LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Salon w stylu minimalistycznym – wady i zalety aranżacji

Styl minimalistyczny kojarzy się z aranżacjami harmonijnymi i eleganckimi, a jednocześnie surowymi i nieprzystępnymi. Jak urządzić minimalistyczny salon, aby spędzanie w nim czasu było naprawdę przyjemne? Czy potrzebne będą radykalne zmiany? Jakie dekoracje powinniśmy wybrać, aby osiągnąć wymarzony efekt? Oto porady, które pomogą podkreślić zalety tego stylu!

Minimalizm pełen wyrzeczeń?

Estetyka, harmonia, spójność i piękno… Nic dziwnego, że salon w stylu minimalistycznym staje się coraz popularniejszym marzeniem. Choć początkowo może kojarzyć się z zimnem i surowością, wystarczy odpowiedni dobór kolorystyki i mebli, a następnie postawienie na przemyślane dekoracje! Gdy sprytnie przełamiemy jednolitość, błyskawicznie zapomnimy o bezosobowym charakterze i poczujemy się po prostu domowo. Co ważne, tego typu wnętrza z pewnością spodobają się wszystkim alergikom, gdyż mała ilość dodatków zapobiega zbieraniu się kurzu. 

Salon w stylu minimalistycznym – kolorystyka

minimalistyczny salonNa pewno nikt nie chce czuć się obco w centralnym punkcie własnego domu! Właśnie dlatego warto pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowany, minimalistyczny salon nie sprawdzi się w życiu codziennym, jeśli dobierzemy nieodpowiednią kolorystykę wnętrza. Decydując się jedynie na biel, czerń czy odcienie szarości, osiągnięcie przytulnego klimatu nie będzie najłatwiejszym zadaniem, a cała kompozycja zyska zimne oblicze. Co to oznacza w praktyce?

 • Styl minimalistyczny nie wyklucza korzystania z kolorów, a wręcz przeciwnie - domaga się ich stosowania. Jako, że harmonia i umiar są tu bardzo ważne, należy wybrać maksymalnie trzy wyraziste barwy i to z nich stworzyć bazę aranżacyjną. 

 • Dobrym przykładem będzie połączenie neutralnej i łagodnej bieli z brązem i ciemną zielenią, czyli mocnymi kolorami, które występują w naturze. Drewniane meble w oryginalnym odcieniu pięknie zaprezentują się na tle ściany z motywami roślinnymi.

 • Możemy również wykorzystać bogatą paletę odcieni pastelowych. Za ich pomocą wprowadzimy do wnętrza subtelną i domową kolorystykę. Pastele warto zestawiać z mocniejszymi barwami, czego przykładami są pudrowy róż i ciemna szarość lub seledyn i czerń. 

Porada eksperta

Jeśli chcemy wykorzystać mocniejsze kolory, powinniśmy zadbać o to, aby występowały głównie w dodatkach. Ściany, sufit i posadzka to baza pomieszczenia, którą lepiej zachować stonowaną. To usprawni wprowadzanie jakichkolwiek zmian, gdy w przyszłości zdecydujemy się na transformację charakteru naszego salonu!

Minimalistyczne meble pod lupą

Meble charakterystyczne dla stylu minimalistycznego są zwykle jednobarwne i odznaczają się prostymi kształtami. Jest ich dokładnie tyle, ile można określić mianem „minimum”: stolik, zestaw wypoczynkowy i kredens lub komoda. Ich prostota może stanowić zarówno zaletę, jak i spore wyzwanie dla całości aranżacji. 

Przyjrzyjmy się im odrobinę bliżej i poznajmy kilka trików:

 • Salon w stylu minimalistycznym opiera się na meblach wykonanych z czystych materiałów, takich jak drewno, skóra, szkło czy metal. Ciekawym rozwiązaniem są także modernistyczne, betonowe ławy i stoły. Jeżeli kuszą nas wersje z tworzywa sztucznego, weźmy pod uwagę jedynie te, odznaczające się wysoką jakością, trwałością i doskonałą estetyką. Często wykorzystuje się meble designerskie. 

 • Gładkie powierzchnie, jednolitość, spójność – to właśnie tego szukamy. Aby sprawić, że nasz minimalistyczny salon będzie przytulny i sprawdzi się w mieszkaniu zwykłej rodziny, można wykorzystać poduszki lub dopasowane kolorystycznie narzuty. Drobne elementy odmienią charakter pomieszczenia oraz zapobiegną nadmiernej surowości.

 • Doskonałym pomysłem mogą być meble modułowe, które cechują się geometrycznym kształtem i klasyką. To duże ułatwienie w momencie doposażania naszego mieszkania, gdyż wystarczy dokupić brakujący element.

meble w saloniePamiętajmy, że jeśli w naszym domu znajduje się biuro i omawiamy w nim sprawy służbowe, nasz salon w stylu minimalistycznym może mieć poważny i formalny charakter. Jednak to nie oznacza, że ten styl nie może być przytulny!

Dekoracje do minimalistycznego salonu – tak czy nie?

Fotogaleria Malmo 41 x 51 cm kremowa ADMinimalizm, choć preferuje umiarkowane rozwiązania i jest wyrazem hasła „mniej znaczy więcej”, pod żadnym pozorem nie neguje korzystania z dodatków. Oto kilka pomysłów na dekoracje do minimalistycznego salonu:

 • eleganckie plakaty, obrazy lub grafiki na szkle – uniwersalne i modne ozdoby ścienne to dobry sposób na ożywienie pomieszczenia. Zwróćmy uwagę na antyramy, które cechują się prostotą i mogą świetnie współgrać z naszą aranżacją;

 • lustra – z pewnością optycznie powiększą naszą przestrzeń i wprowadzą więcej światła;

 • oświetlenie – subtelne lampy wiszące, kącik czytelniczy z dodatkiem światła LED, urokliwe świece… Choć stronimy tu od chaosu, spokojnie możemy wybrać ciekawe produkty wykonane ze szkła czy metalu;

 • miękkie tkaniny – poduszki, koce i pledy wykonane z naturalnych, przyjaznych w dotyku materiałów;

 • nietypowe misy i wazony – zdecydujmy się na ograniczoną kolorystykę i proste wykonanie z niewielkiej ilości materiałów;

 • galerie zdjęć – minimalistyczny salon powinien być tworzony z myślą o właścicielach. Osoby szukające we wnętrzach rodzinnego ciepła mogą postawić na dekoracyjne galerie ramek do zdjęć, w których umieszczą ulubione sceny z życia najbliższych;

 • rośliny – mowa tu nie tylko o żywych roślinach, ale także sztucznych kompozycjach kwiatowych.

Najlepsze dekoracje do minimalistycznego salonu powinny być bardzo funkcjonalne. Możemy spokojnie wykorzystać zaciemniające zasłony lub kominki, które dodatkowo dogrzewają pomieszczenie. Ważne, aby nie zniszczyć efektu zbyt dużą ilością zbędnych bibelotów.

Porada eksperta

Minimalistyczny salon nie musi być bezosobowy, a szczególnie wtedy, gdy wśród domowników znajdują się także dzieci! By przełamać biel, na jednej ze ścian wykonajmy kolorowy wzór z odciśniętych dłoni całej rodziny. Z kolei gotowe dekoracje ze sklepów możemy wymienić na te wykonane własnoręcznie!