Śnieg na dachu - jak go usuwać?

Śnieg na dachu jest groźny nie tylko dla konstrukcji, ale przede wszystkim dla osób przechodzących pod budynkiem. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie śniegu z dachu. To trudne i niebezpieczne zadanie, wymagające ostrożności i odpowiednich narzędzi. Zobacz, jak to zrobić prawidłowo i bezpiecznie.

Przejdź do następnych akapitów:

Dlaczego zalegający śnieg na dachu jest niebezpieczny?

Biała czapa śniegowa zalegająca na dachu jest bardzo niebezpieczna zarówno dla samej konstrukcji budynku, jak i osób przechodzących w pobliżu obiektu. Zrzucanie śniegu z dachu oraz usuwanie lodowych sopli to absolutna konieczność nie tylko w przypadku budynków użyteczności publicznej, ale i prywatnych domów. 

Im dłużej śnieg zalega na dachu, tym staje się cięższy. Warstwa świeżego puchu o grubości 15 cm może ważyć około 50 kg na jednym metrze kwadratowym. W miarę upływu czasu zwiększa się ciężar śniegu na dachu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że część śniegu zmienia się w grubą pokrywę lodową, której obciążenie może wynosić nawet 250 kg/m². Do tego dochodzą kolejne warstwy świeżo padającego opadu, które dodatkowo zwiększają ciężar białego puchu. 

Nietrudno sobie zatem wyobrazić, z jaką siłą może spaść ów śnieg pomieszany z lodem na znajdujące się nieopodal budynku osoby. Ogromny ciężar spadających mas śniegu i lodu jest niezwykle groźny – może skutkować nie tylko poważnymi obrażeniami, ale w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. 

Ponadto zalegający śnieg na dachu jest niebezpieczny dla dachu, zwłaszcza płaskiego, na którym nacisk śniegu jest największy. Pod wpływem bardzo dużego ciężaru może dojść do załamania konstrukcji dachowej. W efekcie zniszczeniu ulega dach i strych, co wiąże się z wysokimi kosztami remontu. Taka sytuacja jest też o tyle niekomfortowa i trudna, że ma miejsce w środku zimy – a trudno wyobrazić sobie kompleksowy remont dachu o tej porze roku. Co ważne, uszkodzenie dachu jest też bardzo groźne dla mieszkańców. 

Dowiedz się więcej: Sprawdzamy dach przed zimą

Dlatego tak ważne jest systematyczne usuwanie lodu i śniegu z dachu. Jeśli nagromadziły się zwisające z krawędzi sople, również należy je niezwłocznie usunąć. Zadanie to najlepiej powierzyć wykwalifikowanej firmie, która bezpiecznie przeprowadzi prace. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz je wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby odśnieżania nie przeprowadzać w pojedynkę. 

snieg-na-dachusnieg-na-dachusnieg-na-dachusnieg-na-dachu

Jak usuwać śnieg z dachu?

Zrzucanie śniegu z dachu w domach jednorodzinnych jest obowiązkiem właściciela. Jeśli jednak mieszkasz w bloku albo kamienicy, usunięcie lodu i śniegu z dachu spoczywa na zarządcy budynku. 

Przed przystąpieniem do odśnieżania przygotuj niezbędne narzędzia i akcesoria, które pomogą Ci w bezpiecznym i skutecznym usunięciu lodu i śniegu. Nie przeprowadzaj prac w pojedynkę – poproś o pomoc innego członka rodziny, sąsiada lub znajomego. Ważne, aby nad realizacją prac czuwały zawsze przynajmniej dwie osoby. To kwestia bezpieczeństwa, a także sprawności prac.

Na to, w jaki sposób usuniesz śnieg na dachu, wpływa przede wszystkim rodzaj konstrukcji. Innego sposobu wymaga dach płaski, a innego skośny. Sprawdź zatem, jak prawidłowo odśnieżyć poszczególne typy dachów.

