to specjalistyczne kształtki posiadające wejście na 3 rury – nie tylko przedłużą jeden przewód, ale też będą stanowić rozgałęzienie dla kolejnego. Świetnie sprawdza się to w przypadku instalacji, które trzeba rozprowadzić na kilka pomieszczeń.

Redukcja podczas łączenia rur przydatne będą też redukcje, zespalające rury o mniejszych średnicach z większymi. W niektórych przypadkach jest to konieczne ze względów konstrukcyjnych lub przyłączeniowych.

Porada eksperta

Podczas tworzenia instalacji wodnych czy grzewczych może zaistnieć potrzeba przerwania biegu instalacji z zamiarem jej rozbudowania w przyszłości. Może to być sytuacja, w której mamy w planach zbudowanie dodatkowej łazienki czy przystosowanie kolejnego pomieszczenia do mieszkania. Wówczas nie musimy od razu doprowadzać do takiego wnętrza instalacji, a jedynie przygotować wyjście z jednego przewodu, które zabezpieczymy zaślepką. W późniejszym czasie zaślepkę zdemontujemy i poprowadzimy rury do kolejnych wnętrz.

Mufa Comap 5270 28 mmSposoby łączenia rur

Rury miedziane nie są łączone za pomocą gwintów – wszystkie przeznaczone do nich kształtki są więc gładkie. Można je zatem ze sobą zespolić na dwa sposoby. Do pierwszego z nich potrzebne będą złączki zaciskowe oraz zaciskarka hydrauliczna. Wykonanie takiej instalacji jest nieskomplikowane, a także bezpieczne w miejscach, w których nie można stosować otwartego ognia (na przykład w fabrykach chemicznych).

Druga metoda łączenia polega na lutowaniu ze sobą rur oraz złączek lutem miękkim lub twardym – miękki można jednak używać tylko w przewodach, w których temperatura przepływającego czynnika roboczego nie przekracza 110°C, więc nie nadaje się do instalacji gazowych. Lut twardy można natomiast używać bez ograniczeń.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wykonać przeniesienie instalacji wodnej?

Jak wykonać przeniesienie instalacji wodnej?
Jeśli planowany remont w budynku mieszkalnym ma na celu zmianę usytuowania łazienki lub inną modyfikację systemu wodnego, możemy wykonać jego przenies...
Czytaj więcej

Jak przyłączyć gaz ziemny - formalności

Jak przyłączyć gaz ziemny - formalności
Formalności związane z podłączeniem gazu ziemnego na danej działce reguluje prawo energetyczne. Aby móc ubiegać się o tego typu instalację na swojej p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje złączek do rur miedzianych