Produkty

Salon w stylu minimalistycznym – wady i zalety aranżacji

Salon w stylu minimalistycznym – wady i zalety aranżacji

Styl minimalistyczny kojarzony jest z aranżacjami harmonijnymi i eleganckimi, ale jednocześnie surowymi i nieprzystępnymi. Jak urządzić minimalistyczny salon, by spędzanie w nim czasu było przyjemne? Oto porady, które pomogą uniknąć wad i podkreślić zalety.

Salon w stylu minimalistycznym a kolorystyka

minimalistyczny salonŹle dobrana kolorystyka we wnętrzach urządzanych w stylu minimalistycznym może wpłynąć na to, że w swoim salonie będziemy się czuć obco. Preferowane barwy, np. biel, czerń czy odcienie szarości, nie kojarzą się z przytulnością. Wybierając takie kolory mebli i dodatków oraz stawiając je na tle jednolitej posadzki i ścian, sprawimy, że kompozycja będzie zimna.

Styl minimalistyczny nie wyklucza korzystania z kolorów – wręcz przeciwnie. Ponieważ ważna jest harmonia i umiar, należy wybrać maksymalnie trzy wyraziste kolory i na nich stworzyć bazę aranżacyjną. Dobrym przykładem jest połączenie bieli z brązem i ciemną zielenią. Biel jest neutralna i łagodna, pozostałe kolory zaś występują w naturze. Drewniane meble w oryginalnym odcieniu pięknie zaprezentują się na tle ściany z motywami roślinnymi.

Do urządzania salonu minimalistycznego możemy również wykorzystać bogatą paletę odcieni pastelowych. Za ich pomocą wprowadzimy do wnętrza kolorystykę subtelną i domową. Pastele warto zestawiać z barwami mocniejszymi: pudrowy róż z ciemną szarością, seledyn z czernią.

Porada eksperta

Jeśli chcemy wykorzystać mocniejsze kolory, powinniśmy zadbać o to, by występowały w dodatkach. Baza pomieszczenia: ściany, sufit i posadzka, powinny być stonowane. To sprawi, że szybko i łatwo odmienimy charakter salonu, wymieniając jedynie elementy.

Meble minimalistyczne – wada czy zaleta?

meble w salonieOdpowiedź na powyższe pytanie brzmi: to zależy. Minimalistyczny salon może mieć charakter poważny i formalny, np. gdy w domu znajduje się biuro i omawiamy w nim sprawy służbowe, ale nie musi – minimalizm może być przytulny!

Meble charakterystyczne dla stylu minimalistycznego są jednobarwne i odznaczają się prostymi kształtami. Jest ich dokładnie tyle, ile można określić mianem „minimum”: stolik, zestaw wypoczynkowy, kredens. Cenione są materiały czyste: drewno, skóra, szkło, metal. Ciekawym rozwiązaniem są modernistyczne meble – najczęściej ławy i stoły – wykonane z betonu. Tworzywo sztuczne jest dopuszczalne, ale jedynie to wysokiej jakości, trwałe i estetyczne. Często wykorzystuje się meble designerskie.

Gładkie powierzchnie, jednolitość, spójność – oto cechy mebli wykorzystywanych w minimalistycznych aranżacjach. By nadać im przytulność i sprawić, że będą doskonałe do salonu w mieszkaniu zwykłej rodziny, można udekorować je poduszkami bądź dopasowanymi kolorystycznie narzutami. To drobne elementy mogą odmienić charakter pomieszczenia oraz przeciwdziałać surowości.

Dodatki do salonu minimalistycznego – tak czy nie?

 Fotogaleria Malmo 41 x 51 cm kremowa AD Minimalizm, choć preferuje umiarkowane rozwiązania i jest wyrazem hasła „mniej znaczy więcej”, nie neguje korzystania z dodatków. Jeśli nasz salon ma być oficjalny, możemy sięgnąć po uniwersalne eleganckie ozdoby, takie jak modne plakaty, obrazy, lustra, świeczniki, figurki.

Salon minimalistyczny stworzony z myślą o właścicielach – rodzinie szukającej we wnętrzach przytulności – powinien zapewnić im komfort i dać poczucie własności. Aby podkreślić, kto zamieszkuje dom, można wykorzystać dekoracyjne galerie ramek do zdjęć, w których umieścimy ulubione sceny z życia rodzinnego. By przełamać biel ścian, na jednej z nich wykonajmy kolorowy wzór z odciśniętych dłoni całej rodziny. Z kolei gotowe dekoracje ze sklepów możemy wymienić na te własnoręcznie wykonane przez dzieci. Sztuka DIY jest modna i bez trudu znajdziemy dla niej zastosowanie w minimalistycznej aranżacji salonu. Spiszą się zwłaszcza betonowe ozdoby DIY.

Data publikacji: 30.07.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu
Sztuka rozmieszczania obrazów w domu nie jest trudna, ale wymaga znajomości paru zasad. Dzięki ich zastosowaniu pokój może wydać się prz...
Czytaj więcej

Galerie do obrazów – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się w roli elementu dekoracyjnego?

Galerie do obrazów – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się w roli elementu dekoracyjnego?
Galerie do obrazów to grupa lamp przeznaczonych do montażu na ścianie. Te eleganckie i nowoczesne oprawy znajdują różne zastosowania i p...
Czytaj więcej

Jak oświetlać obrazy i inne dekoracje?

Jak oświetlać obrazy i inne dekoracje?
Dekoracje wnętrz w postaci obrazów oprawionych w ramki zdjęć czy pamiątek z podróży w dużej mierze decydują o aranżacji wybranego pokoju czy nawet cał...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Salon w stylu minimalistycznym – wady i zalety aranżacji