Śnieg na dachu, a zabezpieczenie terenu wokół budynku

Niezależnie od tego, jaki dach ma Twoja nieruchomość, w każdym przypadku niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie terenu wokół budynku, a także wyznaczenie miejsca, w które będziesz zrzucać śnieg. Ważne jest też, aby w czasie pracy nikt niepowołany nie znajdował się ani nie przechodził w bezpośredniej bliskości tego miejsca. 

W przypadku domów jednorodzinnych nie powinno to stanowić problemu – wystarczy, że poinformujesz bliskich o wykonywanej pracy i poinstruujesz, aby nie zbliżali się do miejsca, w które będziesz zrzucał czapy śniegu. Jeśli natomiast usuwasz śnieg na dachu z budynku położonego blisko ruchliwej ulicy albo innego traktu komunikacyjnego, zadbaj o to, aby na dole znajdowała się osoba pilnująca bezpieczeństwa, z którą będziesz w stałym kontakcie podczas pracy na wysokości. 

Płaski dach a śnieg – jak usunąć biały puch?

Płaskie dachy to domena nowoczesnej architektury mieszkalnej jednorodzinnej i wielorodzinnej oraz budynków o przeznaczeniu przemysłowym, takich jak magazyny, hale wystawiennicze czy produkcyjne. W drugim przypadku na budynku montowane są wymagane przez prawo drabiny pionowe, które zapewniają bezpieczny i łatwy dostęp na dach. Domy jednorodzinne zazwyczaj takimi mocowaniami nie dysponują. Dlatego zawczasu należy zaopatrzyć się w odpowiednio długą, stabilną drabinę przystawną. Oprzyj ją o elewację budynku i powoli wejdź na dach.

Odśnieżanie płaskiego dachu nie jest skomplikowane. Wystarczy, że łopatą zrzucisz śnieg na ziemię, a młotkiem skujesz zwisające sople. Nie musisz używać specjalnych zabezpieczeń w postaci uprzęży bądź liny. Jedynym zagrożeniem jest możliwość poślizgnięcia się przy krawędzi dachu, dlatego w tych miejscach zachowaj szczególną ostrożność.

Śnieg na dachu stromym – jak go usunąć?

Zrzucanie śniegu z dachu spadzistego wygląda inaczej. Często zalegający na nim śnieg zsuwa się samoistnie, ale zdarzają się też sytuacje, gdy konieczne jest jego uprzątnięcie. Gdy zatem musisz usunąć lód i śnieg z dachu stromego, najpierw pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu się liną, a w razie potrzeby też uprzężą. Najlepiej, aby podczas pracy asekurowała Cię druga osoba.

Do usuwania śniegu przyda Ci się zwykła łopata albo bardziej profesjonalny sprzęt, np. specjalna ściągaczka do śniegu z dachu. Prace zawsze prowadź od środka w stronę krawędzi. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga, rozpocznij odśnieżanie od miejsca, gdzie zalega największa ilość białego puchu. W sytuacji, gdy nie jesteś w stanie usunąć śniegu z całej powierzchni dachu, nie odśnieżaj za wszelką cenę. Usuń zalegający materiał z miejsc, w których możesz to zrobić. Ważne jest, aby po prostu zmniejszyć nacisk śniegu na konstrukcję. 

Sprawdź także: Śnieg w ogrodzie – utrapienie czy zbawienie?

snieg-na-dachusnieg-na-dachusnieg-na-dachusnieg-na-dachu

Zrzucanie śniegu z dachu – przydatne narzędzia

Bezpieczne i skuteczne odśnieżanie dachu wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Przed wejściem na dach zaopatrz się zatem w konkretne akcesoria i sprzęty. Przydadzą Ci się:

Wykorzystując wymienione narzędzia i stosując się do zaprezentowanych wskazówek, z pewnością przeprowadzisz bezpieczne, efektywne i wydajne zrzucanie śniegu z dachu.

 

Data publikacji: 07.11.2014

Data aktualizacji: 12.12.2022