Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?

Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się, od czego zależy to, że z jednego opakowania wzejdą wszystkie wysiane nasiona, a z innego tylko połowa z nich. Okazuje się, że można ustalić to jeszcze przed siewem, sprawdzając zdolność kiełkowania nasion. Oto kilka wskazówek, dzięki którym poradzimy z tym sobie samodzielnie!

siła kiełkowania nasion

Zdolność kiełkowania roślin – od czego zależy?

Siła kiełkowania, zwana także ich wartością użytkową, to nic innego jak stosunek tych nasion, które wykiełkowały do wszystkich, które zostały wysiane. Ustalając ją będziemy mogli przewidzieć, czy plony będą obfite czy też nie do końca. W wyliczeniu tego parametru pomoże nam poniższy wzór:

wartość użytkowa = czystość nasion x liczba wykiełkowanych nasion / 100

Czystość nasion oznacza tutaj liczbę dojrzałych i nieuszkodzonych nasion, które znajdują się w opakowaniu. Oczywiście im wyższa wartość użytkowa, tym lepiej – oznacza to, że więcej nasion wzejdzie po wysianiu. Za zadowalający wynik uznaje się wartość użytkowa na poziomie 70%.

siła kiełkowania nasion

Nasiona mogą utracić swoją zdolność kiełkowania z takich powodów jak:

- niewłaściwy sposób przechowywania – nasiona powinny zawsze znajdować się w szczelnie zamkniętym woreczku, aby nie zwietrzały. O tym, jak właściwie przechowywać nasiona i cebule, przeczytamy tutaj;

- przebywanie w wilgotnym otoczeniu – mogą wtedy zostać zaatakowane przez grzyby pleśniowe;

- choroby roślin, z których zostały zebrane – nasiona przeznaczone na siew powinny pochodzić z idealnie zdrowych roślin;

- przekroczona data ważności na opakowaniu.

Czy wiesz, że…

Data ważności umieszczona na opakowaniu oznacza termin, do którego nasiona powinny dobrze kiełkować. Nie oznacza to jednak, że nasiona po terminie w ogóle nie wzejdą. Aby się upewnić, czy można je jeszcze siać, wystarczy sprawdzić ich siłę kiełkowania.

Jak wykonać próbę kiełkowania?

siła kiełkowania nasion

Do przeprowadzenia próby kiełkowania będą nam potrzebne następujące akcesoria:

- 2 tacki styropianowe o płaskim dnie i niskich ścianach bocznych,
- lignina,
- woda,
- nasiona, które chcemy sprawdzić – im więcej ich wybierzemy, tym dokładniejszy otrzymamy wynik.

Jak to zrobić krok po kroku? Oto krótka instrukcja:

1. Styropianową tackę wyłóżmy ligniną, a następnie zwilżmy ją dobrze wodą.

2. Nasiona oczyśćmy z zanieczyszczeń – np. piachu czy suchej trawy.

3. Następnie wyłóżmy je na tacce w regularnych odstępach tak, aby się nie dotykały.

4. Całość przykryjmy drugą pokrywką i odstawmy w ciepłe miejsce.

W międzyczasie pamiętajmy o tym, aby sprawdzać, czy lignina jest stale wilgotna i w miarę możliwości nie dopuszczajmy do jej przesuszenia. Po kilku lub kilkunastu dniach (w zależności od konkretnej rośliny) nasiona powinny wykiełkować. Teraz pozostaje nam tylko obliczyć wartość użytkową nasion, korzystając ze wzoru podanego powyżej.

Czym jest energia kiełkowania?

Innym czynnikiem, który wpływa na obfitość plonów jest też energia kiełkowania. Parametr ten oznacza udział procentowy nasion, które wykiełkowały w najkrótszym możliwym czasie, czyli od 3 do 10 dni w zależności od gatunku. Czego dowiemy się dzięki znajomości energii kiełkowania? Będziemy mogli określić, czy mamy szansę na szybkie wschody roślin, czy też trzeba będzie dłużej poczekać na zbiory.