Odśnieżarki

Odśnieżarki

Ułatwiają odśnieżanie bez dużego wysiłku. Zgarniają warstwę śniegu, a następnie wyrzucają ją w formie rozdrobnionego puchu na bok.

odśnieżarkaElektryczna czy spalinowa?  

Do krótkiego podjazdu wystarczy odśnieżarka elektryczna, ale odległość pracy ograniczona jest długością kabla. Urządzenia elektryczne w zależności od modelu mogą usunąć warstwę śniegu o grubości do 18-31 cm. Szerokość odśnieżania od 30 do 50 cm. 

Do większych powierzchni  znacznie wygodniejsze są odśnieżarki spalinowe – jedno lub dwu stopniowe. Lepiej niż elektryczne radzą sobie z grubszą warstwą śniegu – nawet zbitego. Do bardzo dużych terenów polecane są wielofunkcyjne traktorki z przystawkami do odśnieżania (pługami lub szczotkami).

Spalinowa jedno- czy dwustopniowa?

Odśnieżarki jednostopniowe (kompaktowe) są większe niż odśnieżarki elektryczne, zgarniają śnieg świdrem i wyrzucają go przez rynnę.  W zależności od modelu usuwają warstwę śniegu grubości do 20, a niektóre nawet do 60 cm. Są stosunkowo lekkie – ważą kilka kilogramów, ale mają mniejszą moc i wydajność niż dwustopniowe. Odśnieżarki jednostopniowe polecane są do podjazdów i wąskich chodników w rejonach o niezbyt intensywnych opadach.

odśnieżarka castoramaOdśnieżarki dwustopniowe są znacznie większe i cięższe (ważą kilkadziesiąt kg), ale dużo wydajniejsze. Zgarniają śnieg wirnikiem, który działa wydajniej niż świder, a następnie wyrzucają biały puch przez rynnę. Urządzenia mogą usuwać warstwę grubości do 40-60 cm, szerokość odśnieżania – w zależności od modelu - od 50 do 100 cm. Urządzenia te są polecane do odśnieżania dróg, podjazdów dłuższych niż 30 m i niezbyt dużych parkingów.

Na kołach czy gąsienicach?

Na płaskim terenie wygodniejsze są odśnieżarki kołowe, którymi można skręcać i jechać do przodu lub do tyłu. Na wzniesieniach lepiej radzą sobie urządzenia gąsienicowe, ale one są nieco mniej zwrotne.

Na co warto zwrócić uwagę? 

- Czy odśnieżarka ma napęd ułatwiający przemieszczanie. Urządzenia bez napędu wymagają większej siły. Odśnieżarki z napędem mogą mieć kilka biegów o różnej prędkości, w tym również biegi wsteczne.

- Elektryczny rozrusznik, ułatwiający uruchomienie nawet w bardzo niskiej temperaturze. 

- Oświetlenie poprawiające komfort i bezpieczeństwo pracy 

- Regulacja wyrzutu śniegu - umożliwia zmianę zarówno kierunku jak i wysokości wyrzutu, a co za tym idzie odległości, na jaką wyrzucany jest śnieg. Zakres i sposób tej regulacji bywa różny.  

- Maksymalna odległość wyrzutu – może być od 6 do 20 m.

- Alternatywny rozrusznik podłączany do prądu – przydatny przy silnych mrozach i kłopotach z uruchomieniem.

- Podgrzewane rączki – znacznie poprawiają komfort pracy.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zamiatarka – jaką wybrać?

Zamiatarka – jaką wybrać?
Porządki na przydomowym podwórzu mogą zajmować sporo czasu – szczególnie, jeśli posiadamy większą posesję otoczoną trawnikami, wraz z dużą ilością...
Czytaj więcej

Sposoby na śliską powierzchnię przed domem

Sposoby na śliską powierzchnię przed domem
Zimą, ale i jesienią oraz wiosną niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak ujemne temperatury i śnieg lub deszcz, mogą prowadzić do oblodzenia p...
Czytaj więcej

Sól, piasek, popiół - czym posypywać zamarznięte ścieżki oraz podjazd żeby nie uszkodzić roślin?

Sól, piasek, popiół - czym posypywać zamarznięte ścieżki oraz podjazd żeby nie uszkodzić roślin?
Co roku, gdy rozpoczyna się zima, a z nią opady śniegu, dotyka nas problem odśnieżania chodnika, podjazdu czy ścieżki prowadzącej do furtki. Wbrew poz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
01.12.2018
Wchodząc na Waszą stronę spodziewałem się pełnej gamy odśnieżarek w sprzedaży ,a tu bzdurny artykuł o odśnieżaniu jakie są wszędzie .
26.10.2015
Dobrze, że o tym piszecie bo akurat jestem w trakcie myślenia nad odśnieżarką, a podobno zima ma w tym roku przyjść sroga.., Dośc mam machania barkami a teren mam spory. Taka machina to kilka minut i sprawa rozwiązana, w sumie miałbym frajdę.

Ocena i komentarz dla:

Odśnieżarki