Produkty

Sprawdzamy dach przed zimą

Sprawdzamy dach przed zimą

Zima to czas, w którym nasz dach odbywa prawdziwą próbę wytrzymałości na niskie temperatury, szalejący wiatr oraz opady deszczu, gradu i śniegu. Średnio w roku powinniśmy przeprowadzać przegląd stanu technicznego dachu 2 razy. Najpierw bezpośrednio po zimie, później przed jej nadejściem. Na jakie jego elementy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

dach w zimieSystematyczne oględziny naszego dachu to najlepszy sposób na zapobieganie jego uszkodzeniom. Nawet bardzo drobne szkody mogą bowiem nieść za sobą poważne konsekwencje dla szczelności i trwałości materiału pokryciowego.

Usuwanie drobnych szkód spowodowanych sezonowymi kaprysami pogody nie sprawia zbyt dużego problemu. Zapobiega konieczności przeprowadzania gruntownego, bardzo kłopotliwego remontu dachu.

Przegląd dachu to nie tylko uwzględnienie samego pokrycia, to także zbadanie jakości naszego komina oraz drożności rynien.

Na co zwracamy uwagę podczas przeglądu dachu?

Przegląd dachu powinien w pierwszym rzędzie uwzględniać stan pokrycia. Przy niewielkich uszkodzeniach będzie nam trudno wyłapać ewentualne nieprawidłowości, ale przynajmniej na pierwszy rzut oka wychwycimy większe ubytki. Podczas oględzin skupmy się przede wszystkim na łączeniach poszczególnych elementów dachu, a także na połacie z wystającymi elementami.

Spójrzmy także na to, w jakim stanie są obróbki znajdujące się przy kominie oraz rynnach koszowych. Dlaczego jest to szczególnie ważne? Ponieważ uszczelniacze, za pomocą których zabezpieczamy wyżej wymienione elementy, mogą się wykruszać, a następnie przeciekać.

Niestety, jeśli nie zauważymy usterki w tym obszarze, możemy w przyszłości spodziewać się przegnicia warstwy izolacyjnej dachu, a w najgorszym przypadku uszkodzenia konstrukcji budynku.

Rynny i ich drożnośćrynna brązowa

Orynnowanie, które ma spełniać swoje funkcje, musi być drożne i jednocześnie szczelne. Pewność co do jednego i drugiego da nam regularne sprawdzanie stanu technicznego wszystkich rynien, przeprowadzone bezpośrednio po roztopach. Dlaczego?

Zalegający w nich śnieg i lód mógł spowodować drobne uszkodzenia rynien lub rur spustowych, które mogą przyczyniać się do złego funkcjonowania całego systemu. Ponadto, w niektórych miejscach rynien mogą nawarstwiać się także zanieczyszczenia, które znacznie ograniczają ich prawidłową przepustowość.

Błoto oraz innego rodzaju zanieczyszczenia możemy usuwać z rynien przy pomocy szczotki oraz wypłukując je wodą pod ciśnieniem. Unikajmy przy tym stosowania ostrych przedmiotów, które mogłyby zniszczyć rynny.

Komin – konserwacja i przegląd

Po każdym sezonie grzewczym należy go dokładnie wyczyścić. To jeden z aspektów jego dobrego działania. Po drugie, upewnijmy się, że na jego powierzchni nie powstały pęknięcia i że szczelnie przylega on do powierzchni dachu, nie odstając od niego w miejscu styku.

Regularna konserwacja naszego dachu wpływa nie tylko na jego odbiór wizualny. Przede wszystkim zapobiega konieczności jego wymiany oraz chroni nas przed wysokimi kosztami, poniesionymi na większe usterki. Szczelny dach to również istotny aspekt związany z kosztami ogrzewania. Im dokładniej zabezpieczony, tym cieplejszy dom i niższe rachunki.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?

Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?
Komunikacja dachowa to system elementów stosowanych na dachu i ułatwiających poruszanie się podczas przeprowadzania prac naprawczych czy wizyt ...
Czytaj więcej

Jak odśnieżać dach?

Jak odśnieżać dach?
Obfite opady śniegu wiążą się nie tylko z beztroską jazdą na nartach, sankach i rzucaniem śnieżkami. To również duży obowiązek – przede wszystk...
Czytaj więcej

Konserwacja dachu

Konserwacja dachu
Mimo że zima nie zawsze daje się we znaki, to nadejście wiosny jest dobrym momentem na okresowy przegląd stanu najważniejszych części naszego domu. Ja...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sprawdzamy dach przed zimą