Dekoracja ścian – co, jeśli nie obrazy?

Wykończenie każdego pomieszczenia wiąże się z koniecznością dobrania do niego pasujących dekoracji. Jedną z najczęściej wybieranych ozdób jest obraz, który urozmaica powierzchnię nierzadko jednolitych ścian. Jeśli jednak nie chcemy ingerować w powierzchnię tynków gwoździami lub po prostu uważamy, że krajobrazy czy portrety nie pasują do charakteru otoczenia, możemy zdecydować się na inne opcje – sprawdźmy jakie!

Ściana – dekoracja sama w sobie

Ściany w salonie, sypialni czy przedpokoju wcale nie muszą być obwieszone obrazami, aby zyskać nietuzinkowy, oryginalny i wyrazisty charakter. Możemy o to zadbać już na etapie malowania, dobierając kontrastowe kolory farb i łącząc je ze sobą w geometrycznych wzorach. Ciekawym sposobem na wykończenie ścian jest także zastosowanie efektu ombre, polegającym na stopniowym przechodzeniu przez podobne odcienie, aż do całkowitej zmiany barwy. Inną opcją będzie zastosowanie szablonów malarskich – wystarczy przyłożyć je do gładkiej i wyschniętej ściany i odmiennym kolorem odmalować znajdujące się na nich wzory – całość będzie wyglądała spójnie, lecz bez trudu wyróżni się na tle nudnych aranżacji przestrzeni.

Porada eksperta

Decydując się na dekoracyjne malowanie ścian, powinniśmy zachować umiar. Jeśli planujemy odmalować geometryczne wzory, zróbmy to na jednej, ewentualnie dwóch ścianach – jeśli ozdobimy w ten sposób wszystkie, efekt może być odwrotny do zamierzonego i zamiast dekorować, oszpeci nasze pomieszczenia. Postarajmy się także unikać zbyt pstrokatych wzorów, aby wnętrza nie straciły swojej przytulności.

Naklejki ścienne – nie tylko dla dzieci

Jeśli naklejki ścienne kojarzyły nam się do tej pory jedynie z wystrojem pokoju dziecięcego, powinniśmy zmienić postrzeganie tej dekoracji. Obecnie znajdziemy setki wzorów, które posłużą do ozdobienia „dorosłych” wnętrz, także tych o bardzo eleganckim charakterze. Warto jedynie pamiętać o zasadach, jakich należy przestrzegać podczas aplikacji naklejek, aby jak najdłużej prezentowały się one estetycznie – naklejajmy je na gładkie, suche powierzchnie, uprzednio oczyszczone ze wszelkich pyłków czy tłuszczu.

Dekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazy

Tapeta – dwojaka metoda na niebanalną ścianę

Oczywistym wyborem na efektownie wykończoną ścianę jest zastosowanie tapety lub fototapety. Nie wszyscy jednak jesteśmy zwolennikami wyrazistych wzorów w całym pomieszczeniu – wówczas możemy zdecydować się na inne wykorzystanie tapety. Wykrawając z niej duży kwadrat lub prostokąt, umieśćmy ją w wybranym na ścianie miejscu i wykonajmy dookoła niej ramkę, np. ze sztukaterii. Taka dekoracja będzie wyjątkowo oryginalna, a przy tym nie zdominuje pozostałych dekoracji w salonie czy sypialni.

Dekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazy

Powieśmy coś zamiast obrazu

Na naszych ścianach wcześniej wisiały obrazy, a teraz pozostały po nich jedynie gwoździe? Możemy je wykorzystać do przymocowania dekoracji, które jednocześnie będą pełniły praktyczną funkcję. Strzałem w dziesiątkę okażą się zegary jednocześnie pełniące funkcję canvasów – model z romantycznym krajobrazem, motywującym cytatem, a może ozdobiony fakturą stapiającą się z tłem naszej ściany? Szeroki wybór takich zegarów da nam szerokie możliwości aranżacyjne. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie tzw. memoboardów, czyli tablic, na których można pisać zmywalnym markerem, a także przymocowywać do nich karteczki za pośrednictwem magnesów – także te dekoracje dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów.

Możliwości na oryginalne wykończenie ścian jest sporo i wcale nie musimy w tym celu stosować sztampowych rozwiązań – pozwólmy popuścić wodze wyobraźni i zdecydujmy się na ozdoby, które będą nas cieszyły, a jednocześnie podkreślą niezwykły charakter naszego domu i jego mieszkańców.

Dekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazyDekoracja_cian_co_je_li_nie_obrazy