Jak pozbyć się mchu z trawnika? Poznaj skuteczne sposoby

Przypominający zieloną, miękką gąbkę mech może być doskonałą ozdobą leśnego poszycia, ale niekoniecznie sprawdza się w przydomowym ogródku. Mech nie tylko wpływa negatywnie na estetykę trawnika, ale również hamuje jego rozrost. Na szczęście istnieją sposoby na szybkie i skuteczne pozbycie się mchu z posesji. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zlikwidować mech na trawniku.

Jak pozbyć się mchu z trawnika

Czym jest mech i dlaczego warto pozbyć się go z trawnika?

Mech to gatunek rośliny zarodnikowej niekwitnącej, rosnącej w gromadzie i tworzącej darnie w miejscach zacienionych i wilgotnych. Roślina jest bardzo ekspansywna, a dzięki ogromnym zdolnościom adaptacyjnym, szybko się rozprzestrzenia. Choć najczęstszym miejscem jej występowania jest las zapewniający jej idealne warunki do rozwoju, to często pojawia się też w innych miejscach. Potrafi zasiedlić niemal każde środowisko. Na trawnikach występuje, gdy ma sprzyjające warunki do rozwoju, np. gdy trawa jest niedożywiona, krótko przystrzyżona albo gleba ma słaby drenaż.

Rozprzestrzeniający się mech nie wygląda estetycznie. Ponadto wpływa negatywnie na rozwój trawy i innych roślin. Wrasta głęboko w ziemię i osłabia ich pędy. Ponadto ogranicza im dostęp do światła słonecznego, wody i wartościowych substancji odżywczych. Mech w ogrodzie lub na działce często przyprawia właścicieli o ból głowy. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zlikwidowanie problemu. Jak pozbyć się mchu z trawnika? Prezentujemy garść wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie i efektywnie usunąć mech.

Jak pozbyć się mchu z trawnika

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Sprawdzone metody

Wyróżnia się kilka skutecznych sposobów na to, jak się pozbyć mchu z trawnika. Możesz zatem zdecydować się na domowe metody mechaniczne i te z wykorzystaniem preparatów. 

Jak pozbyć się mchu z trawnika domowym sposobem?

Domowym sposobem na pozbycie się mchu z trawnika jest metoda mechaniczna. Nie wymaga ona stosowania dodatkowych preparatów i środków chemicznych. Polega na usunięciu mchu wraz z częścią podziemną. Aby prawidłowo wykonać ten zabieg, wykorzystaj specjalne narzędzia o ostrych, podgiętych zębach. 

Sposób jest w pełni ekologiczny i naturalny. Decydując się na mechaniczną metodę na to, jak pozbyć się mchu z trawnika, masz pewność, że nie ingerujesz w środowisko poprzez chemiczne środki. Najlepiej sprawdza się ona w przypadku mchu rosnącego na względnie małych powierzchniach. Gdy roślina ta obejmuje już większe przestrzenie, skuteczne pozbycie się jej mechanicznymi sposobami może być niewystarczające. W takim przypadku warto na trawniku dodatkowo zastosować specjalne środki ochrony roślin.

Jak zlikwidować mech na trawniku za pomocą specjalistycznych preparatów?

Alternatywnym sposobem jest wykorzystanie dobrej jakości środków chemicznych. Powierzchnię, na której pojawił się mech w ogrodzie, dokładnie spryskaj specjalnym nawozem do trawników służącym do usuwania mchu. Następnie  odczekaj około 7 dni, aby środek na mech dokładnie wniknął w jego komórki, powodując ich rozpad oraz obumarcie. 

Niekiedy jednorazowy oprysk na mech może  nie wystarczyć. Dlatego na trawniku, na którym pojawił się mech, zaleca się systematycznie, tj. co kilka tygodni, stosowanie specjalnych herbicydów z siarczanem żelaza. To składnik, który zwalcza mech i osłabia jego wzrost. Regularne nawożenie trawnika preparatami tego typu likwiduje mech i zapobiega jego pojawianiu się w przyszłości. 

Jak pozbyć się mchu z trawnika za pomocą preparatów z siarczanem żelaza? Najprostszym sposobem jest wykonanie oprysku wodnym roztworem tej substancji, ale równie skuteczną metodą jest posypanie trawnika sproszkowaną formą preparatu, a następnie polanie go wodą. Pamiętaj, aby przed użyciem środka wykosić trawę, co umożliwi lepsze dotarcie składników do mchu rozwijającego się przy podłożu. Staraj się też nie dopuścić do kontaktu nawozu z kamiennymi albo betonowymi elementami architektury ogrodowej, ponieważ preparat może tworzyć na nich rdzawe, trudne do usunięcia plamy.

Jak się pozbyć mchu z trawnika? Wykonaj wapnowanie

Kolejną skuteczną metodą jest wapnowanie. Jak ją wykonać? Otóż najpierw sprawdź kwasowość podłoża. Jeśli jest niższa niż pH 6,0, wykonaj wapnowanie np. nawozem z dolomitem, który odkwasi glebę. Rozsyp go na powierzchni i podlej niewielkim strumieniem wody.

Jak pozbyć się mchu z trawnika i zapobiec jego ponownemu pojawieniu się?

Gdy uda Ci się pozbyć mchu, nie dopuść do jego ponownego pojawienia się w ogrodzie. Na nowo zakładanym trawniku, na zbitej, trudno przepuszczalnej glebie, wykonaj „rozluźnianie” ziemi jeszcze przed wysianiem nasion. W tym celu wymieszaj jej warstwę wierzchnią z piaskiem. 

Jeśli w Twoim ogrodzie łatwo tworzą się kałuże, zastanów się nad wykonaniem drenażu podziemnego lub powierzchniowego, który odprowadzi nadmiar wilgoci. Regularnie usuwaj też gałęzie drzew oraz zbędne zabudowania z terenu trawnika, po to, aby nie ograniczać dostępu do słońca. Systematycznie stosuj specjalne nawozy do trawnika, najlepiej preparaty przeznaczone do trawników z mchem. Środki zapobiegną pojawianiu się mchu lub znacząco ograniczą jego rozrost, a dodatkowo przyspieszą wzrost trawy. 

Pamiętaj o częstej i właściwej pielęgnacji trawnika, ponieważ mech rzadziej występuje na trawie zadbanej i zdrowej. Gdy jednak tylko zauważysz pojawienie się mchu na Twojej posesji, jak najszybciej zabierz się do jego usuwania, zanim na dobre rozprzestrzeni się na trawniku.