Produkty

Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy

Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy

Wybór kotła olejowego jest wygodnym rozwiązaniem grzewczym do domu, choć nieco droższym niż zastosowanie systemów gazowych. Kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane, a zapas oleju w zbiorniku może w zupełności wystarczyć na cały sezon grzewczy. Problem może pojawić się z wyborem miejsca, w którym ma stanąć taki zbiornik.

Grzejnik olejowy mini 500 W czarnyZalety i wady kotła olejowego

Największą zaletą kotłów na olej opałowy jest wygoda – są bezobsługowe. Spaliny z prawidłowo działających kotłów są też stosunkowo czyste i niegroźne dla środowiska naturalnego. Kondensacyjne modele dodatkowo pobierają ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach, przez co są bardziej wydajne. Dostępne są kotły jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło do domu i dwufunkcyjne, które dodatkowo podgrzewają wodę użytkową. Jedynym minusem są zmienne koszty eksploatacji zależne od cen oleju opałowego.

Gdzie postawić kocioł i zbiornik na paliwo

Najczęściej kotły są urządzeniami stojącymi, które potrzebują oddzielnego pomieszczenia w budynku. Zbiorniki na olej wymagają osobnego magazynu lub – jeśli zachowa się odpowiednie środki ostrożności – można postawić go w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Olej magazynuje się w pojemnikach z blachy stalowej lub z polietylenu PE-HD. Można je łączyć po kilka w tzw. baterie, dopasowując do potrzeb ogrzewanego budynku i wielkości pomieszczenia – przepisy wymagają, aby bateria składała się z pojemników tej samej wielkości i rodzaju.

zbiorniki na olej opałowyZbiornik oleju w kotłowni

W domu jednorodzinnym niewielki zbiornik paliwa można postawić w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Jakie środki ostrożności trzeba spełnić? Zbiornik oraz kocioł powinien być rozdzielony ścianką murowaną o grubości co najmniej 12 cm. Musi być ona wyższa od zbiornika o co najmniej 30 i szersza o 60 cm. Zbiornik musi być umieszczony w tzw. szczelnej wannie wychwytującej. W pomieszczeniu musi znajdować się kanał wentylacji grawitacyjnej i być doprowadzane powietrze z wentylacji. Ponadto pojemność zbiornika nie może przekroczyć 1 m³, a odległość między kotłem i zbiornikiem musi większa niż 1 m.

Zbiornik oleju w oddzielnym magazynie

Jeśli dysponujemy miejscem w domu, umieśćmy zbiornik w oddzielnym magazynie, gdzie nie ma tak rygorystycznych ograniczeń. Zbiorniki połączone w baterie też muszą znaleźć się w wannie wychwytującej – jej wielkość musi odpowiadać pojemności co najmniej jednego zbiornika. Przez pojemniki nie może przenikać zapach oleju, a pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane. W magazynie musi być też odpowiednio ciepło – pilnujmy, by temperatura nie spadała poniżej 10 stopni C, bo wtedy z oleju może wytwarzać się parafina.

Data publikacji: 09.02.2017
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?

Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?
Ogród może być miejscem spotkań w gronie rodziny i znajomych nie tylko w czasie ciepłych, letnich wieczorów, ale również wiosną i jesienią, jeśli tylk...
Czytaj więcej

Najtańsze ogrzewanie przenośne – przegląd

Najtańsze ogrzewanie przenośne – przegląd
Nie zawsze możemy liczyć na odpowiednie funkcjonowanie centralnego ogrzewania – w efekcie pomieszczenie może być go pozbawione. Również kominek czy pi...
Czytaj więcej

Kocioł olejowy – wady i zalety

Kocioł olejowy – wady i zalety
Osoby planujące budowę domu stoją przed ważnym wyborem sposobu ogrzewania. Inni być może nie są usatysfakcjonowani z posiadanego systemu i rozważają j...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Gdzie postawić zbiornik na olej opałowy