Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy

Wybór kotła olejowego jest wygodnym rozwiązaniem grzewczym do domu, choć nieco droższym niż zastosowanie systemów gazowych. Kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane, a zapas oleju w zbiorniku może w zupełności wystarczyć na cały sezon grzewczy. Problem może pojawić się z wyborem miejsca, w którym ma stanąć taki zbiornik.

Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy

Zalety i wady kotła olejowego

Największą zaletą kotłów na olej opałowy jest wygoda – są bezobsługowe. Spaliny z prawidłowo działających kotłów są też stosunkowo czyste i niegroźne dla środowiska naturalnego. Kondensacyjne modele dodatkowo pobierają ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach, przez co są bardziej wydajne. Dostępne są kotły jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło do domu i dwufunkcyjne, które dodatkowo podgrzewają wodę użytkową. Jedynym minusem są zmienne koszty eksploatacji zależne od cen oleju opałowego.

Zobacz także: Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu?

Gdzie postawić kocioł i zbiornik na paliwo

Najczęściej kotły są urządzeniami stojącymi, które potrzebują oddzielnego pomieszczenia w budynku. Zbiorniki na olej wymagają osobnego magazynu lub – jeśli zachowa się odpowiednie środki ostrożności – można postawić go w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Olej magazynuje się w pojemnikach z blachy stalowej lub z polietylenu PE-HD. Można je łączyć po kilka w tzw. baterie, dopasowując do potrzeb ogrzewanego budynku i wielkości pomieszczenia – przepisy wymagają, aby bateria składała się z pojemników tej samej wielkości i rodzaju.

Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy

Zbiornik oleju w kotłowni

W domu jednorodzinnym niewielki zbiornik paliwa można postawić w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Jakie środki ostrożności trzeba spełnić? Zbiornik oraz kocioł powinien być rozdzielony ścianką murowaną o grubości co najmniej 12 cm. Musi być ona wyższa od zbiornika o co najmniej 30 i szersza o 60 cm. Zbiornik musi być umieszczony w tzw. szczelnej wannie wychwytującej. W pomieszczeniu musi znajdować się kanał wentylacji grawitacyjnej i być doprowadzane powietrze z wentylacji. Ponadto pojemność zbiornika nie może przekroczyć 1 m³, a odległość między kotłem i zbiornikiem musi większa niż 1 m.

Zbiornik oleju w oddzielnym magazynie

Jeśli dysponujemy miejscem w domu, umieśćmy zbiornik w oddzielnym magazynie, gdzie nie ma tak rygorystycznych ograniczeń. Zbiorniki połączone w baterie też muszą znaleźć się w wannie wychwytującej – jej wielkość musi odpowiadać pojemności co najmniej jednego zbiornika. Przez pojemniki nie może przenikać zapach oleju, a pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane. W magazynie musi być też odpowiednio ciepło – pilnujmy, by temperatura nie spadała poniżej 10 stopni C, bo wtedy z oleju może wytwarzać się parafina.