Salon w stylu minimalistycznym a kolorystyka
Źle dobrana kolorystyka we wnętrzach urządzanych w stylu minimalistycznym może wpłynąć na to, że w swoim salonie będziemy się czuć obco. Preferowane barwy, np. biel, czerń czy odcienie szarości, nie kojarzą się z przytulnością. Wybierając takie kolory mebli i dodatków oraz stawiając je na tle jednolitej posadzki i ścian, sprawimy, że kompozycja będzie zimna.
Styl minimalistyczny nie wyklucza korzystania z kolorów – wręcz przeciwnie. Ponieważ ważna jest harmonia i umiar, należy wybrać maksymalnie trzy wyraziste kolory i na nich stworzyć bazę aranżacyjną. Dobrym przykładem jest połączenie bieli z brązem i ciemną zielenią. Biel jest neutralna i łagodna, pozostałe kolory zaś występują w naturze. Drewniane meble w oryginalnym odcieniu pięknie zaprezentują się na tle ściany z motywami roślinnymi.
Do urządzania salonu minimalistycznego możemy również wykorzystać bogatą paletę odcieni pastelowych. Za ich pomocą wprowadzimy do wnętrza kolorystykę subtelną i domową. Pastele warto zestawiać z barwami mocniejszymi: pudrowy róż z ciemną szarością, seledyn z czernią.
Porada eksperta Jeśli chcemy wykorzystać mocniejsze kolory, powinniśmy zadbać o to, by występowały w dodatkach. Baza pomieszczenia: ściany, sufit i posadzka, powinny być stonowane. To sprawi, że szybko i łatwo odmienimy charakter salonu, wymieniając jedynie elementy. |
Meble minimalistyczne – wada czy zaleta?
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: to zależy. Minimalistyczny salon może mieć charakter poważny i formalny, np. gdy w domu znajduje się biuro i omawiamy w nim sprawy służbowe, ale nie musi – minimalizm może być przytulny!
Meble charakterystyczne dla stylu minimalistycznego są jednobarwne i odznaczają się prostymi kształtami. Jest ich dokładnie tyle, ile można określić mianem „minimum”: stolik, zestaw wypoczynkowy, kredens. Cenione są materiały czyste: drewno, skóra, szkło, metal. Ciekawym rozwiązaniem są modernistyczne meble – najczęściej ławy i stoły – wykonane z betonu. Tworzywo sztuczne jest dopuszczalne, ale jedynie to wysokiej jakości, trwałe i estetyczne. Często wykorzystuje się meble designerskie.
Gładkie powierzchnie, jednolitość, spójność – oto cechy mebli wykorzystywanych w minimalistycznych aranżacjach. By nadać im przytulność i sprawić, że będą doskonałe do salonu w mieszkaniu zwykłej rodziny, można udekorować je poduszkami bądź dopasowanymi kolorystycznie narzutami. To drobne elementy mogą odmienić charakter pomieszczenia oraz przeciwdziałać surowości.
Dodatki do salonu minimalistycznego – tak czy nie?
Minimalizm, choć preferuje umiarkowane rozwiązania i jest wyrazem hasła „mniej znaczy więcej”, nie neguje korzystania z dodatków. Jeśli nasz salon ma być oficjalny, możemy sięgnąć po uniwersalne eleganckie ozdoby, takie jak modne plakaty, obrazy, lustra, świeczniki, figurki.
Salon minimalistyczny stworzony z myślą o właścicielach – rodzinie szukającej we wnętrzach przytulności – powinien zapewnić im komfort i dać poczucie własności. Aby podkreślić, kto zamieszkuje dom, można wykorzystać dekoracyjne galerie ramek do zdjęć, w których umieścimy ulubione sceny z życia rodzinnego. By przełamać biel ścian, na jednej z nich wykonajmy kolorowy wzór z odciśniętych dłoni całej rodziny. Z kolei gotowe dekoracje ze sklepów możemy wymienić na te własnoręcznie wykonane przez dzieci. Sztuka DIY jest modna i bez trudu znajdziemy dla niej zastosowanie w minimalistycznej aranżacji salonu. Spiszą się zwłaszcza betonowe ozdoby DIY.