Produkty

Śnieg na dachu - jak go usuwać?

Śnieg na dachu - jak go usuwać?

Zalegający na dachu śnieg jest groźny nie tylko dla jego konstrukcji, ale przede wszystkim dla osób, które przechodzą pod budynkiem, na którym się znajduje. W miarę upływu czasu biały puch zwiększa swój ciężar, dlatego w miarę możliwości powinien zostać usunięty z dachu. Jest to praca niebezpieczna, dlatego aby nie ulec wypadkowi, warto przestrzegać podstawowych zasad.

odsnieżanie z góryJeżeli na naszym dachu nagromadziła się duża ilość śniegu i z jego krawędzi zwisają długie sople lodu, powinniśmy niezwłocznie je usunąć. Najlepiej, gdy zadanie to zlecimy wykwalifikowanej firmie, która bezpiecznie przeprowadzi prace. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy sami spróbować go odśnieżyć, ale pamiętajmy, że nie powinniśmy robić tego w pojedynkę, a także wtedy, gdy nie czujemy się na siłach, aby przystąpić do takiego działania. Warto też wiedzieć, że jeżeli mieszkamy w kamienicy lub bloku, obowiązek usunięcia śniegu spoczywa na zarządcy budynku.

Ciężar

Im dłużej śnieg zalega na naszym dachu, tym staje się cięższy. Warstwa świeżego białego puchu o grubości 15 cm może ważyć około 50 kg na jednym metrze kwadratowym, natomiast jeżeli z upływem czasu zamieni się częściowo w grubą warstwę lodu, to obciążenie może w skrajnych przypadkach wynosić nawet 250 kg. Dlatego tak ważne jest sukcesywne jego usuwanie, zwłaszcza z dachów płaskich, w przypadku których nacisk śniegu jest największy.

Przygotowanie prac

Przed rozpoczęciem odśnieżania powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć teren i wyznaczyć miejsce, w które będziemy zrzucać śnieg. Ważne, aby w tym czasie nikt nie przebywał w jego bezpośredniej bliskości. W przypadku domów jednorodzinnych nie powinno to stanowić większego problemu, jednak jeżeli usuwamy śnieg z budynku położonego przy ruchliwej ulicy i pod którym często przechodzą ludzie, jedna osoba powinna pilnować bezpieczeństwa na dole i być w stałym kontakcie z osobą przebywającą na dachu.

Dach płaski

W przypadku tego rodzaju pokrycia domu odśnieżanie jest szczególnie ważne, na szczęście nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy, że łopatą zrzucimy śnieg na ziemię i młotkiem skujemy zwisające sople. Na dachu płaskim nie jest konieczne używanie specjalnych zabezpieczeń w postaci lin lub uprzęży. Jedynym zagrożeniem jest możliwość poślizgnięcia przy krawędzi dachu, dlatego w tych miejscach powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Dach stromy

Sytuacja zmienia się w przypadku dachu spadzistego. Co prawda często zdarza się, że śnieg na nim zalegający osuwa się sam, jednak jeżeli sutacja będzie wymagała naszej interwencji, powinniśmy zabezpieczyć się liną, a w razie konieczności także uprzężą. Ważne również, aby w trakcie pracy asekurowała nas inna osoba.

Pamiętajmy! Odśnieżanie oblodzonego i zaśnieżonego stromego dachu jest bardzo niebezpieczne, dlatego powinniśmy zachować najwyższe środki bezpieczeństwa.

W celu usunięcia śniegu możemy użyć długiego narzędzia, którym zgarniemy śnieg lub zwykłej łopaty. Prace powinniśmy prowadzić zawsze od środka w stronę krawędzi. Jeżeli jednak sytuacja tego wymaga, odśnieżanie rozpoczynamy od miejsca, gdzie zalega największa ilość białego puchu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odśnieżyć całej powierzchni, nie powinniśmy robić tego za wszelką cenę. Ważne, aby zmniejszyć nacisk śniegu na konstrukcję.

Nie usuwajmy również zalegającej na nim warstwy lodu – zapobiega ona osadzaniu się nowego śniegu, a ponadto sprawia, że jest zimy, dzięki czemu nie tworzą się nowe sople.

Natomiast stare sople, które zwisają z rynien i krawędzi dachu, możemy usunąć stojąc na drabinie. Najpierw musimy się jednak upewnić, że jest stabilnie oparta. Natomiast jeżeli posiadamy na tyle długi przyrząd, aby dosięgnąć sopli z ziemi, możemy je usunąć przy jego pomocy.odsnieżanie z dołu

 Wyposażenie dachu

W nowo konstruowanych dachach umieszcza się specjalne zabezpieczenia w postaci płotku powstrzymującego śnieg przed samowolnym osunięciem. W przypadku nagromadzenia się dużych ilości nie będą jednak w stanie powstrzymać naporu śniegu. Może to spowodować zerwanie płotka, a także rynny, co nie uchroni nas przed remontem dachu.

Jeżeli dodamy do tego wcześniejsze zagrożenia, okazuje się, że sukcesywne odśnieżanie dachu jest bardzo ważne i nie powinniśmy go bagatelizowć.

Sprawdźmy również, jakie akcesoria do usuwania śniegu będą niezbędne.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Śnieg na dachu - jak go usuwać?