Rodzaje złączek do rur miedzianych

Rury miedziane są powszechnie stosowane podczas wykańczania mieszkań – stosuje się je wykonywania instalacji wodnych oraz grzewczych. Często decydujemy się na samodzielne stworzenie podobnych systemów, gdyż nie są one specjalnie skomplikowane. Zapoznajmy się więc z metodami połączeń i rodzajami złączek do rur miedzianych.

Jakie złączki do rur miedzianych mogą nam się przydać?

Szeroki wybór elementów łączących rury miedziane pozwala na tworzenie konstrukcji idealnie dopasowanych do potrzeb w naszych domach i mieszkaniach.

Mufy – jest to jedna z podstawowych złączek, która umożliwia przedłużenie rury w linii prostej. Modele wykonane z miedzi nie posiadają gwintów, pozostałe zaś są przystosowane do użytku wraz z rurami gwintowanymi. Najczęściej mufę stosuje się do zespolenia ze sobą dwóch przewodów o takiej samej średnicy, lecz dostępne są także mufy redukcyjne umożliwiające łączenie mniejszej rury z większą.

Rodzaje złączek do rur miedzianych

Kolanka – tego typu kształtka pozwala na łatwą zmianę biegu kierunku naszej instalacji. Złączka wygięta pod kątem prostym idealnie nadaje się do prowadzonych wzdłuż ścian przewodów, szczególnie w rogach pomieszczeń. Taka kształtka daje większe możliwości tworzenia funkcjonalnych instalacji oraz umieszczania grzejników, umywalek czy kabin prysznicowych w dowolnym miejscu pomieszczenia.

Trójniki – to specjalistyczne kształtki posiadające wejście na 3 rury – nie tylko przedłużą jeden przewód, ale też będą stanowić rozgałęzienie dla kolejnego. Świetnie sprawdza się to w przypadku instalacji, które trzeba rozprowadzić na kilka pomieszczeń.

Redukcja – podczas łączenia rur przydatne będą też redukcje, zespalające rury o mniejszych średnicach z większymi. W niektórych przypadkach jest to konieczne ze względów konstrukcyjnych lub przyłączeniowych.

Przeczytaj także: Hałas w rurach c.o. – możliwe przyczyny i rozwiązania

Porada eksperta

Podczas tworzenia instalacji wodnych czy grzewczych może zaistnieć potrzeba przerwania biegu instalacji z zamiarem jej rozbudowania w przyszłości. Może to być sytuacja, w której mamy w planach zbudowanie dodatkowej łazienki czy przystosowanie kolejnego pomieszczenia do mieszkania. Wówczas nie musimy od razu doprowadzać do takiego wnętrza instalacji, a jedynie przygotować wyjście z jednego przewodu, które zabezpieczymy zaślepką. W późniejszym czasie zaślepkę zdemontujemy i poprowadzimy rury do kolejnych wnętrz.

Rodzaje złączek do rur miedzianych

Sposoby łączenia rur

Rury miedziane nie są łączone za pomocą gwintów – wszystkie przeznaczone do nich kształtki są więc gładkie. Można je zatem ze sobą zespolić na dwa sposoby. Do pierwszego z nich potrzebne będą złączki zaciskowe oraz zaciskarka hydrauliczna. Wykonanie takiej instalacji jest nieskomplikowane, a także bezpieczne w miejscach, w których nie można stosować otwartego ognia (na przykład w fabrykach chemicznych).

Dowiedz się: Co to jest pellet?

Druga metoda łączenia polega na lutowaniu ze sobą rur oraz złączek lutem miękkim lub twardym – miękki można jednak używać tylko w przewodach, w których temperatura przepływającego czynnika roboczego nie przekracza 110°C, więc nie nadaje się do instalacji gazowych. Lut twardy można natomiast używać bez ograniczeń.